ARAÇ SORGULAMA | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Sorgulama

Araç Sorgulama

İnternet üzerinden yapılan işlemlerin arasında araç sorgulama işlemleri de bulunmaktadır. Araç sorgulama işlemi hem online olarak hem de SMS sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. İnternet üzerinden E-Devlet sistemi üzerinden birkaç adımda rahatlıkla yapılmaktadır. Araç sorgulama hizmeti size en çok ihtiyaç duyulan zaman olan araç alım satım halinde güvenli bir şekilde işlemleri gerçekleştireceğiniz araç hakkındaki bilgilere anlatılan uygulamalar ile ulaşabilmeniz mümkündür. Alacağınız aracın hasar geçmişi, kaza bilgileri, sigorta poliçeleri gibi bilgilerine bu sistem dahilinde erişmenize olanak sağlanmıştır.

Araç Plaka Sorgulaması

Plaka üzerinden araç sahibinin isim ve soyisim bilgilerine ulaşılması mümkündür. Çünkü plakalar sanıldığı gibi araçlara değil kişilere aittir. Yani sahip olduğunuz aracı satmanız halinde plakanın yeni araç sahibine geçmesi için sizin onayınıza ihtiyaç duyulacaktır. Dilerseniz isminize kayıtlı olan plakayı devretmez ve gerekli işlemlerin yapılmasını sağladıktan sonra başka bir aracınız üzerinde kullanabilirsiniz.

Bildiğimiz üzere plakalar bize araçlar hakkında birtakım bilgileri de vermektedir. Bu bilgiler plakanın ait olduğu aracın güncel bilgileridir. Araç sorgulaması yapan bir kişi aracın modelini, rengini, markasını, cinsini, aracın çalıntı olup olmadığını, araca ait trafik cezası, vergi cezası gibi borçlarının bulunup bulunmadığını öğrenebilmektedir. Önce den plaka üzerinden araç sorgulaması ancak emniyet çalışanları tarafından yapılabilen bir çalışmaydı. Ancak günümüzde bir aracın plakası üzerinden bu araç kime ait öğrenebilmekteyiz. Plakadan araç sorgulaması yaptığımız da araç sahibinin iletişim bilgilerine ulaşamayız. Yalnızca isim ve soyisim bilgilerine ulaşabiliriz. Ancak emniyet üzerinden yapılan plaka sorgulamalarında ihtiyaç duyulması halinde araç sahibinin iletişim bilgilerine de kolaylıkla ulaşılabilir. İnternet üzerinden yapılamayan tek işlem plakadan araç sahibi sorgulama işlemidir. Bunun da sebebi kişisel bilgilerin açık olmamasından kaynaklanmaktadır.

Trafik Cezası Sorgulama

Plaka üzerinden araç sahibinin isim ve soyisim bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda plaka bilgileri ile araca herhangi bir tarihte yazılmış olan cezaları da öğrenebilirsiniz. Trafik Cezası sorgulama işleminizi online şekilde evinizden gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu online sorgulama  sayfasından kişi üzerine kayıtlı aracın plakası ile herhangi bir tarihte yazılan cezaya ulaşabilirsiniz. Bu online portal Emniyet Genel Müdürlüğünce(EGM) hazırlanmış olup sorgulama yapmak isteyen araç sahiplerinin kullanımına sunulan güvenilir bir sayfadır. Plaka üzerinden trafik cezası sorgulaması yapmak için aşağıda verilen linki tıklayarak EGM’nin online sitesine ulaşabilir ve istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Siteye ulaştıktan sonra yapmanız gereken işlemler aşağıda görsellerle birlikte ayrıntılı şekilde anlatılacaktır.plaka

Trafik cezası sorgulama işleminizi yapabilmeniz için karşınıza gelen sayfada istenenler araç sahibinin kişisel bilgileri olacaktır.Bu bilgiler İsim, Soyisim, TC Kimlik No, Doğum Yılı şeklinde verilmiştir. Siz de istenen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde belirtilen alanlara sırasıyla girdikten sonra mavi butonla belirtilen Doğrula butonuna tıklayınız. Bu işlem sonucu karşınıza gelecek ekrandan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” butonuna tıklayarak araç sorgulama işleminize devam ediniz.

plakaaa

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama işlemi yanı sıra aynı sayfadan; sürücü belgesi ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama, otoparka çekilen araç sorgulama gibi birçok sorgulama işlemini aktif olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ceza Sorgulama İşlemini Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

Plaka No İle Trafik Cezası Sorgulama

Aracın plakası üzerinden trafik cezası olup olmadığını öğrenebilmemiz mümkündür. Bu işlem İnternet ortamından gayet basit bir şekilde yapılabilmektedir. Plaka no ile trafik cezası sorgulaması yapmak için İnternet Vergi Dairesinin resmi sitesi kullanılmaktadır. İnternet Vergi Dairesi üzerinden plakaya ait ceza sorgulaması yapmak için bazı bilgileri siteye girmemiz gerekmektedir. Aşağıda vereceğimiz linki tıklayarak siteye girebilir ve istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bi şekilde belirtilen alana girdikten sonra araç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

2
Bu bilgiler; sorgulama yapacağınız aracın plakası, bu plakanın özel plaka olup olmadığı, T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası, tescil tarihidir. Bu bilgileri kullanarak aracınıza ait trafik cezası varsa öğrenebilirsiniz. Burada sorgulama yapmak isteyen kişinin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta da tescil tarihi bilgisinin aracın son tescil tarihi bilgisi olduğudur. Sizde bu bilgileri kullanarak kolaylıkla ceza sorgulaması yapabilirsiniz. Dilerseniz plaka no ile trafik cezası sorgulama işleminizi aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Plaka No ile Ceza Sorgulaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Araç Haciz Sorgulama

Haciz kişinin ödemekle yükümlü olduğu borcu ödeyememesi halinde kişinin mevcut mal varlığına el konulması durumudur. Araçların hacizli olması günümüzde sık karşılaşılan bir durumdur. Aracın hacizli olup olmadığını sorgulama yaparak öğrenmemiz mümkündür. Araç üzerinde haciz bulunup bulunmadığını sorgulamanın 2 farklı yöntemi vardır. Araç haciz sorgulaması yapmanın ilk yöntemi e devlet kapısıdır. E-Devlet şifreniz ve T.C. vatandaşlık numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

İkinci yöntem ise Gelir Daire Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden sorgulama yapılmasıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden sorgulama yapmak için bilmeniz gereken bilgiler  TC kimlik no, nüfus cüzdanı seri no, anne kızlık soyadının ilk ve ikinci harfidir bunun dışında size verilen güvenlik kodunu siteye girerek sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Araç rehin sorgulaması yapmak için dilerseniz aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıları kullanabilirsiniz.

E-Devlet Haciz Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Haciz Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Araç sorgulama mesaj ile yapmak isteyenler için de Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi bir sistem oluşturmuştur. Bu sisteme göre hasar geçmişi sorgulamanıza, araç detay bilgisi sorgulamanıza, değişen parça bilgisi sorgulamanıza, tutanak bilgisi sorgulamanıza, poliçe bilgisi sorgulamanıza, mağdur bilgisi sorgulamanıza, hayat poliçesi vefat bilgisi sorgulamanıza ve poliçe hatırlatma servisine ulaşabilirsiniz. Tüm bu bilgilere ulaşabileceğiniz SMS hattı 5664’tür. 5664 SMS hattı ücretli bir hat olmakla birlikte tüm operatörler için işlem ücreti 5 TL’dir.

SMS İle Araç Sorgulama Bilgilerine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sorgulama yaparak ulaşabileceğiniz birçok bilgiye hasar kaydı sorgulama yaparak da ulaşabilirsiniz. Araç sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılırken tramer sorgulama işlemi kişisel bilgiler ile online olarak yapılabilmektedir. Hasar kaydı sorgulama için yazının bitiminde yer verilen web linkine tıklayınız. Açılacak olan sayfada karşınıza 3 farklı alternatif gelecektir. Bu alternatiflerden size uygun olanına tıklayınız. Biz plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile sorgulama işlemini anlatacağız çünkü bu işlem oldukça basittir.

Bu işlemde öncelikle plaka bilgilerini daha sonra sigortalı T.C. kimlik numarası bilgilerinizi giriniz ve sayfanın sonundaki Ara butonuna tıklayınız.

4

Açılan sayfadan istediğiniz aracın istediğiniz bilgisine ulaşabilirsiniz.

Tramer Hasar Kaydı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Araç Vergi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri için önemli olan konulardan biride araç vergileridir.Çünkü araç vergileri her yıl düzenli olarak ödenmesi zorunludur. Araç vergileri ödenmediği takdirde Trafik Ceza Kanunu Maddelerince ödemeyen araç sürücüleri hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Bu ceza sonucunda araçlara el konulması bile mümkündür. Bu nedenle sürücüler araçlarının vergi borçlarını düzenli olarak ödemesi gerekmektedir.

Sürücüler araca kayıtlı vergi borcu olup olmadığını sorgulamak için Gelir İdaresi Başkanlığının Resmi Sitesine giriş yaparak araç vergi sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Sizler de aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak bu siteye kolayca erişebilir ve araç vergi sorgulama işleminize başlayabilirsiniz. Linke tıkladığınız takdirde karşınıza aşağıdaki sayfa açılacaktır.

Araç vergi borç sorgulama plaka ile 1

Bu ekrandan ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ seçeneğine tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza araç plakası ve üzerine tescilli olduğu kişinin bilgilerini girmenizi isteyen bir ekran gelecektir. Aynı zamanda bu sayfadan Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama seçeneği ile aracın taşıt vergisinide hesaplayabilmeniz mümkündür.

Araç vergi borç sorgulama plaka ile 2

Bu ekranda ilk olarak aracın Plaka Numarasını girmeniz gerekmektedir. Plakayı girdikten sonra araç plakasının özel olup olmadığını belirten “Evet” ya da “Hayır” seçeneğini işaretlemelisiniz. Daha sonra TC kimlik Numarası ya da Vergi Kimlik Numaralarından birini girerek işleminize devam edebilirsiniz. Son işlem olarak da Araç Tescil Tarihi bilgileri gün ay yıl olarak doldurduktan sonra bilgilerinizi kontrol ettikten hemen sonra mavi ile belirtilen TAMAM butonuna tıklayınız. Bu son işlemle birlikte istediğiniz aracın vergisini sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu işlem sonunda karşınıza gelen ekranda araç ile ilgili bilgileri barındıran seçenekler gelecektir.

Araç Vergi Borç Sorgulama Plaka İle 3

Bu bölümde ‘Motorlu Taşıtlar Vergisi ‘ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Tıkladığınız anda ekranınızda araca ait bir vergi borcu yok ise ekrana “Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcunuz Bulunmamaktadır.” ibaresi gelecektir. Eğer aracın vergi borcu bulunuyorsa bu borç ile ilgili dökümler ve ödenmemiş taksitler ekranınızda görüntülenecektir. Araç vergisi sorgulama plaka ile işlemi için “TAHSİLATLAR” seçeneğine tıklayarak ödemesi yapılmış olan motorlu taşıtlar vergilere ait bilgilere de ulaşabilmeniz mümkündür. Buna ek olarak eğer araç üzerine vergi borcu bulunuyorsa araç vergi borcunu bu site üzerinden ya da anlaşmalı bankalardan sahip olduğunuz kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz.

Araç Vergi Sorgulamasını Plaka İle İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. ahmet kılavuz dedi ki:

  trafik sorgulama

  1. ahmet kılavuz dedi ki:

   araçsorgulama

 2. ahmet onan dedi ki:

  arackime ayit onu ögrenmek ve nekadarborcu var

  1. ahmet onan dedi ki:

   aracın nekar borcu var

 3. selim dedi ki:

  plaka kısmındaki ilk boşluğa ne yazılıyor? TR yazılamıyor. rakam istiyor. herşeyi denedim olmuyor yardımcı olurmusunuz

Yorum Yaz