Araç Muayene Gecikme Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Muayene Gecikme Cezası

Araç Muayene Gecikme Cezası

Araç muayene işlemleri, Trafik kanunu gereğince tüm araçlar için zorunlu hale getirildi. Tüm araçlar periyodik muayenelerini yaptırmak zorundadırlar. Araç muayenesi ise araçların ve sürücülerin güvenliği için yapılması gereken bir durumdur. Araç muayenesi yapılırken aracın içten dışa her türlü ayrıntısına kadar incelenip kontrol edilmesidir. Aracın eğer ihtiyacı varsa tüm bakım ve onarım işlemlerinin de yapılması anlamına gelmektedir. Araç muayeneleri sayesinde aracın da güvenliği sağlanır ve trafikte olası bir tehlikeli durumu ortadan kalkar. Araç muayenelerinden sorumlu ülkemizdeki tek kuruluş Tüvtürk ‘dür. Bağlı bulunduğunuz illerin Tüvtürk şubelerine giderek araç muayenelerinizi yapabilirsiniz. Araç muayeneleri her aracın yaşına, cinsine ve türüne değişmektedir. Bu yüzden araçlarınızın hangi zaman aralıklarında muayene yaptırılacağını iyi öğrenmeniz gerekmektedir. Araç muayeneleri dediğimiz gibi belli zamanlarda yapılmaktadır. Eğer araç muayenelerinizi yaptırmaz iseniz bu durumda gecikme cezası dediğimiz bir cezaya maruz kalırsınız.

Araç muayene gecikme cezası veya bedeli ; muayene olması gereken tarihte aracın muayeneye gidip gitmemesi ya da gecikme bedeli zamanı ilerlediğinde geçirilen aylardan muayene ücreti  %5’i olarak tespit edilir. Ortalama bir araba için toplam 1 aylık gecikme ücreti  %59,09’dur. Kamyon türünde ise araçların gecikme cezası 12,27 TL’dir. Bu belirtilmiş olan tutar ise araç sahiplerince araç muayene istasyonlarından nakit para ile ödenir.  Ödenmesi zorunlu olan araç muayene gecikme cezası Maliye Bakanlığı GİB Kurumuna iletilmektedir. Vergi dairelerine yapılan ödemenin gecikmesi durumunda ise ayrı bir ücret alınır.  Online Tüvtürk sitesi üzerinden araç muayenenizi hesaplama işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Bu işlemi uygulayarak da en detaylı bilgileri de öğrenebilirsiniz. Bu nedenlearaç muayene hesaplama işlemi oldukça önemlidir. Araç muayene bedelinin ödeme gecikmesinde verilen bir ödeme vardır. Trafikten çekme belgesi alan ve belli bir zamanın ardından yeniden trafiğe çıkılması durumunda araçlardan yalnızca trafikten alınan belgelerin muayene gecikme ücreti alınmaz. Belirlenen gecikme süresi ise 01.01.2005 tarihi esas alınarak aracın muayene istasyonlarından bedel alınır. Bu bedel ise gecikme bedelidir.

Araç Muayene Gecikme Cezası Nasıl Öğrenilir?

Araç muayene sorgulama işlemleri sonucunda aracınızın var olan gecikme cezalarını sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için ilk olarak aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayın. Siteye giriş yapın. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran gelecektir. Bu ekrandan sizlere anlatacağımız şekilde işleminizi yapabilirsiniz.

muayene ücreti hesaplama

Tüvtürk online sitesinden muayene hesaplama işlemini ile gecikme cezasını öğrenebilirsiniz. Bu yüzden ilk olarak  ‘aracın cinsi’ ni girin. Ardından muayeneye gideceği tarihi gireceksiniz. Muayene için son gün-ay-yıl olarak girilir ve de ekranda yer alan ‘sorgula’ tuşuna tıklanır. Tüvtürk araç muayene hesaplama yapılacak ve de ne kadar ücret ödemeniz gerektiği ekrana yansıyacaktır. Ve muayeneyi geciktirdiğiniz her ayın da , yönetmelikte dikkate alınan ceza verilecektir. Her araçtan gecikme muayenesi bedeli alınacaktır. Her ay için  %5 gibi bir bedel tahsil edilecektir. Geciken ücretler ve muayene ücretlerini toplam olarak araç muayene istasyonlarından ödeyebilirsiniz. Ödemeler ise mutlaka nakit olarak yapılmaktadır.

Araç Muayene Gecikme Cezası İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz