Araç Ruhsat No | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Ruhsat No

Araç Ruhsat No

Araçlar ile ilgili bilgi sahibi olmak günümüzde artık çok kolay. Birçok internet sitesinde bulunan bilgi verici içerikler ve özel olarak geliştirilmiş sorgulama siteleri sayesinde eskiye nazaran daha rahatız. Bunda gelişen teknolojinin dijital ortamda büyüyüp gelişen uygulamaları üretmesi ile bağlantısı var. Türkiye’de en çok bilgi kirliliğinin ve en çok da bilgi alınması için türlü türlü kapıların çalındığı alanlardan biri olan trafik ve araçlar üzerine yapılan uygulamalar çokça kullanılmaktadır. Bizlerde bu amaca hizmet ederek sizlere araç ruhsat no nedir ve araç ruhsat no sorgulama nasıl yapılır bu yazıda anlatacağız. Bu amaçla aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç Ruhsat No Nedir?

Araç ruhsatı araçların kimliği görevi görmektedir. Araca ait bilgileri bulundurmanın yanı sıra araç sahibine ait bilgileri de bulundurur. Ayrıca araç ile ilgili olan değişikliklerin kayıt edildiği ve araç muayene bilgilerinin bulunduğu bu belge önem taşımaktadır.

Araç ruhsatında aracın marka, model renk, sınıf, koltuk sayısı, motor kapasitesi ve daha fazla teknik özelliği bulunmaktadır. Bu belgede ayrıca bir seri numarası bulunmaktadır. Her araç ruhsatına ait bir seri numarası bulunmaktadır. Bu seri numarası araç ruhsatının kime ait olduğunu belirten bir numaradır. Bu araç ruhsat numarası 2 harf ve 6 rakamın kombinasyonu ile oluşur. Her ruhsatın kendine has bir seri numarası vardır. Bu araç ruhsat numaraları Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinden kayıt altına alınmaktadır. Trafik çevirmelerinde trafik polislerinin hemen ehliyet ruhsat istemelerindeki en büyük nedenlerden biri de ruhsatta bulunan araç ruhsat numarasına bakarak kişiye ve araca ait bilgileri  Emniyet Genel Müdürlüğü veri havuzundan kontrol ederek incelemektir. Bu sayede sürücünün durumu değerlendirilir. Ayrıca tüm araç sigorta sorgulama işlemlerinden rutin olarak araç ruhsat numarası kullanılmaktadır.

Araç Ruhsat No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç ruhsat no sorgulama işlemleri E-devlet online sitesi üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet online sitesi üzerinden araç ruhsat no sorgulama yapmak için ilk olarak E-Devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş için T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi gereklidir. Eğer bir E-Devlet şifresine sahip değilseniz tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığında E-Devlet alabilirsiniz. Daha sonra edindiğiniz E-devlet şifresi ve kullanıcı adınızı olan TC kimlik numarasını sisteme giriniz. Bu sırada karşımıza ‘araç sorgulama’ yapmak istediğimize dair bir sayfa gelecektir. Araç ruhsat no sorgulama işlemine başlamak için ilk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ butonuna tıklamak gereklidir.

Daha sonra gerekli bilgiler doğru bir şekilde sisteme girilir ve aşağıdaki sayfaya yönlendirilirsiniz.

Burada aracınızın plakasını oklarla gösterilmiş olan boşluklu yere doğru bir şekilde girerek ‘Sorgula’ butonuna basmanız gerekmektedir. Araç ruhsat no sorgulama işlemi sayesinde araç ile ilgili ruhsat bilgilerine ulaşabilirsiniz. Araç ruhsat no sorgulama işleminin bize faydaları şunlardır; araç ruhsatında yer alan araç rengi, modeli, trafiğe çıkış tarihi, motor özellikleri, araç üzerine herhangi bir borcun ya da cezanın olup olmadığı bilgileri öğrenebilirsiniz. Dilerseniz başka araçların da araç ruhsat no sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun için araçların plakalarını bilmeniz yeterlidir. Bu sayede merak ettiğiniz aracın teknik bilgilerini öğrenebilirsiniz. Fakat araç sahibine ilişkin bilgilere ulaşamazsınız. Bu amaçla eğer ruhsat sahibinin adı ve soyadı, ikametgah adresi gibi kişisel bilgileri öğrenmek istiyor iseniz araç ruhsat no sorgulama işlemi ile öğrenemezsiniz. Sizler için yazımızın sonunda araç ruhsat no sorgulama işlemini kolayca yapabilmeniz adına bir bağlantı linki paylaştık. Bu bağlantı linkine tıklayarak siteme giriş yapabilirsiniz.

Araç Ruhsat No Sorgulama İşlemini E-Devlet Online Sitesi Üzerinden Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz