ARAÇ PLAKA BORÇ SORGULAMA | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

ARAÇ PLAKA BORÇ SORGULAMA

ARAÇ PLAKA BORÇ SORGULAMA

Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç alım satımlarında özellikle de ikinci el alım-satımlar söz konusu olduğunda alınacak aracın geçmişini sorgulamak birinci adım haline gelmiştir. Araç alacak tüm vatandaşlar bu sorgulamalar sayesinde aracın bütün kontrollerini yapabilir. Yapacakları kolay işlemlerle evlerinden çıkmadan kolaylıkla mobil telefonlarından SMS ile ya da internet ortamından araç sorgulama yapabilirler. Eğer ikinci el araç tercih edilecekse herhangi bir dolandırıcılık olmadığından emin olmak adına aracın hasar geçmişini, kaza bilgilerini, sigorta poliçelerini sorgulatarak aracın tüm geçmiş bilgilerini öğrenmek önemlidir. Araç sorgulama işlemlerinizi güvenilir birkaç site üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu seçeneklerden ilki e-devlet şifresi ile gerçekleştirilebilen güvenli bir veri tabanı olan www.turkiye.gov.tr adresidir. Bir diğer araç sorgulama sitesi ise Tramer sorgulama online portalıdır. Bu portalda da tescilli araçların geçmişteki tüm bilgileri bulunmaktadır ve vatandaşlar diledikleri anda araç sorgulamasını bu veri tabanından da gerçekleştirebilirler. Araç almadan hemen önce araçla ilgili tüm bilgileri edinmeniz dolandırma riskini en aza indirecek ve güvenli bir alışveriş sağlayacaktır. Sizde araç sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yazının başında da belirtildiği özellikle ikinci el araç alım-satımlarında yapılan tüm sorgulama işlemlerleri önemli rol oynamaktadır. Sorgulama işlemleri için gereken en önemli bilgilerden biri de plaka kodu olduğu için plaka sorgulama işlemini anlatmaya çalışacağız.Vatandaşların araç almadan önce araç üzerine rehin, borç, ceza olup olmadığını öğrenmeleri önemlidir. Çünkü bu satış işlemleri noter aracılığıyla gerçekleştirilmektedir ve noterler üzerinde ceza, borç ve rehin işlemi bulunan araç satım işlemini gerçekleştirmeleri kanunen doğru değildir.

Eskiden beri plaka sorgulama işlemleri ve araçla ilgili özel bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilmekteydir. Fakat günümüzde artan araç alım-satımına bağlı olarak artan dolandırıcılık olayları neticesinde araç plaka sorgulama yapma yetkisi vatandaşa da verilmiştir. Bu yetki aracın sahibinin isim ve soyismini öğrenecek şekilde kısıtlanmış olsa da bu durum dolandırıcılık faaliyetlerini azaltmaya yöneliktir.Yeni bir araç almak isteyen  ya da ikinci el araç almak isteyen sürücülerin plaka sorgulama işlemi yapması son derece önemlidir. Alınacak olan aracın geçmişindeki durumunu öğrenmebilmek için plaka kodu ve aracın üzerine tescil edildiği kişinin kimlik bilgileri yeterlidir. İnternet üzerinden de plaka sorgulama işleminizi yapmanın iki farklı yolu vardır. Bunlardan ilki e-devlet sistemi üzerinden uygulanabileceği gibi Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesinden de  plaka kodu ve kişinin bilgilerini girerek plaka sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
İlerleyen teknoloji ile bu gibi işlemlerin çoğu internet ortamına taşınmıştır. Böylece plaka ile sorgulama işlemlerini de online portallar üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür.

 Plaka sorgulama işlemi de internet üzerinden dakikalar içerisinde hiçbir evrakla uğraşmadan yapacağınız işlemlerdendir. Bu işlem size aracınızın üzerine trafik cezasının var olup olmadığı bilgisini verir. Özellikle ikinci el araba alımlarında aracın üstünde ceza borcu olup olmadığı hakkındaki bilgileri merak ediyorsanız yine bu durumda yazımız ve yapacağınız sorgulama işlemi sizlere yardımcı olacaktır. Yazımızın devamında araç borç sorgulama işlemini nasıl yapacağınız hakkında daha detaylı bilgileri sizler için anlatacağız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plaka Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Üzerinden Plakadan Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Araç Plaka Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Araç borç sorgulama işlemi ile sorgulama yapacağınız araç üzerindeki borç bilgisine erişebilirsiniz. İlk olarak yazının sonunda yer alan sizler için paylaştığımız bağlantıya tıklayınız. Sonrasında gelen sayfada sizden ilk olarak plakanızı girmenizi ve eğer plakanız özel ise özel plaka yazan bölümde yer alan kutucuğu evet yapmanız istenir.

Ardından T.C. kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı ilgili kutucuklara giriniz. Girilen bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra son adım olarak plakanızın tescil tarihini ilgili kutucuğa işaretleyiniz. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra “Tamam” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Araç plaka borç sorgulama işlemi bu adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz zaman kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir.

Araç Plaka Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Plaka üzerinden araç sahibinin isim ve soyisim bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi araca herhangi bir tarihte yazılmış olan cezaları da öğrenebilirsiniz. Plakadan trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmenin ilk yolu Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sayfasıdır. Bu online portal, Emniyet Genel Müdürlüğünce(EGM) hazırlanmış olup plakadan trafik cezası sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar için oluşturulmuş güvenilir bir veritabanıdır. EGM üzerinden plakadan trafik cezası sorgulaması yapmak için aşağıda vermiş olduğumuz linki tıklayarak aracınıza yazılan tüm cezalara ulaşmanız mümkündür.

Yukarıda belirtilen sayfa açıldığında başta aracın üzerine tescilli olduğu kişinin isim, soyisim, TC kimlik numarası ve doğum tarihi ile ilgili bilgileri gerekli yere doğru ve eksiksiz şekilde girdikten sonra “Doğrula” butonuna tıklamanız yeterlidir. Trafik cezası sorgulama işlemini tamamlamak için karşınıza gelecek ekrandaki seçeneklerden “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” işaretini tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Plakadan trafik cezası sorgulama işlemini tamamladıktan sonra eğer aracınıza yazılan ceza borcu varsa yine bu borcu da online şekilde anlaşmalı banka kartları ile ödemeniz mümkündür. Plakadan trafik cezası sorgulama işlemine başlamak için aşağıda verdiğimiz linki tıklamanız yeterli olacaktır.

EGM Resmi Sitesinden Trafik Ceza Sorgulama İşlemine Başlamak için TIKLAYINIZ!

Araç Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde taşıtlar için uygulanan ayrı bir vergilendirme sistemi mevcuttur. Bu vergilendirme sistemi Motorlu Taşıtlar Vergisi’dir. MTV olarak adlandırılan bu vergi trafik şubelerine ve bürolarına kayıtlı olan kara taşıtları haricinde hava ve deniz taşıtları da dahil olmak üzere birçok farklı taşıttan yılda iki kez alınan ödenmesi zorunlu vergiler olarak belirtilmiştir. Yıl içerisinde ikiye bölünerek ödenmesi beklenen araç vergisi genellikle Ocak ve Temmuz aylarında, belirlenen tarihler arasında araç sahiplerince ödenmektedir. Araç vergi mükellefiyeti trafik siciline tescil ile başlamaktadır.

Peki bu vergi miktarını bilmiyorsanız, nasıl hesaplayabilirsiniz? Araç vergisi hesaplanırken göz önüne alınan en önemli bilgi “araç türü”dür ve her farklı araç türünden farklı vergi alınmaktadır. Bu araç türleri; otomobil, kamyonet, panelvan, minibüs, kamyon, otobüs vb. şekilde ayrılmıştır. Ayrıca araç türünün yanı sıra önemli diğer hususlar aracınızın yaşı ve aracın silindir hacmidir. Aracınızın yaşını hesaplamak için şu işlemleri takip etmelisiniz.  Öncelikle aracınızın modelini, araç vergi ödemesinin dahil olduğu yıldan çıkararak bu sayıya 1 ekleyerek araç yaşını kolayca bulabilirsiniz. Örnek olarak; Aracınızın modeli 2010 Araç Vergi ödemesinin dahil olduğu yıl 2017 ise “2017 – 2010 + 1= 8” olarak kolayca hesaplayabilirsiniz.
Eğer bu araç vergi hesabını online şekilde yapmak isterseniz işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı Resmi Sitesinden de hesaplamanız mümkündür. “GİB Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama” başlığında belirtilen bu bağlantı, kolaylıkla araç verginizi hesaplamanıza olanak sağlamaktadır.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra açılacak olan ekrandaki bilgileri doldurmanız beklenmektedir. Böylece bu site yardımıyla araç verginizi hızlıca hesaplayabilirsiniz.

Açılan sayfada girmeniz istenen bilgiler Yıl, Araç Tipi, Aracın Taşı ve Motor Silindir Hacmidir. Bilgileri doğru bir şekilde girdiğiniz takdirde mavi butonla belirtilen “HESAPLA” butonuna tıklamanız yeterlidir. Böylece araç vergi hesaplama işleminizi hem yıllık hem ilk altı aylık hemde ikinci altı aylık tutar şeklinde hesaplamanız mümkün olacaktır.

MTV Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

MTV borç sorgulama işlemi de yukarıda verildiği gibi aynı işlemlerle sorgulanmaktadır. Bu işlemlerin yanında SMS ile de hangi GSM operatörünü kullandığınız farketmeksizin işlem yapabilirsiniz. SMS ile MTV borç sorgulaması yapmak istiyorsanız  Gelir İdaresi Başkanlığının Kısa Mesaj ile Bilgilendirme Servisinin MTV Borç Sorgulama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kısaca GİB KMBS herhangi bir motorlu taşıtın MTV borcunu sorgulamak için sunulan diğer bir hizmettir. MTV Borç Sorgulama işlemi için kullanıcı girdi olarak cep telefonunun mesaj bölümüne MTV PLAKANOTESCİLTARİHİ TCKNO(VKNO) yazıp 1189’a göndermeniz yeterli olacaktır. Örnek: MTV 06GIB89 31012007 12345678912 yazarak 1189’a gönderildiğinde Gelen Yanıt “2008/1-2 2007/ 1-2 2006/1-2 e ait toplam borcunuz ……TL dir. Ayrıntı için MTV AYRINTI yazıp 1189’a gönderiniz. (en fazla 4 SMS)” şeklinde olacaktır. Ayrıntı için; Kullanıcı girdi olarak cep telefonunun mesaj bölümüne MTV AYRINTI yazıp 1189’a gönderebilirsiniz. Mesajı gönderdikten sonra gelecek yanıt tarih (her yıl ve ay) ve borç olarak gönderilmektedir.

MTV Borç Sorgulaması SMS ile Yapmak ve Ayrıntıları için TIKLAYINIZ!

GİB Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla geliştirilen online sistemlerden biri de Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesidir. GİB’in resmi sitesinden borç sorgulama işlemleri ve ödeme işlemlerini rahat bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür.Trafikte artan ihlalleri engellemek amacıyla yekili memurlarca bir çok ceza yazılmaktadır ve bu cezaların ödenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Yazılan ve tebliğ edilen bu borçların ödenmesi zorunludur. Ödenmediği durumlarda ise ceza üzerine faiz uygulanacağından yazılan borcun zamanında ödenmesi sürücülerin lehine bir davranış olacaktır. Bu borçların kolayca ödenmesi için de online portallar sunulmuş bu portallardan biri de Gelir İdaresi Başkanlığının Resmi Sitesidir. Bu site aracılığıyla GİB Borç Sorgulama seçeneği ile borçlarınızın kesildiği zamanı, ödeneceği zaman gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Hatta sistem üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla ödeme yapabilirsiniz.

GİB borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için  öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz linki tıklayatak işleminize başlayabilirsiniz. Karşınıza açılan sayfadaki seçeneklerden Motorlu Taşıtlar seçeneğine tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz. Yeni açılan sayfada karşınıza gelecek seçeneklerden Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğini tıklayarak karşınıza gelecek ekrandaki bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmanız beklenmektedir.

Bu ekranda hazır ettiğimiz Aracınızın Plaka No Bilgisi , TC kimlik No Bilgisi, Araç Tescil Tarihi Bilgisi bölümlerini doldurmanız gerekmektedir.Bu işlemleri doğru ve eksiksiz şekilde gerçekleştirdiğiniz takdirde GİB borç sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Ödeme işlemini anlaşmalı bankaların kredi kartları ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar aşağıdaki gibidir;

Gelir İdaresi Bakanlığı’nın Resmi Sitesine Ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Araç Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik kazalarının sıklıkla yaşandığı ülkemizde kaza sonucu hasar alan araçların tüm hasar bilgileri veri tabanlarına işlenmektedir. Özellikle ikinci el araç alacaklar için araç hasar sorgulama önem arzetmektedir. Araç hasar sorgusu ile almak istediğiniz aracın geçmişte geçirdiği tüm kaza ve hasarlarla ilgili bilgilere ulaşabilme imkanınız bulunmaktadır. Alacağınız aracın çok büyük hasar görmüş olması gerekmez, araç üzerindeki en küçük çizik bile hasar kaydı olarak sisteme işlenmektedir. Hasarı bulunan araçların buna bağlı olarak fiyatları da azalacağı için eğer ikinci el araç alacaksanız almadan önce aracın hasar sorgulamasını yapmanız cebiniz için de büyük bir avantaj sağlayacaktır. Yazımızın devamında bahsi geçen araç hasar sorgulama işlemlerinin online sistemler üzerinden nasıl yapabileceğinizi ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağız.

Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi ikinci el araç alım-satım durumlarında aracın kazaya karışıp karşımadığını ya da hasarı olup olmadığını öğrenmeleri önemlidir. Vatandaşların bu işlemleri internet üzerinden kolaylıkla  gerçekleştirebileceği siteler kurulmuştur. Hasar kaydı sorgulama işlemi online şekilde iki farklı sistem üzerinden gerçekleştirileceği gibi hangi GSM operatörü olduğu farketmeksizin SMS ile de sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Sürücüler için büyük kolaylık sağlayan bu sistemlerden ilki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi online sitesidir. Bu sistemde hasar kaydı sorgulama işlemini uygulamak için üç farklı seçenek sunulmuştur. Bu üç seçenek için ayrı ayrı bilgiler girilmesi gerekmektedir. Sizde elinizde sorgulamasını yapacağınız aracın hangi bilgileri elinizde bulunuyorsa o sistemi seçerek gerekli alanları doldurduktan sonra hasar kaydı sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında bu işlemler ayrıntılı şekilde görsellerle anlatılmıştır. Hasar kaydı sorgulama sisteminde ikinci site ise e-devletin resmi sitesidir. E-devlet şifrenizle kolaylıkla giriş yapabileceğiniz sistem son derece güvenlidir. Sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama için güvenli ağlara yönlendirilebilir ve hasar kaydı sorgulama işleminizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama

İlk olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi sitesine aşağıda vereceğimiz link ile giriş yaparak işleminize başlayabilirsiniz. Hasar kaydı  sorgulama işlemlerinin ilk basamağında  açılan sayfada Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme başlıklı giriş ekranını göreceksiniz. Açılan sekmede sizden elinizdeki bilgilere göre üç giriş sisteminden birini seçmeniz beklenmektedir. Bu seçeneklerden ilki Plaka ve Sigortalı TC Kimlik No ile Sorgulama işlemidir. Eğer bu seçenkle devam etmek istiyosanız belirtilen bölmelere istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girmeniz gerekmektedir. Bilgileri girdikten hemen sonra Resimde belirtilen karakterleri büyük küçük ve sayı sistemine bağlı kalarak girdikten sonra mavi ile belirtilen Ara butonunu tıklayarak hasar kaydı sorgulama işleminiz gerçekleştirmiş olacaksınız.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi sitesinden hasar kaydı sorgulama yaparken seçeceğiniz ikinci seçenek ise Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama işlemidir. Eğer elinizde bu bilgiler varsa öncelikle bu başlığa tıklayarak gerekli bilgileri girebileceğiniz alanın açılmasını sağlamalısınız. Bu alana da Plaka Kodu ile Sigortalı vergi kimlik numarasını girdikten sonra ilk işlemde olduğu görselde belirtilen karakterleri büyük küçük ve sayı sistemine bağlı kalarak girdikten sonra mavi ile belirtilen Ara butonunu tıklayarak hasar kaydı sorgulama işleminiz gerçekleştirmiş olacaksınız.
plaka hasar 2

 

Sistemdeki üçüncü giriş sistemi de Plaka Kodu ve Sürücü TC kimlik numarası ile yapılacak olan sorgulamadır. Yine aynı şekilde başlığa tıklayarak giriş bölmelerini açıp istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurduktan sonra yine görseldeki harf ve sayıları girdikten sonra mavi ile belirtilen “Ara” butonuna basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Aşağıdaki görselde de doldurmanız gereken alanlar ayrıntılı şekilde ok işaretleri ile belirtilmiştir.
plaka hasar 3

Sigorta Gözetim Sisteminden Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz