Araç Rayiç Bedeli | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Rayiç Bedeli

Araç Rayiç Bedeli

1 Nisan 2013 tarihinden önce araç kasko sistemi için araç bedelleri hesaplanırken Türkiye Sigortalar Birliği yani TSB tarafından açıklanan ve hali hazırda açıklanmaya da devam eden kasko değer listesine bakılmakta ve bu listede yer alan araç markası, aracın modeli ve aracın üretildiği yıl kriterlerine bakarak bu araçların değerleri hesap edilmekteydi. Fakat 1 Nisan 2013 tarihinden sonra sigorta şirketleri araç rayiç bedeli yani araçların piyasada yer alan ikinci el fiyatları üzerinden fiyat belirleme yoluna gitmeye karar verdi. Bu şu demek oluyor; aracınızın perte çıkması halinde aracınızın piyasadaki değerinde göre ödeme yapacaksınız.

Araç rayiç bedeli hesaplamaları sayesinde aracınızın o günkü şartlara göre değerinin belirlenmesi sağlanmıştır. 1 Nisan 2013 tarihinden önce kasko poliçesi alınırken poliçe üzerinden bir araç bedeli yazmakta ve bu araç bedeli üzerinden priminiz hesap edilmekteydi. Günümüzde ise araç rayiç bedeli sayesinde böyle bir şey artık söz konusu değil.

Aracınızın perte çıkması halinde sigorta sahibi poliçe üzerinde yer alan bedele göre zararının tazmini alacağını düşünürken sigorta şirketlerinin araç rayiç bedelini baz alması ve buna göre ödeme yapması söz konusuydu. Bu durum ise sigorta sahibi ile sigorta şirketleri arasında bir anlaşmazlığa yol açabiliyordu.

Hazine Müsteşarlığı ise bu anlaşmazlığın önüne geçebilmek için Nisan 2013 itibarı ile poliçenin üstünde araca ait bedelin yazılmamasına karar verdi ve bu husus ile ilgili olarak araç rayiç bedelini yürürlüğe soktu. Böylece Nisan 2013 tarihinden itibaren araç rayiç bedeli üzerinden fiyatlandırmalar yapılmaya başlandı.

Araç Rayiç Bedeli Nedir?

Yeni kasko sistemi ile birlikte poliçeye araç bedeli yazma devri sona ermiştir. Geçmişte aracın o günkü değeri neyse poliçenin üzerinde de o fiyat yazsa da günümüzde sigortalı ve sigorta şirketleri arasında ortaya çıkan sorunlardan dolayı Hazine Müsteşarlığı tarafından getirilen yeni yönetmelik ile birlikte araç rayiç bedeli hesaplamaları yürürlüğe girmiştir. Araç rayiç bedeli ile birlikte bir arabanın o günkü şartlarındaki değerini hesaplamak mümkündür. Aracın değeri her yıl değişiklik göstereceği için örneğin 2004 yılına ait bir aracın günümüzdeki ya da bir başka yıldaki değeriniz hesap edebilmek için bu yöntem kullanılabilmektedir. Araç rayiç bedeli sayesinde araçların gerçek değerleri hesap edilebilmektedir. Sigorta şirketleri tarafından farklı uygulamalar ile yapılan bu sistemde, sigorta şirketleri araç rayiç bedelini belirleyebilmek için TSB yani Türkiye Sigortalar Birliği tarafından yayınlanan Kasko Değer Listesini ya da ikinci el araç satışı yapan sitelerde yer alan o günkü fiyatların ortalamasını ele alıyor.

Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Araç rayiç bedeli hesaplanırken kullanılmakta olan tek kaynağın kasko değer listesi olmadığından bahsetmiştik. Kasko Değer Listesine ulaşmak isteyen kişilerin yazımızın sonunda yer alan linke tıklaması yeterli olacaktır. Bu link sayesinde her yıl 0 ve 15 yaş arasındaki araçlar ve 16 yaşın üstünde olan araçlara ait kasko değerlerini bulmanız mümkündür. Araç rayiç bedeli hesaplamak için sahibinden.com, arabam.com ve Dod.com.tr siteleri bir yöntem kullanmaktadır. Bu yönteme göre bilinmesi gereken maddeler şu şekilde sıralanmıştır;

  • Araç satışı yapılmakta olan internet sitelerine girilerek emsal değerde olan en az 3 aracın ortalama fiyatı alınır.
  • Türkiye Sigortalar Birliği Kasko Değer Listesi’ni geçmemek koşulu ile araç satışı yapan sitelerden fiyat alınır.
  • Referans olarak belirlenmiş olan siteden alınmış olan emsal değerdeki en az 3 aracın ortalama fiyatı kullanılır.

Rayiç Bedel Hangi Durumlarda Gereklidir?

Kasko bedelinin belirlenmesi kasko sigortası olan araçların pert ve hasar durumlarının öğrenilebilmesi açısından önem taşır. Hasar görmüş olan ya da pert durumuna çıkmış olarak bir araç için sigorta şirketleri tarafından yapılacak olan ödeme önceki dönemlerde poliçeye göre gerçekleşse de artık günümüzde araç sahipleri zor durumda kalmıyor ve yeni kasko sistemi ile birlikte araç rayiç bedeli oldukça doğru bir şekilde hesap ediliyor. böylece araç sahipleri ve sigorta şirketleri arasındaki anlaşmazlıklar son buluyor ve aracın sigortalandığı tarihteki değeri değil hasar görmüş olduğu tarihteki değeri dikkate alınarak ödemeler de buna göre yapılıyor.

Kasko Değer Listesi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz