Araç Ruhsat Yenileme Ücreti | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Ruhsat Yenileme Ücreti

Araç Ruhsat Yenileme Ücreti

Araç ruhsatı, her aracın kimliğidir. Araç ruhsatında araca ait teknik bilgiler ve sürücüye ait kişisel bilgileri bulunur. Araç ruhsatlarında aracın marka, model, motor gücü, rengi gibi teknik özellikler bulunur iken sürücünün TC numarası, ruhsat sahibi adı, soyadı ve adresi bulunmaktadır. Araç ruhsatları araç alım satım işlemlerinde, araç devir işlemlerinden, aracın renk ve parça değişimlerinde, araç muayene işlemlerinde vs. değişmektedir. Bazı durumlarda da araç ruhsatlarının yenilenmesi gerekmektedir. Genel olarak araç ruhsat yenileme işlemleri, araç ruhsatında muayene bilgilerini kayıt edecek kağıt kalmadığında yapılmaktadır. Bildiğiniz gibi araçlarımızı düzenli periyotlar halinde araç muayene istasyonlarına götürerek araç muayenesi yapmak zorundayız. Bu muayeneler hem sürücü için hem de diğer yaya ve yolcular için önem arz etmektedir. Ayrıca devletin yasal bir zorunluluk olarak ibraz ettiği araç muayenesi, muayeneye ait bilgilerin ruhsata yazımı ile tamamlanır. Aracın ruhsatında periyodik olarak yapılan muayenelerin de bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında araçta gerekli bakım ve onarım işlemleri yapılmaktadır. Haliyle yapılan muayenelerin ruhsata kaydedilmesi sonucunda ruhsatta bulunan boş alanlar dolmaktadır. Bu durumda yeni bir ruhsat edinilmesi gerekmektedir. Yeni bir ruhsat edinilmek istendiğinde bu ruhsat için belli bir miktar para ödenmektedir. Bu yazımızda sizlere 2017 yılı itibarı ile araç ruhsat yenileme ücreti ve bu işlemin nasıl yapılacağı konusunda bilgiler vereceğiz.

Araç Ruhsat Yenileme Ücreti Nedir?

Araç ruhsatı yenileme işlemleri zor olmamakla beraber ertelenmemesi gereken bir işlemdir. Öyle ki, ruhsat yenilenmediği takdirde muayene işlemleri tamamlanamaz ve muayene yapılmadığı için sürücü ceza alabilir. Bu yüzden araç ruhsat yenileme işlemleri önem arz etmektedir. Araç ruhsat yenileme işlemleri şahsen yapılmaktadır. Bu yüzden araç ruhsat yenileme işlemleri için araç sahibi değil de ruhsat sahibi olan kişinin işlemleri yapması gerekmektedir. Araç ruhsat yenileme ücreti de burada ortaya çıkar.

Araç Ruhsat Yenileme İçin Gerekli Olan Belgeler

Araç ruhsat yenileme ücretinden önce Araç ruhsat yenileme için gerekli olan belgeleri inceleyelim. Araç ruhsat yenileme işlemleri için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler şöyledir:

  • Dilekçe
  •  Zorunlu mali sorumluluk sigortası fotokopisi
  •  T.C. nolu aslı kimlik fotokopisi
  •  Muayene yaptıran araçlarda muayene evrakları
  • Müracaat İşlem Formu (Ek–1)

Şimdi sizlere bu belgelerin nasıl edineceği ve ruhsat yenileme işleminin nasıl yapılacağını aktarmaya çalışacağız. İlk adım; Muayene evraklarını alabilmek için aracı muayene ettirmek gerekmektedir. Bu yüzden Araç muayene istasyonlarından online randevu almak gerekiyor. Daha sonra size verilen gün ve saatte araç muayenesine gitmeniz gerekmektedir. Araç muayene istasyonunda muayene tamamlandıktan sonra görevlilerden mutlaka ‘Muayene yapılmıştır’ ibareli bir kağıt almanız gerekmektedir. Daha sonra bu belge ile bulunduğunuz yerin Trafik Tescil şubesine gidiniz. İkinci adım; durumun beyanatı için dilekçe yazmaktır. Neden araç ruhsatı yeniletmek istediğinizi iyice belirten bir dilekçe yazmalısınız. Ardından burada size verilecek olan Ek -1 belgesini doldurmanız gerekmektedir. Bu belgeyi de doldurduktan sonra yukarıda bulunan tüm belgeleri tescil şubesindeki görevliye vermeniz gerekmektedir. Buradaki görevli tarafından gerekli işlemler yapılmaya başlanacaktır. Araç ruhsat yenileme ücreti de bu kapsamda alınır.

Araç ruhsat yenileme işlemi ücretli bir uygulamadır ve araç ruhsat yenileme ücreti alınır. Her yıl enflasyon ile beraber gelen zamlardan nasibini alan trafik işlem ücretleri de bu yıl ki zamlarla beraber artış gösterdi. Buna göre 2017 yılı araç ruhsat yenileme ücreti aşağıdaki gibidir.

Araç Tescil Belgesi Ücreti :     88 TL

Motorlu Araç Trafik Belgesi Ücreti :    117 TL

Araç ruhsat yenileme ücreti yukarıdaki gibidir. Araç ruhsat yenileme işlemlerinde hem ‘Araç tescil belgesi’ hem de ‘motorlu araç trafik belgesi’ yenilendiğinde dolayı sürücüden iki belgenin de ücreti talep edilmektedir. Bu durumda araç ruhsat belgesi yenileme işlemi için 2017 yılında araç ruhsat yenileme ücreti 205 Türk lirasıdır.

Araç Ruhsat Yenileme İçin Gereken Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

Araç Ruhsat Yenileme İşlemleri ve Daha Fazlası İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz