Araç Hasar Kaydı Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

İkinci el araç alırken en çok dikkat ettiğimiz konu alacağımız aracın temiz olup olmadığıdır. Çünkü hasarlı araçlara gizlenebilir, farklı makyajlar yapılarak hasar yokmuş gibi gösteriliyor. Bu yüzden araç alırken aracın temiz olup olmama durumu en çok kafamızı kurcalayan durum olarak karşımıza çıkmış oluyor. Aynı şekilde sahip olduğumuz aracın satılma işlemlerinde de alıcılara aracımızın hasar geçmişiyle ilgili bilgilendirilmeleri vermemiz önemlidir. Bu işlemlerin kolayca yapılabilmesi için hazırlanmış olan bir sistem mevcuttur. Araç hasar kaydı sorgulama olarak bilinen bu işlem, ikinci el araç alım satım işlemlerinde başvurulan bir sistemdir. Sıfır model araç alacak olan kişileri ilgilendirmese de ikinci el araç piyasası için belirleyici bir etken olarak işlev görür. Bu sistem sayesinde alacağınız ya da satacağınız araca ait hasar kayıtlarına ulaşarak, alışverişinizin gidişatını bu bilgilere göre değerlendirebilirsiniz.

Araç hasar kaydı sorgulama işlemi üç şekilde gerçekleşmektedir. Bu işlemlerden ilki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesi yardımıyla yapılan sorgulama işlemi, E-Devlet aracılığı ile sorgulama işlemi ve kısa mesaj yardımıyla sorgulama işlemleridir. İstediğiniz sorgulama şeklini kullanabilirsiniz. Şifresiz ve aracınıza ait bilgilerinizi kullanarak sorgulama yapmak istiyorsanız Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden verilen hizmeti kullanmanızı öneririz. E-Devlet kullanıcısı iseniz bu sistem üzerinden de kolayca sorgulama yapabilirsiniz.

SMS ile sorgulama yapabilmek için Turkcell, Avea ve Vodafone operatörlerine ait cep telefonlarından 5664 numaralı kısa mesaj servisine hasar kaydı mesajıyla birlikte araca ait plaka ve birkaç bilgiyle araca ait yapmış olduğunuz sorgulama işlemini 4 TL karşılığında yapabilirsiniz.

SBM Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç hasar kaydı sorgulama yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı butonu eklemiş bulunuyoruz. Bu bağlantı sayesinde aşağıdaki resimde olduğu gibi kurumun sorgulama sayfasına yönlendirilirsiniz.

hasar

Yukarıdaki resimde olduğu gibi siyah ok işareti ile gösterilen kısımlara aracınızın plakasını ve sigortalı TC kimlik numaranızı kullanarak güvenlik kodunu da doğru şekilde yazarak ara butonu yardımıyla hasar kaydına erişim sağlamış olursunuz. Ayrıca kırmızı yıldız ile gösterilen basamaklar yardımıyla da plakayla birlikte farklı bilgileri kullanarak sorgulama yapmanız da mümkündür.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devletimizin birçok kurumu vatandaşlara işlemlerinde hız ve şeffaflık sağlayabilmek için kişiye ait profillerinde kuruma ait bilgileri ve işlemleri paylaşmaya başlamıştır. Bu işlemlerden birisi de araç hasar kaydı sorgulama işlemidir. E-Devlet sistemine şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaparak size ait araç hasar kaydı sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için yazımızın sonundaki linki kullanmanız gerekmektedir. Bu sayfada resimde de işaretlenen kimliğimi doğrula butonunu kullanarak güvenlik sayfasına geçmeniz gerekmektedir.

edevlett

Daha sonra açılan sayfada aşağıda da gösterildiği gibi ilgili boşluklara TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir. Eğer E-devlet şifresi sahibi değilseniz PTT şubesine giderek adınıza ait şifreyi 2 TL karılığında temin edebilirsiniz.

edevlet2

E-Devlet Aracılığı İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 9 yorum yapıldı:

 1. Cuma ekmekçi dedi ki:

  Araç satın alacağım

 2. KIVANÇ UCUZ dedi ki:

  aracımızın hasarından feragat etmemize ragmen hasar kaydı sbm kayıtlarında cıkmaktadır bunu nasıl sildirebiliriz

  1. aydin ulusik dedi ki:

   slm arac hasar kaydi silinebilyomu cvb aldinizmi aracimda degisen boya yok ama 30000 hasar gorunuyo

 3. kevser güler dedi ki:

  Marka Renault
  Seri Megane
  Model 1.4 Authentique
  Yıl 2005 Megan araç…
  Plaka= 41 PE 861

  Marka Renault
  Seri Clio
  Model 1.5 dCi Alize
  Yıl 2004 Clio araç…
  Plaka=35 BPF 37

  2 adet aracın hasar kaydı,herhangi bir cezası,yada hacizli mi….yada sistemde gözüken herhangi bir şeyi var mı ? ikisinden birini alacağım anlaşırsak da…ilk aracım..yardımcı olursanız sevinirim…iyi çalışmalar…

 4. BİROL dedi ki:

  marka.chevrolet cruze ls arac satın almak istiyorum pert yada ağır hasarı varmı. plaka 23DH612.şase KL1JF69E9AK507924

 5. bayram dedi ki:

  arac sorgu yapmak

 6. aydin ulusik dedi ki:

  nasil sildirebilirim arac hasar kaydini aracimde degisen boya yok ama hasar kaydi gorunuyo suda kalmis diye silinebilirmi yardim lutfen

 7. Tahir GÜNGÖR dedi ki:

  Arkadaşlar bana bir yardımcı olabilecek biri varmı kafayı yiyeceğim. Ben 2014 ocak ayında Peugeot partner 2.0 HDI aldım aldiğimda yanlış değilse 7 gibi kaza 1800 gibi hasar kaydı gözüküyor idi bu gün sorgulandığında 20 adet kaza 20 bin TL gibi hasar kaydı çıkıyor ve detaylı sorguda 31.12.2005 trafiğe çıkış Peugeot partner 190 C 1.4 olarak çıkıyor nasıl düzeltilir elimdeki ruhsatda 10.4.2006 trafiğe çıkış kazalarda 2006 ile 2011 yılı arasında iki tane günlük iki üç tanesi 10 gün arayla iki üç tanesi 15 gün arayla iki üç tanesi 20 ile 25 gün arayla iki üç tanesi biray 45 gün arayla gözüküyor ben birde bu aracı polis memurundan aldım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Yorum Yaz