Araç Sicil Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Sicil Sorgulama

Araç Sicil Sorgulama

İnternetin hızlıca erişiminin sağlanması ile ortaya çıkan yeniliklerden bireyler olarak bizler de faydalanmaktayız. Bu alanların başında da sorgulama siteleri geliyor. Hemen hemen her alanda sorgulama yapabileceğiniz birçok uygulama bulunmaktadır. Hem de bu uygulamaların büyük çoğunluğu da ücretsiz yapılmaktadır. İsterseniz telefondan isterseniz tablet veya bilgisayarlarınızdan 7 gün 24 saat sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Özellikle araç sorgulama işlemlerinin en fazla yapıldığı alanlardan olan sorgulamaların bir yenisi olan araç sicil sorgulama işlemini sizlere aktarmaya çalışacağız. Araç sorgulama işlemi nedir ve nasıl yapılır gibi benzer sorularınızın cevabını aşağıdaki yazıdan bulabilirsiniz.

Araç Sicili Nedir ve Araç Sicil Çıkarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç sicili ibaresi aslında araç tescil belgesini ifade etmektir. Eğer araç sicil sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız da aslında araç tescil belgesi sorgulama işlemi yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu amaçla sizlere şimdi araç tescil belgesi ve araç tescil sorgulama işlemini kısaca anlatalım. Araç tescil belgesi aslında Emniyet Genel Müdürlüklerinden alınan bir belgedir. Bu belgenin önemi ise şudur. Her aracın trafiğe çıkmadan önce bir araç uygunluk belgesi alması gerekmektedir. Bu belge aracın gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra trafiğe çıkmasında bir sorun olmayacağını ifade etmektedir. Bu belgede araca ait tüm teknik özellikler bulunmaktadır ve araç uygunluk belgesi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Daha sonra araç sıfır ya da 2. el olması fark etmeksizin aracın trafik tescil kurumlarında tescil işlemleri yapılmaktadır. Bu tescil işlemi ile aracın kime ait olduğunun beyanı verilir. Aracın ve aracın sahibi kişinin bilgilerini bulunduran bu belge ve sahip olduğu özel tescil numarası ile işlemler yapılır. Araç alım satım işlemlerinde araç tescil belgesi kullanılır ve işlemler bu belge olmadan yapılamaz. Ayrıca araç alım satım devir işlemlerinde ise araç tescil belgesinin yenilenmesi ve aracı satın alan ya da devir alan kişinin üzerine alması gerekmektedir. Araç tescil belgesi her aracın alması gereken bir belge olmasının yanında ayrıca sahip olduğu numara da tescil belgesine özgüdür. Bu numaranın sorgulanması ile araca ait bilgiler edinilebilir. Eğer yeni bir aracınız var ise ve siz bunun araç sicil kaydını yani araç tescilini yapmak istiyor iseniz; bu durumda aşağıdaki belgeleri tamamlamanız gereklidir.

  • Fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi.
  • T.C. kimlik numarası
  • Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası
  • Uygunluk belgesi
  • ÖTV ödeme belgesi aslı
  • Tescil ve Trafik belgesi
  • Şoförler Odası’ndan yeni kayıt dosyası

Araç şirket adına alınmış ise, şartlarda belirtilen belgelere ek olarak; Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti  ve İmza sirküleri ibraz edil​melidir.

Tüm belgeler ile trafik tescil kurumlarına giderek araç trafik tescil belgenize sahip olabilirsiniz.

Araç Sicil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç sicil sorgulama yani araç tescil sorgulama işlemleri hem Gelir İdaresi Başkanlığı online sitesinden hem de E devlet online sitesinden yapılmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı online sitesinden araç sicil sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak sizler için yazımızın sonunda paylaştığımız bağlantı linkine tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Daha sonra aşağıda gördüğünüz ekrana yönlendirileceksiniz.

Araç Sicil Sorgulamada doldurmanız gereken yerleri oklar ile belirttik. Buna göre sırasıyla aracınızın plakasını girin. Daha sonra eğer araç plakanız özel plaka ise bunu belirtin. Ardından aracın tescil belgesi kimin adına kayıtlı ise o kişinin TC kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası girilir. Son olarak da tescil tarihi girilir ve tamam butonuna basılır. Bu sayede araç sicil sorgulama işlemi tamamlamış olacaksınız.

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesinden Araç Sicil Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz