Araç Kaza Kaydı Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Kaza Kaydı Sorgulama

Araç Kaza Kaydı Sorgulama

Araç kaza kaydı sorgulama, araç alım – satımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelir. Oto galerilerinden alınan sıfır araçlarda hali hazırda araçla ilgili gerekli bilgiler verilmektedir ki zaten o araçlarda kaza kaydı aramak anlamsızdır. Fakat 2. el araç alım satımı yapan galeriler yahut araç pazarları araç kaza kaydı sorgulama yapılmasının en gerekli olduğu alanların başında gelmektedir. Araç kaza kaydı sorgulama işlemi temelde aracı satın alacak kişiye araçla ilgili belki satıcının söylemekten kaçındığı yahut bilgi vermek istemediği konularda yardımcı olur. Ne yazık ki araç satıcıları malından kar etmek yahut alıcının fark etmeyeceğini düşündüğünden satış işlemlerinde dürüst davranmamaktadırlar. Satın alacağınız aracın öncesinde herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını, aracın görülmeyen bir hasarının olup olmadığı yahut öncesinden hasar kaynaklı parça değişimleri gibi alıcının bilmesi gereken konularda sağlıklı bilgi almasını sağlamak adına araç kaza kaydı sorgulaması çok faydalı bir uygulamadır. Bu sayede satın almayı düşündüğünüz aracın kaza durumu hakkında ipuçları elde etmiş olursunuz. Fakat bu bilgileri kaza kayda geçmiş yahut trafik tutanaklarına geçmiş ise birkaç basit ve kolay sorgulama işlemi ile hızlıca bilgileri elde edebilirsiniz. Şayet kaza kaydı tutanaklara geçmemiş ise satıcının sözlerine güvenmekten başka çareniz kalmamaktadır. Peki almak istediğimiz araç ile ilgili en kesin bilgileri almak için araç kaza kaydı sorgulama nasıl yapılır?

SMS İle Araç Kaza Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç kaza kaydı sorgulama için birçok seçenek bulunmaktadır. Bu da alıcılar için umut verici bir durumdur ki daha kesin bilgiler edinerek, doğru tercihler yapabilirler.

Seçeneklerden ilki, en basit olanlardan biri olan SMS ile araç kaza kaydı sorgulama işlemidir.

araç kaza kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne satın almak istediğiniz aracın plakasını yazıp, operatör fark etmeksizin (Turk Telekom, Vodafone, Turkcell , Bimcell) ‘5664’ hasar sorgulama hattı numarasını mesaj alıcısı bölümüne girerek mesaj gönderebilirsiniz. Kısa süre içinde araç ile ilgili bilgilendirme alabileceksiniz. Hatta aracın plakası değişse dahi hasar kayıtları SMS olarak size gönderilecektir.

Eğer araç ile ilgili şüphelere sahipseniz ve daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yine SMS yoluyla bunu elde edebilirsiniz. ‘Detaylı hizmet’ adıyla alabileceğiniz bu hizmeti de aşağıdaki resimden direktif edildiği şekilde yaptığınız takdirde bu hizmetten kolayca faydalanabilirsiniz. Araç plakasını girmeden önce ‘detay’ kelimesini ekleyerek yeniden mesaj gönderdiğiniz takdirde istediğiniz bilgilere ulaşacaksınız.

araç kaza kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Bu detaylı rapor ile araç kaç kez el değiştirmiş ,aracın sahiplik süresini, plaka değişiminin olup olmadığı  veya  kasko durumu ile ilgili bilgileri alabilirsiniz. Ayrıca tüm operatörler SMS aracılığıyla verdikleri bu hizmeti 5 TL ile karşılığında vermektedir.

SMS İle Araç Kaza Kaydı Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

SBM’den Araç Kaza Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Diğer seçenek ise online olarak internet üzerinden hizmet vermektedir. Bu internet sitesinden faydalanarak aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını ve üzerine bir kaza tespit tutanağı olup olmadığını sorgulayabiliriz. Aşağıda verilen internet  sitesinden kaza tespit tutanağı sorgulama linkine tıkladıktan sonra bulunan 3 seçenekten biri ile araç kaza kaydı sorgulama yapabilirsiniz. Bunlar;

  • Plaka ve Sigortalı TC Kimlik No ile Sorgulama

Araç hasar kaydı sorgulama işlemi için öncelikle online internet sitesine giriş yapılır. Açılan sitede plaka ve sigortalı T.C. kimlik numarası ile hasar kaydını sorgulama işlemini yapmak için; aracın plakası, sigortalı T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu da doğrulanır.

araç kaza kaydı sorgulama nasıl yapılır?

  • Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama

Sigortalı vergi kimlik numarası ve plaka ile araç hasar kaydı sorgulama işlemi yapmak için; aracın plakası, sigortalı vergi kimlik numarası girilir ve güvenlik kodu da doğrulanır.

araç kaza kaydı sorgulama nasıl yapılır?

  • Plaka ve Sürücü TC Kimlik No ile Sorgulama

Sürücü T.C. kimlik numarası ve plaka ile hasar kaydı sorgulama işlemin yapmak için; sırayla aracın plakası, sürücünün T.C. kimlik numarası girilir ve güvenlik kodu da doğrulanır.

araç kaza kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra “Ara” butonuna tıklayınız.

Online İnternet Sitesinden Araç Kaza Kaydı Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Araç Kaza Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son seçenek ise E-Devlet sistemi üzerinde sorgulama işlemidir. E-Devlet sistemi üzerinden  işlemi yapabilmek için E-Devlet şifrenizin olması gereklidir. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden 2 lira  ücret karşılığında alabilirsiniz. Bu şifre sayesinde başta kaza kaydı sorgulama ve daha birçok işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

araç kaza kaydı sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Kaza Kaydı Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz