Araç Muayene İletişim | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Muayene Hesaplama

Araç Muayene Hesaplama

Araç muayenesi son zamanlarda ülkemiz tarafından önem verilen konulardan birisi haline geldi. Bildiğiniz gibi araçlar trafikte seyir halindeyken aracın yaratacağı olumsuz durumlar hem sürücüyü hemde diğer sürücü ver yolcuları etkileyen bir durumdur. Bu nedenle her durum birbirini etkilediği için araçların da trafiğe çıkabilmek için sürüşe uygun özelliklere sahip olması lazımdır. Araçların sürüşe uygun olup olamadığının denetlenmesi ve oluşabilecek olumsuzluklara karşı sürücülerin araçlarının denetlenmesi gerekmektedir. Araçların trafikteki kural ihlallerinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tüm trafik kuralı ihlallerine ceza işlemlerini uygulanır. Araç muayene işlemlerini ve gerekli cezai işlemleri ise yine devletin yetkilendirdiği tek kurum olarak bu işi Tüvtürk yürütmektedir. Ülkemizde araç muayenesi alanında tüm muayene çalışmalarını yürüten Tüvtürk, ülkenin her ilinde bulunan şubeleri ile araç sürücülerinin muayene işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Araç sürücüleri araçlarının muayene zamanları yakınlaştığında ilk olarak araç muayene randevusu almalıdırlar. Daha sonra araç muayene zamanında Tüvtürk istasyonlarına araç muayenesini gerçekleştirebilirler.

Bildiğiniz gibi her aracın sınıfına , yaşına  ve teknik özelliklerine göre araç muayene işlem ücreti ve periyodik muayene süresi de değişmektedir. Sıfır araçlarda ise ilk iki yıl muayene yapılmasına gerek duyulmamaktadır. Bu yüzden aracınızı satın aldıktan sonra araç muayene hesaplama işlemleri yaparak; aracınızın ne aralıklarla ve ne kadarlık işlem ücreti ile muayene yapılacağını öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere  araç muayene hesaplama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Araç Muayene Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç muayene hesaplama işlemlerini artık internet sitelerinden kolayca yapabilirsiniz. Tüvtürk’ün online internet sitesinden araç muayene hesaplama işlemini yapabiliyorsunuz. Bu amaçla araç muayene hesaplama işlemi yapmak için aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapacaksınız. Akabinde karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

araç muayene hesaplama

İlk olarak araç muayene hesaplama işleminin ilk adımı olarak  ‘aracın cinsi’ girilir. Ardından muayeneye gideceği tarihi de doğru bir şekilde girmelisiniz. Son muayene geçerlilik tarihi gün – ay – yıl şeklide girilir ve ‘sorgula’ butonuna basılır. Ve araç muayene hesaplama işlemi tamamlanmış olur.  Araç muayene işlemi ile aracınızın muayene ücretini öğrenebilirsiniz. Şayet araç muayene tarihini daha önceden geciktirmiş iseniz, bu gecikmeye bir cezai işlem uygulanacaktır. Trafik yönetmeliğince belirlenmiş olan hükümlerde ; muayene süresini geçiren araçlar, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel gecikme cezası ödemek zorundadır. Hem muayene ücreti hem de gecikme cezası ‘toplam’ olarak ücret ekrana gelecektir. Bu araç muayene hesaplama işlemi sayesinde gecikme cezası ve muayene ücretini öğrenerek araç muayenesine giderken muayene istasyonlarından ödeyebilirsiniz. Ödemeleri için nakit para geçerlidir, kredi kartı ile ödeme yapılmamaktadır. Ayrıca sizlerin güvenliği açısından muayene sırasında egzoz emisyon ölçümünü de yaptırmanız tavsiye olunur. Hem sizin hem de çevre güvenliği için önemli bir konudur.

Araç Muayene Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz