Araç Fenni Muayene | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Fenni Muayene

Araç Fenni Muayene

Trafikte bulunan bütün araçların , trafikteki diğer sürücü ve araçlar için bir tehlike oluşturmaması için ya da herhangi bir kazaya neden olmaması amacıyla araçların düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir. Yeni yasalarla düzenlenen trafik kanununa göre artık tüm araçlar yılın belli zamanlarında araç fenni muayenesi yapılması gereklidir. Araç fenni muayenesi her araç için zorunlu olmakla beraber muayene yapılmadığı zamanlarda ise cezai işlem verilir. Bir araçta yapılacak olan periyodik muayenenin eksiksiz olması; yalnızca sürücünün değil, trafikteki seyir halinde olan başkalarının da güvenliğini etkileyen en önemli konulardan biridir. Bu amaçla araç muayenesinin önemi anlaşılmalı ve sürücülerin de araç muayenelerini yaptırmaya teşvikinin de artırılması lazımdır. Araç muayeneleri her araç için farklılık göstermektedir. Örneğin , sıfır alınan araçlar ilk 2 yıl boyunca muayene yapılması gerekmemektedir. Yine araçların muayenelerinin hangi sıklıkta yapılacağı aracın yaşına, cinsine ve durumuna bakılarak belirlenir. Birde araç fenni muayene ifadesi de vardır.  Araç fenni muayene, ticari araçlar, ağır vasıta araçlar ve hususi kullanım için alınan araçlara göre belirlenip bu araçların muayeneleri de farklı sürelerde yapılmaktadır. Araçlarınız bu kriterler göz önünde bulundurularak aracın yaşına göre belli periyotlarda araç fenni muayenesi yapılır. Bildiğini gibi araç muayenesi TÜVTÜRK  araç muayene istasyonlarından yapılmaktadır. İlinizdeki TÜVTÜRK  araç muayene istasyonlarına giderek tüm araç fenni veya araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Şimdiki yazımızda da sizlere araç fenni muayene işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Araç Fenni Muayene İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç fenni muayene işlemleri de aynı şekilde araç muayene işlemlerinin basamaklarını takip ederek yapılmaktadır. Araç fenni muayene durumu ve araç fenni muayenesinin ne zamanlarda yapılacağını sorgulayıp , öğrenmek için TÜVTÜRK’ün online internet sitesi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. Araç fenni muayene sorgulama işlemi ile aracınız ve muayene durumu ile ilgili tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yine bu işlem aracılığıyla herhangi bir gecikme cezasının varlığını yahut muayene ücretini de sorgulama sonucunda öğrenebilirsiniz. Araç fenni muayene işlemi yapmak için aşağıda verilen linke tıklayarak sisteme giriş yapın. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran görüntüsü gelecektir.

Araç Fenni Muayene

Bu ekranda görüldüğü gibi oklarla belirtilmiş boşluklu yerlerin doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. İlk olarak aracın plakasını girmeniz gerekmektedir. Ardından aracın muayene numarası da girilir. En son olarak da resimde verilen karakterler büyük küçük harf uyumu göz önünde bulundurularak sisteme girilir. En sonda da ‘ sorgula’ butonuna basılır. Bu sayede araç fenni sorgulama işlemi tamamlanır. Bu sorgulamanın sonunda ekrana istasyon adı, hizmet tipi, muayene tarihi ve muayene sonucu da bilgileri gelir.

Son belirlenen rakamlara göre ; araç fenni muayene fiyatları zamlarla beraber farklılaşmıştır. Araç fenni muayenesi yaptırıldığında belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Muayenede en yüksek fiyat, 181,72 Türk Lirasıdır. Hususi araçlarda 135,7 TL, traktör ve motosiklet gibi araçlarda ise 69,62 TL gibi bir muayene ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Araç Fenni Muayene İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz