ARAÇ ŞASE NUMARASI SORGULAMA | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

ARAÇ ŞASE NUMARASI SORGULAMA

ARAÇ ŞASE NUMARASI SORGULAMA

Günümüzde aktif olarak bulunan bütün araçlarda şase numarası bulunmaktadır. Şase aynı zamanda araç tanımlama numarasıdır. Şasi numarası 17 haneli bir numara olup aracın hangi ülkede, kim tarafından, hangi fabrikada üretildiğini gösterir. Aynı zamanda araç, motor ve kasa tipini belirten bir numaradır. Bunların yanında üretildiği fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğunu ve üretim yılını da gösterir. Numara denilse bile içlerinde harflerde bulunmaktadır. Her aracın kendine özgü şasi numarası bulunmaktadır. Bir şase numarası başka bir araçta bulundurulmaz. Bu şase numarası değiştirilemez, eğer değiştirilir ise kanunen suçtur. Şaşe ne demek anlattığımıza göre aşağıda sizlere araç şase numarası sorgulama işlemini anlatacağız.

Araç Şase Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her aracın kendine ait şase numarası olduğunu yukarıda belirttik. Bu nedenle şase numaraları aracın belirli yerlerinde mutlaka bulunmaktadır. Genel olarak şaşi numarasını bulacağınız yer sürücü kısmının silecek paneli ya da sürücü kapısının aralığıdır. Burada bulamadıysanız ruhsatta ve kasko poliçesinde bulabilirsiniz. araç şase numarası sorgulama ile birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • İlk harf ya da numara aracın nerede üretildiğini gösterir.
  • Üçüncü harf ya da numara aracın tipini belirtir.
  • Dördüncü ile sekizinci arası harf ya da rakamlar araca ait özelliklerin belirtildiği kısımdır.
  • 10 ila 17. basamaklar ise aracı tanımlayan özellikleri gösterir.

Araç şase numarası sorgulama ile hasar geçmişinizi, poliçe bilginizi sorgulayabilirsiniz. Araç hakkında kaza gibi genel bilgilere ulaşmak mümkünken, şasi numarası gibi özel bilgilere ulaşım engellenmektedir. Bu nedenle kişiler plaka üzerinden genel bilgiler haricinde araç sahibi ya da araç hakkında özel bilgilere ulaşması mümkün değildir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz