Araç Takip Mesafesi Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Takip Mesafesi Cezası

Araç Takip Mesafesi Cezası

Ülkemizde birçok araç sahibinin dikkate almadığı kurallardan biri de araç takip mesafesidir. Araç takip mesafesi karayolunda, belirli bir şerit üzerinde birbiri ardında hareket halinde olan iki araç arasındaki mesafeye denir. Bu araç takip mesafesini ayarlayabilmek uzun süren deneyimle mümkün olmaktadır. Trafikte fazla aceleci olduğumuz düşünülünce en çok dikkat edilmesi gereken kurallardan birinin araç takip mesafesi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte sürücüler güvenli sürüşü tehlikeye atmakta ve ülkemizde araç takip mesafesi kuralı en çok ihlal edilen kurallardan biri olmaktadır. Trafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde, araç takip mesafesinin ayarlanamaması zincirleme kazalara sebep olmaktadır. Bu gibi kazaları engellemek amacıyla Karayolları Trafik Müdürlüğü hazırladığı Trafik Cezaları Kanununda araç takip mesafesi cezası ile ilgili maddelere yer verilmiştir. Trafik Cezası Madde 56/1-c’de de belirtildiği üzere “Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlememek” yasaklanmıştır. Aynı şekilde Trafik Cezası Madde 52/1-d’de de belirtildiği gibi “Kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklık bırakmamak” yasaklanmıştır. Son olarak kanun maddelerinden Trafik Cezası Madde 52/1-c’ye göre “Diğer bir aracı izlerken, hızlarını kullandıkları aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan güvenli bir mesafe bırakmamak” yasaklanmıştır. Bu üç maddeyle birlikte aksi tespit edilen durumlarda cezai yaptırım uygulanmaktadır. Trafik Cezası Madde 56/1-c, 52/1-d, 52/1-c’ye göre belirlenen idari para cezası 92 TL olup peşin ödemelerde üzerinden indirim uygulanarak 69 TL’ye düşürülmektedir.

Araç Takip Mesafesi Nasıl Hesaplanır?

Sürücü, önündeki araç ile takip mesafesini kendi aracının saatteki hızının (km) en az yarısı şeklinde hesaplaması gerekmektedir. Yani 80 km/s hızla hareket eden aracın önündeki araçla arasındaki takip mesafesi 40 km olarak hesaplanmaktadır. Araç takip mesafesi hesaplamanın bir diğer yolu da 88-89 yöntemidir. Yani Takip edilen aracın 2 saniyede gideceği yol uzunluğu hesaplanarak bulunabilir. Belirlenen noktaya 2 saniyeden önce varıyorsanız yavaşlamanız gerektiği anlamına gelmektedir. Belirlenen üçüncü yol ise kenar taşı kuralıdır. Bu kural da düz yolların kenar taşları genellikle 50’şer metrelik aralıklarla inşaa edilmektedir ve araçlar kenar taşı hizasında bulunduğunda arkasından takip eden araç diğer kenar taşı hizasında bulunuyorsa araç takip mesafesi yerinde demektir.

Araç Takip Mesafesi Neye Göre Belirlenir?

Araç takip mesafesini yalnızca aracınızın hızına göre hesaplamak yanıltıcı olabilir. Bu hesaplamanın yanında araçların cinsi, yük ve boş olma durumları, trafiğin yoğunluğu ve hava ve yol durumuna da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konvoy ve gruplar halinde araç kullanılan durumlarda, araçları arasında diğer araçların güvenle gidebilecekleri belirli mesafeler bulundurulması gerekmektedir. Belirtilen bu mesafelerin ölçüsü araç takip mesafesinden az olması beklenemez.  Özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri de tehlikeli madde taşıyan araçlarla ilgilidir. Bu tip araçların, yerleşim yerleri dışında  araçları 50 m’den daha yakın olabilecek şekilde takip etmeleri yasaktır. Ayrıca sürücülerin kesinlikle öndeki aracı takip mesafesini aşıp geçemeyeceği durumlar mevcuttur. Bunlar; geçmenin trafik işareti ile yasaklandığı bölgeler, görüş yetersizliği olan tepe üstleri ve dönemeçler, yaya ve okul geçitleri, kavşaklar, demiryolu geçitleri, iki yönlü iki şeritli köprü ve tüneller olarak belirtilmiştir. Bu gibi yerler ve yakınlarında araçların takip mesafesini aşıp öndeki aracı geçmeye çalışması kesinlikle yasaktır. Bu durumlar haricinde sola dönüş yapmak isteyen araçların yolun sol kısmına yanaşması, yol ortasından giden tramvayların, görevleri doğrultusunda yol sonunda duran geçiş üstünlüğü bulunan araçların sağından geçebilmeleri mümkündür.

Araç Takip Mesafesi Cezası Ne Kadar?

Yazının başında da belirtildiği gibi araç takip mesafesi kuralına uymayan yolcular için Kanunda’da belirtilen maddelere göre cezai yaptırım uygulanmaktadır. Trafik Cezası Madde 56/1-c, 52/1-d, 52/1-c’ye göre belirlenen idari para cezası 92 TL olup peşin ödemelerde ceza üzerinden %25 indirim uygulanarak 69 TL’ye düşürülmektedir. Sürücüler için Ceza Puanı Trafik Cezası Madde 56/1-c, 52/1-c’de 20 puan olarak belirtilmiş olup Madde 52/1-d’de 15 puan olarak belirtilmiştir. Belirtilen bu araç takip mesafesi cezası kurala uymayan sürücülere uygulanmaktadır. Aşağıdaki linki tıklayarak 2016 Trafik Cezaları Kanununu indirerek Araç Takip Mesafesi cezalarını içeren 56/1-c, 52/1-d, 52/1-c maddelerini inceleyebilir vermiş olduğumuz bilgileri teyit edebilirsiniz.

2016  Karayolları Trafik Kanunu incelemek için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz