Araç Ruhsat Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Ruhsat Sorgulama

Araç Ruhsat Sorgulama

Günümüzde internetin bunca yaygınlaşması ve etkili kullanımı sayesinde birçok faydalı uygulama yapılmaya başlandı. Özellikle araç endüstrisinin günden güne gelişmesi ile internetin en çok kullanımına imkan verdiği alan haline gelmiştir. Artık almak istediğimiz araç ile ilgili her şeyi internetten araç sorgulama işlemlerini yaparak halledebiliyoruz. Önceleri araç alım ve satım işlemlerinde internet üzerinden araç sorgulama hizmetleri olmadığından insanlar birtakım sorunlar yaşarken, şimdilerde araç alım ve satımlarda ilgilendiğiniz araçlar için yapacağınız araç plaka sorgulama işlemleri ile araç ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. En çok sorgulama yapılan alanlardan birisi de araç ruhsat sorgulamadır. Bu sorgulama sayesinde aracın rengi, modeli, trafiğe çıkış tarihi, motor özellikleri gibi ruhsatta yer alan bilgileri öğrenebilirsiniz.

Araç Ruhsat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç ruhsatı sorgulama işlemleri artık internet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet sayesinde araçlar ile ilgili bilgileri sorgulamak, ruhsat durumlarını öğrenmek isteyen herkes E-Devlet sisteminden giriş yaparak sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. E-Devlet sistemi üzerinden araç ruhsat sorgulaması yapmak için ilk olarak E-Devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş için T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi gereklidir. Eğer bir E-Devlet şifresine sahip değilseniz tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığında E-Devlet alabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre girilerek E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra araç sorgulama bölümüne gelinir. Orada karşımıza çıkan sayfadan sorgulama yapmak için ilk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ butonuna tıklamak gereklidir.

10,

Ardından TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi girilerek “sisteme giriş yap” butonuna basılır ve işlem tamamlanır. Bu sorgulama işlemi sayesinde araç ile ilgili ruhsat bilgilerine ulaşabilirsiniz. Plakasını bildiğiniz tüm araçlar için araç ruhsat sorgulaması yapabilirsiniz. Bu sorgulama ile araç ruhsatı ile ilgili araç rengi, modeli, trafiğe çıkış tarihi, motor özellikleri, araç üzerine herhangi bir borcun ya da cezanın olup olmadığı gibi ruhsatta yer alan bilgileri öğrenebilirken, araç sahipleri ile ilgili bilgiler gizlenmektedir. Bu yüzden ruhsat sahibinin adı ve soyadı, ikametgah adresi gibi kişisel bilgiler bu sorgulama ile öğrenilemez. Araç ruhsat sorgulama yapmak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterlidir.

E-Devlet Araç Ruhsat Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz