Araç Muayene Sorgu | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Muayene Sorgu

Araç Muayene Sorgu

Araç muayenesi bizler için büyük önem taşımaktadır. Muayenesini düzgün yapmayan araçlarda bir takım sıkıntıların oluşmasından dolayı; bazı tehlikelere de açık olmaktadırlar. Bu yüzden her zaman araç muayenesi işlemlerini yapmamız gerekmektedir. Araç muayeneleri sayesinde aracınızın trafiğe çıkıp çıkamayacağı, ne tür eksikliklerinin olduğunu, gerekli teknik onarımlarının yapılması ve daha birçok konuda işlem yapılarak aracınızın akabinde sizin ve yolcuların da güvenliği teminat altına alınmış olur. Araç muayenesi periyodik olarak her ay yapılmaktadır. Ve bu araç muayeneleri her aracın yaptırması zorunlu olduğu bir işlemdir. Araç muayenesini yaptırmayan araçlara cezai işlem uygulanır. Araçlar muayene yapılması için Tüvtürk muayene istasyonların götürülür. Ülkemizde muayene yapıldığında geçerliliği olan tek kurum Tüvtürk olmaktadır. Bu istasyonlara muayenesini yaptıran araçların muayene bilgileri araç sahibin ruhsatına yazılır. Eğer düzenli araç muayenesini yaptırmayan bir sürücünün ruhsatına bakıldığında durum tespit edilerek aracına veya ehliyetine el konulabilir. Bu yüzden araçlarınızın muayenelerini düzgün bir şekilde yaptırmanız önemlidir. Araçlarınızın muayene tarihlerinin ne zaman olduğu veya olacağını araç muayene sorgu işlemleri ile yapabiliyorsunuz. Araç muayene sorgu işlemleri Tüvtürk online intenet sitesinden ve E-Devlet online internet sitesinde yapılabilmektedir.

Araç Muayene Sorgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç muayene sorgu işlemlerini Tüvtürk’ün online internet sitesinden üzerinden yapabilirsiniz. Bu amaçla araç muayene sorgu işlemine başlamak için aşağıdaki linke tıklayıp siteye giriş yapın. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

muayene sorgulama

Bu ekrandan boşluklu yerlere gerekli bilgiler girilmelidir. Bu amaçla ilk olarak ‘plaka no’ girilir. Daha sonra’ muayene numarası’ girilir.Resimde verilen kodlar da büyük küçük harf özelliği dikkate alınarak girilir ve ‘sorgula’ butonuna basılır. Bu işlemin ardından araç muayene sorgu işlemi tamamlanmış olur.
Araç muayene sorgu işlemi ile aracınızın muayene sonucunu ve ilgili tüm muayene bilgilerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Diğer bir araç muayene sorgu işlemini de E-Devlet online internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet online internet sitesi üzerinden araç muayene sorgu  işlemi yapmak için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

muayene sorgulama

Burada araç plaka numarası, trafik tescil belgesi seri numarası ve muayene rapor numarasından biri girilerek sorgula butonuna basılır. Bu işlem sayesinde araca ait muayene bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Araç muayenesi yaptırmadan önce muayene için randevu almak çok önemlidir. Alınan muayeneler sayesinde size verilen gün ve saatte muayene istasyonlarında bekleme yapmadan anında araç muayene işlemlerinizi yapabilirsiniz. Araç muayenelerinizi 0850 222 88 88 nolu Tüvtürk müşteri hizmetlerini arayarak randevunuzu alabilirsiniz. Ya da Tüvtürk’ün online internet sitesinden de randevu alabilirsiniz. Size verilen gün ve saatte gerekli belgeler ile beraber araç muayene istasyonlarına giderek araç muayenesini yaptırabilirsiniz.

Araç Muayene Sorgu İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

E-Devlet Üzerinden Araç Muayene Sorgu İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz