Araç Muayene Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Muayene Borç Sorgulama

Araç Muayene Borç Sorgulama

Araç muayenesi son zamanlarda çokça duyduğumuz ve üzerine konuştuğumuz konuların başında gelmektedir. Araç muayenesinin hem araçlar için hem de yayalar ve diğer sürücüler üzerine etkisini daha yeni yeni anlamaya başlayınca, bu durum ile ilgili bazı düzenlemeler de beraberinde gelmeye başladı. Artık tüm araçlarda araç muayenesi zorunlu hale getirildi. Hatırlarsınız; yollarda aniden alev topuna dönen arabalar, yada freni boşalan ve karşı şeride geçerek zincirleme kazalara neden olan araçlar, yine ani motor patlamalarından dolayı ağır tahribatlara neden olan tüm bu durumlar araçların düzenli muayene yapılmamasından kaynaklı nedenlerdir. Araç muayenesi bu tür ağır tahribat gücüne sahip durumları elimine etmeye fayda sağlaması için tüm araçlara ve araç sahiplerine zorunlu kılınmıştır. Ve eskiden çeşitli oto sanayilerde yapılan araç muayeneleri de bazı hileli yöntemler ile ifşa olduğundan bu konu ile ilgilenmesi için devlet tarafından bir kuruluş yetkilendirildi. Bu kuruluş ülkenin her ilinde va bazı ilçelerde görebileceğiniz gibi Tüvtürk araç muayene istasyonlarıdır. Bu araç muayene istasyonlarına gelerek araçlarınızın muayene işlemlerini yapabilirsiniz. Araç muayenesi yapılması içinde öncelikle bir muayene randevusu almanız gerekmektedir. Bu randevu için de daha önceki yazılarımızda nasıl yapılacağını ayrıntılı bir şekilde anlattık . Dilerseniz o yazılardan da faydalanabilirsiniz.

Araç muayenesinin zorunlu olduğunu söylemiştik. Araç yaşı ve cinsine göre belirlenen periyodik araç muayene tarihlerine riayet ederek işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Aksi halde bazı cezalara tabii tutulabilirsiniz. Örneğin aracınızın periyodik muayene tarihini sürekli geciktirerek yaptığınızda araç muayene ücretinize bu gecikmeden kaynaklı fiyat farkı yansıtılır. Normalde ödediğiniz miktardan daha fazla ödemek ile yükümlü olabilirsiniz. Bazı durumlarda da araçların muayene yapılmamasından dolayı da borç birikmektedir. Bu borçlar ödenmediği takdirde araç sürücüsü uyarı alır. Ve bu uyarı sonucunda hala borç ödenmemiş ise ilk görülen yerde araca el konur. Bu yüzden araç muayenelerinizi zamanında yapmanız büyük önem taşımaktadır. Şimdiki yazımızda da sizlere araç muayene borç sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi çeşitli görseller den de faydalanarak anlatacağız.

Araç Muayene Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç muayene borç sorgulama işlemleri artık çok basit birkaç sorgulama sayfasından yapılabilmektedir. Tabi şimdiki yazımızda sizlere Tüvtürk’ün resmi online internet sitesinden araç muayene borç sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız. Bu amaçla ilk yapmanız gereken aşağıda sorgulama sayfasına anında ulaşmanızı sağlayacak bağlantı linkini sizler için paylaştık. Bu linke tıklayarak siteye giriş yapın. Anında aşağıda verilen ekran ile karşılaşacaksınız.

araç muayene borç sorgulama

Bu ekrandan boşluklu bulunan yerlere sırasıyla ‘aracın cinsi’ girilir. Daha sonra ‘muayeneye gideceği tarih’ de seçilir. Ardından ‘son muayene geçerlilik tarihi ‘ de belirtilir ve ‘sorgula’ butonuna basılır. Bu sayede araç muayene borç sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız. Ardından ekrana ‘ muayene ücreti’ , ‘gecikme cezası’ ve toplam borç bilgisi ekrana gelecektir.

Araç Muayene Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ! 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz