ARAÇ PLAKA SORGULAMA | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

ARAÇ PLAKA SORGULAMA

ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Araç sahipleri araçları hakkında detaylı bilgiye artık internet üzerinden erişebilir hale gelmiştir. Son zamanlarda araçlar ile ilgili yapılan sorgulamalardan en fazlası araç plaka sorgulama işlemidir. Bu işlem online işlemler sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Araç plaka sorgulama işlemi, sorgulanan araca ait birçok bilgiye ulaşmanızı sağlamaktadır. Araç kullanımı ve kullanan sayısı günümüzde nüfusumuz ile doğru orantılı olarak artmıştır ve buna binayen araç alım ve satım işlemleri de artış göstermektedir. Bu işlem gerçekleştirilirken araç bilgilerini elde etmek çok önemlidir. Aracın hasar bilgisi, kayıp-çalıntı olma ihtimali gibi pek çok bilgi alım ve satım işlemlerinde önem arz etmektedir. Sıfır araç alınırken değil ama ikinci el araç işlemlerinde sıkıntıya girmemeniz adına güvenilir bir mecradan araç almaya dikkat etmeniz ve alacağınız araç ile ilgili araç plaka sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Çünkü piyasada bulunan araçların hasar kaydı ile ilgili bilgi veren kişinin güvenilirliği kesin değildir. Bu sebeple kendi güvenliğinizi araç plaka sorgulama ile sağlayabilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Araç plaka sorgulama işlemi sorgulama yaptığınız aracın geçmişe yönelik olarak trafik cezası var mı, araç kazalı mı, tramer kayıtlarında herhangi bir sorun var mı, kasko var mı gibi pek çok sorunuzun cevabını barındırır. Bu işlemi E-Devlet sistemi sayesinde internet üzerinden sadece bir E-Devlet şifresiyle saniyeler içerisinde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için öcelikle yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız bağlantı adresine tıklayınız. Sonrasında gelen sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Açılan sayfada ilgili kutucuklara T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

E-Devlet Şifresi ile Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama işlemi araçlar hakkında bilgi almamızı sağlayan bir uygulama olduğundan bahsettik. Ancak E-devlet plaka sorgulama işlemi resmi sistem üzerinde araç sorgulama işlemidir. Araç plaka sorgulama işlemi, daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulanırken son dönemde gidilen karar değişikliği ile araç plaka sorgulama işlemlerinin E-devlet üzerinden “adıma tescilli araç sorgulama” olarak güncellenmiştir. E-devlet araç plaka sorgulama işlemleri bireylerin yalnıca kendi araçları ile ilgili bilgileri alabilecekleri bir site şekilde tasarlanmıştır. E-devlet sistemi üzerinden bu hizmeti alabilmeniz için ise E-devlet giriş şifresine sahip olmanız gerekiyor. Eğer daha önceden bu giriş şifresini almadıysanız E-devlet plaka sorgulamasını yapamazsınız. E-devlet sisteme giriş şifresini ilk defa alacak olan vatandaşlar, herhangi bir PTT şubesine giderek kendilerine ait şifreyi temin edebilirler. E-devlet giriş şifresi size ait TC kimlik numarası ile size özel olarak tanımlanır. Bu işlemler için PTT şubesine ödeyeceğiniz tutar 2 TL’dir. İlk aldığınız giriş şifresini sistemden size özel olacak şekilde tasarlamanız mümkündür. Bu şifreyi unutmadığınız sürece her E-devlet sorgulama işlemi için sınırsız olarak kullanabilirsiniz. E-devlet şifresini unutan vatandaşlarımız yeni bir şifre alıyormuş gibi yine PTT kurumuna giderek yeni bir şifreyi kendilerine temin etmeleri gerekmektedir.

E-devlet’ten araç plaka sorgulama işlemlerinin, ilgili resmi sayfadan kolay şekilde yapılabilmesi için yazımızın sonunabulunan linki tıklayarak ilgili portala giriş yapabilirsiniz. Araç plaka sorgulama işlemlerinin artık adıma tescilli araç sorgulama başlığı olarak değiştiğini daha önce söylemiştik. Bu buton yardımıyla açılacak olan sayfa da adıma tescilli araç sorgulama sayfasıdır. Adıma tescilli araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için kimlik doğrulama butonunu kullanarak ilgili güvenlik sayfasına yönlendirilmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki resimden yardım alarak E-devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirilebilirsiniz.

jpg

Yeniden yönlendirileceğiniz kimlik doğrulama sayfasında sorgulama işlemini yapacak olan kişinin bilgileri sistem tarafından talep edilmektedir. Bu bilgiler TC kimlik numarası ve E-devlet giriş şifresidir. Bu iki ana bilgiyi sistemde aşağıdaki resimde de gösterilen alanlara eksiksiz biçimde yazdıktan sonra sisteme giriş yap butonunu kullanarak araç plaka sorgulama işleminin yapılacağı resmi sayfaya erişim sağlamış olursunuz.
araç
Belirtilen alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonunu tıklayarak araç plaka sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Resmi Sitesinden Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama işlemi ile birlikte satın alacağınız aracın plakasının tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz. Eğer aldığınız aracın üzerine kayıtlı cezaları sorgulamak istiyorsanız, İnternet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğünün internet araç plaka sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğünün ana sayfasında yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama seçeneğini seçtikten sonra sorgulama yapmak isteyen kişinin kimlik bilgilerini girmeniz gereklidir.

Bu sayfaya sorgulama yapacak olan kişinin kimlik bilgileri yani ismi, soyadı, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı bilgileri girilmelidir. Doğru ve eksiksiz bir şekilde bu bilgileri girdikten sonra “Doğrula” butonuna tıkladıktan sonra sorgulama seçenekleri karşınıza gelecektir. Bu sorgulama seçeneklerinden araç plakasına yazılan ceza’ları sorgulamak istiyorsanız ceza sorgulama seçeneğini seçmelisiniz. Karşınıza gelecek bu ekranda ise araç plaka numarasını ve tescil belge seri numarasını girdikten sonra araç plaka sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin İnternet Sitesinden Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer satın alacağınız aracın üzerinde hangi hasarların olduğunu, değişen bir parçasının olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız araç hasar kaydı sorgulama yapmanız gereklidir. Araç hasar kaydı sorgulama işlemini de internet üzerinden yapabilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesinden araç hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ana sayfada yer alan sorgulamalar bölümünden kaza tespit tutanağı sorgulama seçeneğini seçtikten sonra 3 tane sorgulama seçeneği karşınıza gelecektir.

Eğer sorgulama yapmak isteyen kişinin sigortalı T.C. kimlik numarasını biliyorsanız sigortalı T.C. kimlik numarası ile sorgulama, vergi kimlik numarasını biliyorsanız vergi kimlik numarası ile sorgulama, T.C. kimlik numarası biliyorsanız T.C. kimlik numarası ile sorgulama seçeneği ile sorgulama yapmalısınız. İstenilen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girdikten sonra resimde verilen karakterleri büyük küçük harf durumuna dikkat ederek gösterilen bölmeye girdikten sonra mavi ile belirtilen “Ara” butonuna tıkladıktan sonra işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Yaptığınız bu işlemle araç plaka sorgulama işleminizi, aracınıza kayıtlı herhangi bir kaza ya da ceza söz konusu olup olmadığını öğrenebileceksiniz.

Aracın tüm sigorta bilgilerini ise tramer sorgulama işlemi ile birlikte öğrenebilirsiniz. Tramer sorgulama işlemini de internet üzerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamalar bölümünden trafik poliçe sorgulama seçeneğini seçtikten sonra yine 3 tane farklı sorgulama seçeneği karşınıza gelecektir. Bu 3 sorgulama seçeneğinden herhangi birisi ile sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu sorgulama seçeneklerinden birisini seçtikten sonra ve bilgileri girdikten sonra güvenlik kodunu da girerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulama İşlemi GSM Operatörleri İle Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin oluşturduğu 5664 Uygulaması aracılığıyla tüm vatandaşların araç plakasından sorgulama yapabilmeleri amaçlanmıştır. Bu işlemler araç hasar, araç detay, değişen parça, poliçe, kaza mağdur, hayat poliçe ve poliçe vade hatırlatma gibi birçok seçenekle aracıya gerek kalmaksızın mobil telefonlar aracılığıyla elde edilmesi hedeflenmiştir.​ Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi bütüm GSM operatörleri ile anlasmalı olarak oluşturulmuş olan SMS projesi ile kişiler yalnızca bir mesaj ile arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını, eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu, vefat etmiş kişilere ait hayat sigortası bilgilerini ​ve trafik poliçesine ait vade hatırlatma bilgilerine ulaşabilirler. Bunu gerçekleştirebilmek için Turkcell, Türk Telekom, Vodafone “5664”e mesaj atarak sorgulama yapmaları yeterlidir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin oluşturduğu 5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 6 TL olarak belirlenmiştir.

Araç plaka sorgulama işleminden aracınıza kayıtlı herhangi bir hasar işlemi olup olmadığını sorgulamak için “Plakayı yazarak, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE farketmeksizin tüm Operatörlerden 5664’e gönderebilirsiniz. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelecektir.

Eksper Raporu bulunan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARIHI yazıp 5664’e msj atarak araç plaka sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Araç Detay Bilgisi Sorgulama yapmak için DETAY boşluk Plakayı yazarak, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE farketmeksizin 5664’e gönderin. Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgileri anında cebinize gelecektir.

Değişen Parça Bilgisi Sorgulama yapmak için ise  PARCA yazıp, boşluk bırakın, plakayı yazın, boşluk bırakın, kaza tarihini yazın TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE tüm GSM operatörleri farketmeksizin 5664’e göndererek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Aracın kazaya ait eksper raporunda yer alan parça bilgileri anında cebinize gelecektir.

Tutanak Bilgisi Sorgulama yapmak içinse; Trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) sorgusu için: KTT yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE tüm GSM operatörlerinden 5664’e gönderebilirsiniz. Bu işlemle kazaya karışanların kusur oranları cebinize gelecektir.

Poliçe Bilgisi Sorgulama yapmak için ya da trafik ya da kasko poliçenizin yürürlükte olup olmadığını bu hizmet sayesinde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda poliçenizin ne zaman sona ereceğini ve trafik poliçenize uygulanmış hasarsızlık indirim oranını sorgulamak için: TRAFIK ya da KASKO yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, Tüm GSM Operatörlerinden 5664’e gönderebilirsiniz. Bu işlem sonrasında araca ait poliçe bilgileri anında cebinize gelecektir.

Araç Plaka Sorgulama İşlemi E-Devlet ile Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

Emniyet Genel Müdürlüğü Resmi Sitesinden Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin İnternet Sitesinden Araç Plaka Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz