Araç Taşıt Vergisi Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Taşıt Vergisi Ödeme

Araç Taşıt Vergisi Ödeme

Araç taşıt vergisi dediğimiz şey aslında hepimizi aşina olduğu bir terim olan Motorlu Taşıtlar Vergisi demektir. Araç taşıt vergisi yani Motorlu Taşıtlar Vergisi her araç- taşıt ödemek ile yükümlü olduğu zorunlu vergi türüdür. Ülkemizde tüm motorlu taşıtların veya araçların yollarda yer alabilmesi için bu vergiyi devlete ödemek zorundadırlar. Aksi takdirde ödenmeyen Motorlu Taşıtlar Vergisi yada araç taşıt vergisi sonucunda kişiler cezaya çarptırılırlar. Şimdi sizlere araç taşıt vergisi ödeme diğer adı ile Motorlu Taşıtlar Vergisinden biraz bahsedelim.

Araç taşıt vergisi (Motorlu Taşıtlar Vergisi) her yıl araç sahiplerinden alınan vergidir. Bu vergi yılda 1 defa iki taksit şeklinde sürücülerden alınmaktadır. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarından araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesini yapmak ile yükümlüdürler. Motorlu Taşıtlar Vergisi miktarı her araca göre değişiklik göstermektedir. Bu vergi araçların yaşı, modeli ve motor hacmine-gücüne bakılarak belirlenmektedir. Her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bir liste yayınlanmaktadır. Bu listede vergi ödemesinin nasıl yapılacağını anlatan bilgiler bulunmaktadır. Bu listede ayrıca bir tablo da bulunmaktadır. Bu tabloda da Araç taşıt vergisinin her araca göre nasıl değişkenlik gösterdiği ve bu araçların yeni vergisinin ne kadar olduğu hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Her yıl araç taşıt vergisi miktarları değişmektedir. Bu vergi miktarlarındaki değişim gelen zamlarla artmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği’nin 27 Aralık 2016 tarihinde yürürlüğe girmesiyle vergi ve harçlarda yüzde 3,83 oranında artış gerçekleşmiştir. Yeni zam miktarının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğine göre , 2017 yılı MTV vergi rakamları da kesinleşmiş oldu. Eklenen zamların ardından en düşük MTV miktarı 68 TL olurken; en yüksek MTV miktarı ise 23 bin 586 olarak belirlenmiştir. 2017 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamasında aynı yaş grubunda olan ve motor silindir hacmi 1301 santimetre küp ile 1600 santimetre küp arasında bulunan otomobillerin vergisi 1035 Türk lirası  olurken 4001 santimetre küpün üzerindeki araçların vergileri ise  23 586 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Sizlere 2017 yılı araçlarınızın vergilerini 01-31 Ocak 2017  tarihleri arasında yani Ocak ayı bitmeden ödemeniz tavsiye edilir. Bildiğiniz gibi ödenmeyen veya geciktirilen araç taşıt vergileri diğer aylara aktarıldığı zaman araç sahibine ceza uygulanmaktadır. Bu ceza ise araç taşıt vergisinin her ay faiz işlenerek zamlanması anlamına gelmektedir. Ocak ayı itibarı ile ödenmeyen araç taşıt vergileri her ay  % 1,4 gecikme faizi uygulanmaktadır. Akabinde ödeyeceğiniz araç taşıt vergisi her ay katlanmaktadır. Bu yüzden araç taşıt vergilerinin tam zamanında ödenmesi önemlidir.

Peki araç taşıt vergisi ödeme işlemi nasıl yapılır? sorusu muhakkak akıllara gelmiştir. İşte bu yazımızda sizlere araç taşıt vergisi ödeme işlemini nasıl yapacağınızı aktarmaya çalışacağız.

Araç Taşıt Vergisi Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

2017 yılının ilk vergi ödemeleri 1-31 Ocak tarihleri arasında yapılıyor. Bu yüzden araç sahiplerinin 2017 yılından belirlenen rakamlara göre araç vergi miktarlarını doğru bir şekilde hesaplamaları gerekmektedir. Bu konuda bazı internet sitelerinin hizmete sunduğu programlar kullanılabilmektedir. Bunun yanında Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden bulunan uygulamalar ile hem araç taşıt vergisi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilir, hem motorlu taşıtlar vergisini hesaplayabilir hem de araç taşıt vergisin kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Şimdi sizlere Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden araç taşıt vergisi hesaplama işlemi ve akabinde araç taşıt vergisi ödeme işlemini görseller ile destekleyerek anlatacağız.

İlk olarak araç taşıt vergisi hesaplama işlemi yapmalısınız. Çünkü 2017 yılı ile değişen motorlu taşıtlar vergisinin yeni yıl miktarları uyarınca ödemek zorundasınız. Bunun için aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Araç Taşıt Vergisi ödeme kısmında bu ekrandan ”Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama” butonuna basılarak yeni ekrana geçilir.

Araç Taşıt Vergisi ödemek için kullanılan bu ekrandan öncelikle aracınızın türünü seçmelisiniz. Ardından da aracın yaşı girilmelidir. Daha sonra da aracın motorunun silindir hacmi de girilmelidir. Tüm bu bilgiler doğru bir şekilde girildikten sonra ‘hesapla’ butonuna basılmalıdır. Akabinde ekrana hemen araç taşıt vergisinin yıllık miktarı gelecektir. Daha sonra hemen alt kısımda ise iki taksit şeklinde ödenen araç taşıt vergisinin ilk ve ikinci 6 aylık tutarları da ekrana gelecektir.

2017 yılı araç taşıt vergi tutarınızı öğrendikten sonra tüm ülkedeki Vergi dairelerine giderek verginizi ödeyebilirsiniz. İsterseniz  Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden de ödeme işlemi yapabilirsiniz.  Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden yapılan araç taşıt vergisi ödeme işlemleri sadece kredi kartı ile yapılmaktadır. Ayrıca var olan kredi kartınızın ise  Gelir İdaresi Başkanlığının kabul ettiği bankaların kredi kartı olması zorunludur.  Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların listesine yazımızın sonundan ulaşabilirsiniz.

Araç Taşıt Vergisi Ödeme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

2017 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tablosuna Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Anlaşmalı Olduğu Bankaların Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz