Araç Expertiz Raporu | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Expertiz Raporu

Araç Expertiz Raporu

2.el araç almak istediğinizde bazı konularda dikkatli olmamız gerekmektedir. Özellikle de araç kaportasının orijinal olup olmadığı, daha önceden boyanıp değişmediği gibi konularda. Çünkü bazı kurnaz araç satıcıları bu durumu ört pas etmeye çalışarak aracın maddi değerini olduğundan fazla göstermek istemektedirler. Bunun yanında araçların bel kemiği olarak nitelendirilen ‘şase’ nin işlem görüp görmediği , yürür aksam rot ayarları,  lastikler,  fren balataları , baskı , balata ,şanzıman ,motor gibi yerlerde değişikler de yapılabiliyor. İşte bu tür durumlara maruz kalmamak amacıyla, aracınızın bir exper kontrolünden geçmesi gereklidir. Satın almak istediğiniz araçları araç expertiz merkezleri, araçları baştan aşağı her ayrıntısını inceleyerek araçlar ile ilgili en güncel ve doğru raporu ortaya koymaktadır. Araçlar için verilen araç expertiz işlemi; 2. el araçların teknik cihaz, ekipman ve robotlarla kaza/arıza durumlarını test ve muayene edip detaylı araç ekspertiz raporu düzenlenmesidir.  Türkiye’de birçok farklı ve tam donanımlı oto ekspertiz kuruluşları bulunmaktadır. Bu kuruluşlar bir nevi ikinci el araç test check-up merkezleridir. Bu merkezlerde araç tamiri, alım satım yahut aracılık işlemleri yapılmıyor. Bu tür kuruluşlar sadece otomobil expertiz işlemi yapmaktan sorumludur. Araç ekspertiz işlemlerinde araçlar incelenir, test edilir, muayene yapılır ve son olarak raporlanır. Araç expertiz işlemi ile araçta var olmayan bir arıza bulunmaz ya da var olan arıza ise gizlenmez. Araç teknisyenleri tarafından teknolojik test cihazları ile tespitlerde bulunulur ve bu tespitler ise araç expertiz raporu olarak raporlanır. Bu tetkikler sonucu yanılma payı neredeyse sıfıra yakındır.
Araç expertiz işlemi adı altında yapılan tüm bu testlerin ve kontrollerin sonuçları ayrıntılı bir şekilde bilgisayarda oluşturulan teknik verilerle birlikte araç expertiz raporu haline getirilir. 2. el araç için ekspertiz raporu düzenlenmiş olur. Daha sonra araç sahibi, şayet onarım veya bakım gerektiren konular var ise teknik personel tarafından bilgilendirilir.

Bildiğiniz gibi ülkemizde yapılan araçlarla ilgili tüm teknik veya kağıtsal işlemlerin bilgileri otomatik olarak Tramer veri havuzuna eklenmektedir. Almak istediğiniz 2. el aracın daha önce bir araç expertiz raporu oluşturulmuş ise bu raporu Tramer online sitesinden sorgulayabilirsiniz.

Araç Expertiz Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç expertiz raporu sorgulama işlemleri Tramer üzerinden kolayca yapılmaktadır. Bu amaçla aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapabilirsiniz. Daha sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

araç ekpertiz raporu sorgulama

Araç expertiz raporu sorgulama işlemine yapmak için, İlk olarak plakayı girmelisiniz. Daha sonra kimlik türünü de belirtiniz. Ardından kimlik numarası da girilir. Daha sonra hasar tarihi de yazılır. Sayfanın en alt kısmında bulunan küçük resimden karakterleri de girerek işlemi tamamlayın. En son işlem olarak da ‘ara’ butonuna basabilirsiniz. Araç expertiz raporu sorgulama işlemi ile aracın expertiz raporuna erişebilirsiniz. Bu raporu inceleyerek, satın alma işlemlerinizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

 

Tramer Üzerinden Araç Expertiz Raporu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz