Araç Muayenesi Gecikme Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Muayenesi Gecikme Cezası

Araç Muayenesi Gecikme Cezası

Araç muayeneleri kişilerin can güvenliği için önem taşımaktadır. Araç muayenesi yapılması araçların uzun ömürlü olması için olumlu etki yaratmaktadır. araç muayeneleri periyodik olarak yapılmaktadır. Bu muayenelerin periyodik olarak yapılması aracın güvenliğini sağlaması açısından önemlidir. Bu muayenelerde araçların içten dışa bakımı yapılmaktadır. Araçlar incelenir ve eksiklikleri giderilir, varsa bir sorun onarımı yapılmaktadır. Ayrıca gerektiği takdirde aracın yağ değişimi de yapılır. Sürücünün gerekli gördüğü yerlerin de değişimi yapılabilir. Her araç muayeneden sonra bir araç muayene raporu almalıdır. Bu rapor aracın o muayeneden başarılı bir biçimde geçtiğini göstermektedir. Bu raporlar Tüvtürk muayene istasyonlarından alınmaktadır. Bildiğiniz gibi Türkiye de araç muayene si ile ilgili tek yetkili kuruluş Tüvtürk’tür. Devlet tarafından muayene raporlarının tanındığı tek kuruluş olan Tüvtürk muayene raportörlüğünü de yapmaktadır. Verilen bu raporlar eğer aracın muayeneden geçemediğini anlatır ise bu durumda sürücü aracını kullanamaz. Ta ki aracın eksiklikleri giderilinceye kadar ya da onarım ve bakım işleri tamamlanıncaya kadar birkaç defa daha araç muayenesine gelecektir.

Bazı sürücülerin araç muayenelerini düzenli yaptırmadıklarını görmekteyiz. Bu durum hem kendileri için hem de diğer kişiler için tehlike arz etmektedir. Çünkü muayenesiz araçlar hem can hem de mal kaybına zemin hazırlamaktadır.Bu tehlikenin önüne geçmek amacıyla yönetmelikte araç muayenelerinin yapılmaması veya gecikmesi durumunda kıstaslar belirlenmiştir. Tüvtürk resmi sitesinde; muayene gecikme cezası veya bedeli ; muayene olması gereken tarihte muayeneye gitmemiş ve gecikme bedeli süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5’i olduğu ibaresi bulunmaktadır. Bu ibare kapsamında sürücüler her ay yaptırmadıkları muayene bedeli için faizli ceza almaktadırlar. Bu muayene gecikme cezaları da en kısa zamanda ödenmek zorundadır. Geciken araç muayene cezaları Tüvtürk istasyonlarından tahsil edilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığından ise gecikme bedeli ödemesi yapılmamaktadır. Dilerseniz Tüvtürk online sitesinden araç muayene hesaplama işlemleri yaparak muayene gecikme cezasını öğrenebilirsiniz. Bu amaçla sizler için araç muayenesi gecikme cezasının nasıl öğrenileceği ile ilgili bir yazı derledik.

Araç Muayenesi Gecikme Cezası Nasıl Hesaplanır?

Araç muayene gecikme cezaları sorgulama yapılarak öğrenilebilmektedir. Bu amaçla Tüvtürk resmi sitesinden sorgulama yapılmalıdır. Bu sorgulama işlemi ile aracınızın muayenesini yapmadığınız takdirde gelen gecikme cezalarını sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Araç muayene gecikme cezası sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak aşağıda verilen bağlantıya tıklamalısınız. Bu linke tıklayarak siteye giriş yapacaksınız. Ardından da ekrana aşağıdaki görüntü gelecektir. Bu ekran üzerinden belirteceğimiz şekilde yapmaya çalışmalısınız.

Araç Muayenesi Gecikme Cezası

Yukarıda gördüğünüz ekranda görülen boşluklu yerleri doldurmanız gerekmektedir. Oklarla belirtilen yerleri uygun bir şekilde yazmalısınız. Sorgulamaya başlamak için aracın cinsini giriniz. Daha sonra aracın muayeneye gideceği tarihi de giriniz. Son kısımda yer alan ‘son muayene geçerlilik tarihini de gün-ay-yıl olarak sisteme girmelisiniz. Tüm bilgileri girdikten sonra ‘sorgula’ butonuna basacaksınız. Tüvtürk resmi sitesinden yapılan araç muayene sorgulama işlemi ile aracınızın muayene ücreti ekrana yansır. Şayet her ay araç muayenesini geciktirir iseniz, bu akabinde cezalara maruz kalırsınız. Yönetmelikte belirtilen muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel gecikme cezasının yansımış hali de ekrana yansır. Gecikme cezası ve muayene ücreti toplam olarak ekrana gelecektir. Ayrıca muayene ödemeleri nakit olarak yapılmaktadır.

2016 yılı verilerine göre; ortalama bir otomobil için 1 aylık gecikme bedeli yaklaşık  %59,09 iken; kamyon cinsi araçların her geçen ay gecikme cezası 12,27 Türk Lirası tutarı gecikme bedeli olarak araç ruhsatına yansıtılır. Bu miktar ise araç sahipleri tarafından araç muayene istasyonlarında nakit para ile ödenir.

Ayrıca araç muayene gecikme cezası bazı durumlarda ödenmemektedir. Trafikten çekme belgesi alan ve bir süre sonra tekrardan trafiğe çıkarılmış olan araçlardan sadece trafikten çekildikleri ve belgelenebildikleri sürede araç muayene gecikme cezası alınmaz. Muayene süresinin belirlenmediği hallerde 1 Ocak 2005 tarihi baz alınarak araç muayene istasyonlarında gecikme bedeli tahsil edilir.

Araç Muayenesi Gecikme Cezası İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz