Araç Değer Kaybı | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı

Aracın ömrü süresinde kazaya karışması halinde araç yetkili servise giderek gereken aracın bakım servis işleri gerçekleştirilir. Aracın onarımı esnasında bütün problemleri halledilmiş olur. Fakat ilk bakışta bir problem görülmese dahi bu aracın bundan sonra kaza görmüş olduğu sebebiyle ikinci el durumuna inmiş olur. Aracın maddi değeri bu bakımdan eskiye göre düşüş yaşayacaktır. Bunu bilen araç sahibi aracına değer biçmede ona göre davranır, araç alıcısı da buna göre değer biçer, iki taraf da aracın eski değerini vermezler. Bilindiği gibi 2. el araç piyasasında en önemli ölçütlerinden bir tanesi de bahsi geçen aracın kazalara karışıp karışmadığı veya kaportasında boya var olup olmamasıdır. Böylelikle bu durum ilgili aracın satışını güçleştirir ve piyasasını bir alt değerine indiği için maddi değer kaybı oluşturur.

Kaza durumunda ilgili aracın sahibi harcamış bulunduğu aracın tüm servis giderlerini; şayet araç kasko, sigorta varsa aracın giderleri ile bu koşullar bünyesinde sigorta kurumları aracılığıyla ödenmektedir.

Kasko Araç Değer Kaybını Karşılar Mı?

Araç trafik kazası tüm sürücülerin yaşayabileceği bir ihtimaldir. Bu sebeple bu konuda bilgili kişiler kendi araçlarının sigortalı olmasını önemsemektedirler ve kaskolarını ilgili bir kuruluş vasıtasıyla yaptırmaktadırlar. Sürücülerin yaptırmış bulunduğu kasko bünyesinde aracın tüm servis işlemleri de bulunmaktadır. Fakat kasko kuruluşlarının hemen hemen hepsi bu tamir ve bakım uygulamalarından sonra oluşan araç değer kaybını ödemezler. Bu ihtimal çok düşük olsa bile aracın değer kaybını karşılayan kasko kurumlarını bulabilmek mümkün. Bu durumda sigorta kurumları aracın değer kaybını karşılamıyorsa ancak ve ancak kaza sebebi olan sürücüden, karşı taraf bu değeri karşılama isteğinde bulunur. İlgili aracın değer kaybını karşı taraftan tahsil etmek için karşı tarafı dava etmeniz gerekmektedir. Fakat taraflar bir mutabakata varması halinde dava açmaya gerek duyulmadan da kişiler bu konuyu kendi aralarında halledebilirler

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır ve Kime Açılır?

Araç kasko kurumları aracın değer kayıplarını ödemedikleri nedeniyle araç değer kaybı davası kazaya karışan karşı taraf sürücüsüne açılmaktadır. İlgili aracın değer kaybının nasıl olduğu tespitine yönelik araç değer kaybı davası başvurusunda bulunulur. İlgili davanın yasal olarak dayanak noktası Borçlar Kanunu’nda bulunan 122. maddesidir. 112. maddeye binayen kazaya karışan sürücü ile ilgili kazada kendisinin bir kusurunun olmadığını ispatlamak zorundadır. Eğer ki ispatlayamıyorsa oluşan maddi kaybı karşılamak zorundadır.

Araç değer kaybı davası süresince aracınızda oluşan hasarın maddi bedelini isteyebileceğiniz gibi, servis için icap olan zararı ve uğradığı değer kaybını da davalı taraftan talep edinebilir. Eğer ki bu araç kiralanmış bir araç ise ayriyeten ulaşım masraflarını da davalı taraftan istemeniz mümkündür.

Araç Değer Kaybı Davası Açılması İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç değer kaybı davasında ilgili davanın konusu ve isteği yazılan davacının dilekçesine alt taraf listesinde bulunan evraklar da ayrıca ek yapılmalıdır.

  1. İlgili kaza tespit tutanağı
  2. İlgili uzman raporu
  3. İlgili servis raporu ve servisin faturası
  4. Aracın sigorta poliçesi
  5. Araçta oluşan hasara ait detaylı fotoğraflar
  6. Bu olayla ilgili tanıkların adları ve adresleri bilgileriyle beraber tanıklık yapacakları hususları gösteren tanıklar listesi
  7. Eğer ilgili araç kiralık ise veyahut ticari kayıp oluşmuşsa faturası ve belgeleri

Araç Değer Kaybı Davası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz