Araç Çekme Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Çekme Cezası Sorgulama

Araç Çekme Cezası Sorgulama

Siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda araç çekme cezası sorgulama işlemi hakkında genel bilgileri vermek ve aynı zamanda bu işlemin nasıl yapılacağını detaylı olarak anlatmış bulunmaktayız. Yazımızın devamında tablolar halinde araç çekme ücretlerini bulabilir ve çekme fiyatlarını öğrenebilirsiniz.,

Şahsi aracınız için belirlenmiş olan ve yapılması zorunlu olan bir takım şeyler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi aracınızın yıllık vergisini ödemektir. Ayrıca aracınızın yıllık muayenesi, araç kontrolleri, tekerlek bakımı, far lambası kontrolleri ve bunlara benzer birçok şeyi yapmanız sizin sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda yolculuk sırasında uygulanması gereken birçok şey de vardır. Bunlara basit bir örnek olarak emniyet kemerinin takılması diyebiliriz.

Araçlarımız neden çekiliyor diye soracak olursanız eğer; yanlış yere park edilme, park edilen yerde bulunan saat sınırını geçme gibi nedenlerden dolayı aracınızı çekebilirler. Aynı zamanda bir kaza sonucu aracınızı çektirmek için arayabilirsiniz. Hatta benzininiz bittiğinde bile özel hizmet olarak aracınızı çektirtebilirsiniz.

Araç Çekme Ücretleri

2015/5-1 Nolu UKOME kararı gereği araç çekme ücretleri aşağıdadır.

Siz değerli okuyucularımız için yukarıdaki gibi tablolar halinde araç çekme ücretleriniz detaylı olarak araç tiplerine göre vermiş bulunmaktayız. Yazımızın devamından konu ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Arabanız Hangi Durumlarda Nereye Çekilir?

Aracınız çekildiğinde ilk etapta hiç araç çekme ile karşılaşmadıysanız eğer oldukça yabancı bir durumla karşı karşıya kalmış olacaksınız. Bu nedenle bu başlık altında size anlatacak olduğumuz konu bu gibi durumlarda neler yapıldığıdır.

28 Mart 2011 tarihli genelgede araçların çekici tarafından çekilmesi için olması gereken şartları sizler için aşağıda vermiş bulunmaktayız.

  • Belediye otobüsü, taksi, dolmuş, tramvay duraklarına,
  • Okul geçitlerine,
  • Yaya kaldırımı ve geçitlerine,
  • Kamu kurum ve kuruluşları ile hastane, sağlık kuruluşu, garaj, park, konut gibi yerlerin giriş çıkışlarına,
  • Kavşak içlerine, tünel girişlerine, köprü girişlerine,
  • Usulüne uygun park etmiş aracın yanına,
  • Yangın musluklarının yanına,
  • Engelli araçları için ayrılmış olan park yerlerine,

trafik düzenini bozacak şekilde park edilmiş olması gerekir.

Araç Çekme Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden araç çekme sorgulamasını yapabileceğiniz resmi bir site bulunmaktadır. Bu resmi site Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve uygulamalarda da oldukça aktif olan bir resmi sitedir. Bu site üzerinden sorgulama işleminizi yapabilmek için yazımızın devamını okumanız yeterli olacaktır. Yazımızın sonunda sitenin ilgili sekmesinin bulunduğu bir bağlantı adresine ulaşabilirsiniz.

Eğer aracınız çekildiyse aracınızın sorgulamasını sizler için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresi üzerinden yapabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken işlem yazımızın sonunda sizler için vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılacak olan yeni sayfa üzerinde bulunan formu doldurmanız gerekmektedir. Bu formda sorulan sorular oldukça kolaydır. Ad, soyad, T. C. kimlik numarası ve doğum yılı bilgileridir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra hemen alt tarafta bulunan “Sorgula” seçeneğine tıklayınız. Daha sonra hemen alt tarafta aracınıza ait plaka kodunu girmeniz için bir alan çıkacaktır. Plaka kodunuzu eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra tekrar “Sorgula” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle açılacak olan sayfa üzerinden aracınıza ait araç çekme bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

SMS Yolu İle Çekilen Aracın Yerini Öğrenme

Çekilen aracınızın yerini öğrenmek için kullanabileceğiniz bir yol daha bulunmaktadır. Kısa mesaj yolunu kullanarak da aracınızın hangi otoparka çekildiğini öğrenmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey “PARK” yazdıktan sonra bir adet boşluk bırakarak aracınıza ait olan plakayı yazıp 1550 numarasına kısa mesaj göndermektir.

Gönderdiğiniz bu kısa mesajın ardından aracınızı nereye, ne zaman ve hangi sebepten dolayı çekildiğini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte çekici ve otopark için ödemeniz gereken ücreti de öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca bu mesajın içinde aracınızın çekildiği otoparka ait iletişim bilgileri de bulunmaktadır.

 

Bu bağlantı adresinden aynı zamanda aracınızın çekilmiş olduğu park yerini bulabilirsiniz.

Araç Çekme Ceza Sorgulama Resmi Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz