Araç Muayene Numarası Öğrenme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Muayene Numarası Öğrenme

Araç Muayene Numarası Öğrenme

Araçların periyodik muayenelerinin yapılması hem sürücüler için  hem de trafikteki diğer insanların da güvenliğini sağlayan bir durumdur. Araçlardaki periyodik bakım ve onarımları kapsayan araç muayeneleri hem aracın uzun ömürlü olasına katkı sağlarken, ayrıca araç kaynaklı kazaların da oranını e az indirgemektedir. Bu amaçla devlet tarafından zorunlu hale getirilen araç muayeneleri; yılın belli zamanlarında yapılması zorunludur. Araçlarınızın muayeneye gideceği tarihi öğrendikten sonra, araç muayene randevusu oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra aracınızın muayene günü geldiğinde , muayeneye gitmeden önce yapılmasını tavsiye ettiğimi bazı şeyler vardır. Bunları öncesinde yaptığınız takdirde araç muayenesinden geçersiniz. Bu durumda bir daha araç muayenesine gitmek zorunda kalmaz ve ücret de ödemezsiniz. Bu amaçla muayene öncesi yapılması gerekenleri sizler için aşağıdaki yazıda derledik.
1. Araç muayene randevunuzu alın!
Muayene zamanı geldiğinde aracın kullanıcıları, TÜVTÜRK muayene yerlerine gitmeye gerek kalmaz. Artık buraya gitmeden, kendilerinin belirlemiş olduğu gün ve saat için randevu alabilmektedir. Randevular için aşağıdaki yazıdan bilgi alabilirsiniz.
2. Büyük şehirlerdeki istasyonlardan işlem sırası alıyorsanız, bu işlem için en az 2 saatinizi ayırmalısınız!
3.Vergi ya da aracınızın trafik cezasını kesinlikle kontrol edip üzerine kayıtlı borç olup olmadığını kontrol edinir. Bu borcu ödemeden muayeneye gitmeniz mümkün değildir.
Araç muayenesi öncesinde borç kontrolü yapılmaktadır . Şayet trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçları var ise randevu alsalar bile araç muayenesi yapılamamaktadır.
4. Muayeneye girmeden önce egzoz emisyon ölçümünü kontrol ettirin!
Geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması durumunda muayene sonucunda bu durum ”Ağır Kusur” olarak nitelendirilir.
5.Ruhsatınızı, kimliğinizi, Zorunlu Trafik Sigortası ve diğer zorunlu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun!
Araç muayenesine geldiğinizde, aracın ruhsatı, nüfus cüzdanınız, trafik sigortanızı almayı unutmamalısınız. Aracınız LPG/CNG’li ise Gaz Sızdırmazlık Raporunu temin etmeniz gerekir. Fakat gerekli belgenin olmaması Hafif Kusur adı altında işleme geçecektir.
6. Eğer ki araç sizin değilse gereken belgeleri yanınızda getirmelisiniz.
Bu araç sizin olmadığından vekalet durumunu gösterir. Bu nedenle belgeleri yanınızda getirmeyi unutmamalısınız. .
7.Tadilat muayenesi yapmak için buraya geleceksiniz de yine bu konu ile ilgili olan belgeleri yanınızda getirmelisiniz.
8. Son olarak ödemelerin tamamının nakit olduğunu unutmayın!

Çekici tanker, otobüs, kamyon 223,02 TL

Traktör, motorlu ve ya motorsuz bisiklet 84,96

9.Muayene zamanınızı ertelemeyin. Aksi halde daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız.

2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu”nuna göre 35. maddesinde, aracın muayene süresi gecikirse her araçtan, gecikme ücreti alınır.   %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.

10.Muayeneye gelmeden hemen önce, almanız gereken belgeleri kontrol edin.

 

Araç Muayene Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Araç muayenelerinden sorumlu ülkedeki tek kuruluş olan TÜVTÜRK,  Türkiye’nin 81 ilinde, 73 gezici, 197 sabit ve İstanbul ve Antalya’da motosikletlere özel 3 istasyonla beraber toplam 273 istasyonu bulunmaktadır. Tüm bu araç muayene istasyonlarına kolayca erişebilir ve araç muayene işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Araç muayenesi yaptırmadan önce araç sahiplerinin randevu alması gerekmektedir. Tüvtürk araç muayene randevu işlemlerini TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi www.tuvturk.com.tr adresinden yapabilirsiniz.

Ayrıca her türlü soru, sorgu , bilgi alma, işlem yapmak için Tüvtürk müşteri hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Tüvtürk araç muayene numarası : 0 850 222 88 88 

Tüvtürk Online Sitesinden Araç Muayene İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz