Araç Muayene Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Muayene Cezası

Araç Muayene Cezası

Araç muayenesinin yapımı yasal olarak zorunludur. Daha rahat ve tedbirli sürüş ve trafik denetlenmesi için devlet kanunları vasıtasıyla yasal zorunluluk haline gelmiştir. Böylelikle araç muayene işleminin belirli aralıklarla gerçekleştirilmesi gerekir. Kullanmakta olduğunuz aracın trafiğe çıkabilmesi için araç muayenesinden geçer rapor alması yasal olarak gerekli bir işlemdir. Tüvtürk aracılığıyla gerçekleştirilebilen araç muayene işlemleri ile aracın trafiğe çıkmasının uygunluğu kontrol edilerek, trafiğin sağlıklı ve güvenli olması açısından aracın risk çıkarıp çıkarmadığı denetlenmektedir.

Yıl içerisinde daha önce belirlenen takvime göre Tüvtürk’ün muayene merkezlerinden araç muayene işleminizi yaptırmanız gerekiyor. Bu takvimin süresi dolması, geçerlilik süresinin bitmesi durumunda trafik polislerince araca el konulma cezai işlemi uygulanır. Bu sebepten kati suretle aracın muayenesini geciktirmeden yapmanız gerekmektedir.

Araç Muayene Cezasını Nasıl Öğrenebilirim?

Araç muayenesinin geçerlilik sürecini doldurması ve üstünden süre geçmesi durumunda, araç muayenesini yaptığınız zaman gecikme ücretini karşılamanız gerekmektedir. Gecikme ücreti hesabı muayene süresi geçirilen her ay zaman dilimi  için muayene bedelinin % 5’i kadar belirlenmiştir .

Örnek bir hesap yapacak olursak;

Araç muayeneniz dolum tarihi üzerinden yaklaşık 75 gün geçmiş olsun araç muayene bakım ücreti 181,72 ise ,   75/30=2,5 ay olmasına rağmen 3 ay hesabı yapılır, birkaç gün gecikse dahi ekstradan % 5 faiz araç muayene cezası olarak eklenir .

Bunun gibi durumlar halinde karşılamanız gereken ceza veya araç muayene gecikme bedeli miktarını Tüvtürk’ün kendi internet sitesinde var olan, online hizmet bölümünde gecikme bedeli ekran kısmında araç muayene cezası sorgulaması işlemini yapabilirsiniz.

Tüvtürk kendi internet sitesinde, araç muayene cezası sorgulama işlemi için aracın cinsi, muayeneye edilmesi gereken tarih ve en son muayene geçerlilik zamanı detaylarını giriş yapmanız gerekiyor. Sorgula düğmesine tıkladığınızda da araç ile ilgili muayene gecikme bedelini görebilmeniz mümkün olacaktır.

19

Bu işlem sonrasında araç ile ilgili muayene ücreti, gecikme bedeli ve toplam bedelin ne kadar olduğu ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Ayrıca araç muayene cezanızın ne kadar olduğunu E-Devlet sistemi üzerinden de öğrenebilir ve muayene ücreti, gecikme bedeli ve toplam bedelin ne kadar olduğu ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz

Araç Muayene Cezasını Öğrenme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz