Araç Renk Değişimi Ruhsat İşlemleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Renk Değişimi Ruhsat İşlemleri

Araç Renk Değişimi Ruhsat İşlemleri

Alınan araçların teknik özelliklerinin yanında dış görünümü de önemlidir. Birçok marka yıllar içerisinde teknik özelliklerini geliştirmenin yanında dış görünüm ile ilgili de gelişmeler kaydetmektedir. Özellikle bazı markaların araçlarının dış görünümü aracın kalitesini yansıtmaktadır. Bu yüzden bir pazarlama politikası olarak önce göze hitap eden daha sonra da bireylerin satın almasını sağlayan bu durumu uygulamaktadırlar. Hatta otomotiv endüstrisinde siyah ve gümüş renkli araçlar kolay silinebilir, toz tutmayan özeliklerinden dolayı aynı seride beyaz ya da farklı renkli araçlara göre bazı durumlarda daha pahalı olmaktadır. Ayrıca bireyler tarafından siyah veya gümüş renkli araçlar hem göze daha iyi hitap ettiğinden hem de bir çizik veya darbe alımında gerekli parçaların daha kolay bulunmasından dolayı daha fazla tercih edilmektedir. Sıfır markla araçlarda bütçenize göre istediğiniz rengi seçebilme olanağında sahipsiniz. Fakat 2. el araç alan kişiler bazen istedikleri aracı buldukları halde rengi konusunda mutsuz kalabiliyorlar. İşte bu durumda bu kişilerin imdadına oto kuaför ya da oto sanayi sitelerindeki oto boyama işi ile uğraşanlar koşuyor. Diyelim ki eşinize doğum günü hediyesi olarak bir araç almak istediniz ve eşinizin en çok sevdiği renk olan kırmızıdan bir araç ise bulamıyorsunuz. Bu durumda almak istediğiniz aracın rengini değiştirmek aslında çok da zor değil. Aracı aldıktan sonra sadece biraz da masraf yaparak aracın rengini istediğiniz renge dönüştürebilirsiniz. Peki araç rengi değiştirirken dikkat etmemiz gereken şeyler var mıdır? sorusunu duyar gibiyim. Bu yüzden sizlere şimdiki yazımızda araç renk değişimi ruhsat işlemleri ile ilgili yazımızı paylaşacağım. Tüm bilgileri ve merak ettiklerinizi bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Araç Renk Değişimi Ruhsat İşlemleri Nelerdir?

Aldığınız herhangi bir marka aracın boyası zamanla eskimiş olabilir, yahut yıllardır aynı renkte kullanıp sıkılmış olabilirsiniz. Bu yüzden aracınıza bir yeni görünüm kazandırmak amacı ile aracın rengini değiştirmek isteyebilirsiniz. Bir araç sahibi olarak aracınız ile ilgili birtakım değişiklikleri yapmaya hakkınız bulunmaktadır. Fakat bazı konularda değişiklik yapılması durumunda işin hukuksal boyutu söz konusu olabilmektedir. Bildiğiniz gibi araç rengi değiştirme konusunda birçok farklı uygulama bulunmaktadır. Son yıllarda en revaçta olan uygulama ise ”karbon fiber kaplama” ve benzeri uygulamalardır. Bu işlemi işlemi yaptırdıktan sonra aracınız yeni bir dış görünüme sahip olacaktır. Tabii bunun için de yasal bir yol izlemek gerekmektedir. Bildiğiniz gibi araçta yapılacak olan değişikliklerin ruhsata yazılması gerekmektedir. Fakat bazı renk değişiklikleri ruhsata yazılma gereksinimi doğurmaz. Örneğin araç renginiz beyaz veya siyahtır. Siz bu rengi mat beyaz ve siyah renge boyatmak istemeniz durumunda bunu ruhsata işletmenize gerek yoktur. Yahut aracınıza yeni bir hava katması için sadece araç tavanını değiştirdiğiniz durumlar da bunu ruhsata işletmenize gerek yoktur. Ruhsata işletilmesi gereken renkler konusunda dikkat edilmesi gereken şey ise; boyanan renk aracı tamamen değiştiriyorsa bu durumda renk değişimi ruhsata işlenmesi gerekmektedir. Ruhsata yazımı gerektiren renk değişikliklerinde ise doğru bir yol izlenmesi gerekmektedir.

Araç Renk Değişimi Ruhsat İşlemlerinde İstenen Belgeler

Araç renk değişimi ruhsat işlemlerinde bir takım belgeler de istenmektedir. Araç renk değişim ruhsat işlemlerinde istenen belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Yeni Tescil ve Trafik Belgesi (Trafik Tescil Şube veya Bürosundan)
  • Dilekçe
  • Kara yolları Muayene İstasyonundan Renk Tespiti
  • Boya İşçilik Faturası
  • Eski Tescil ve Trafik Belgesi
  • Zorunlu mali sorumluluk sigortası
  • T.C. nolu kimlik fotokopisi

Şimdi de araç renk değişimi ruhsat işlemlerinde istenen bu belgeleri nasıl edineceğimizi anlatalım. İlk olarak; aracınızı hangi renge boyamak istiyorsanız buna karar vererek araç boyama servisinde gerekli işlemleri yaptırmalısınız. Bu işlem için araç boyama servisinden bir fatura almanız gerekmektedir. Bu faturada aracınızın plakasına ait bir fatura kesilmesi gerekir. Ayrıca bu faturada işlemin boyama işlemi olduğu mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca kişide araç sahibi kimlik fotokopisi ve araç sigorta poliçesi fotokopisi bulunması gerekmektedir. Daha sonra “EK-1 formu” almanız gerekmektedir. Ek-1 formunu araç muayene istasyonlarından veya sigorta şirketlerinden alabilirsiniz. Ardından boyalı aracınızı muayene istasyonuna götürerek gerekli denetleme işlemlerinin yapılmasını sağlamalısınız. Bu denetlemeler sonrasında renk tespiti işlemi yapılır ve bir adet onay alarak evrakı verilir. Bu evrak ile bulunduğunuz yerin trafik şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir. Gittiğiniz trafik şubesinden evrak incelenir ve araç rengi değiştirdiğiniz için bir ruhsat ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret ödendikten sonra size verilen gün ve saatte tekrar  bir muayene istasyonuna gitmelisiniz. Burada tüm evrakların onayı ve muayene işlemlerinin tamamlanması ile aracınızı gönül rahatlığı ile trafikte kullanabilirsiniz. Araç renk değişimi ruhsat işlemleri de tamamlanır.

Araç boyama işlemleri fiyatları kullanılan boya ve kaplama tekniğine göre değişmektedir. Fakat araç rengi değiştirme ruhsat işlemleri için yaklaşık olarak 200 Türk Lirası ödersiniz. Araç renk değişimi ruhsat işlemleri bu şekildedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz