Araç Borcu Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Borcu Sorgulama

Araç Borcu Sorgulama

Araç kullanıcılarının yola çıkabilmesi için yasal yerlerde bütün işlemlerini bitirmiş olmaları gerekmektedir. Bir yıl boyunca ödenmesi gerekli olan MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi)  periyodik muayene için işlemlerin ve zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekir. Özellikle araç alım satım işlemlerinde bu gibi durumların doğru olarak yaptırılması lazımdır. Herhangi bir işlemin yanlış veya eksik olması halinde araç satış işlemlerinde sıkıntılar oluşurken öncelikle bu işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde aracın satımını yapamayabilirsiniz. Araç satış işlemlerinde önem arz eden diğer konu ise alacağınız araca ait olan borçlardır. Bu borçlar motorlu taşıtlar vergisi ya da trafik cezaları gibi birçok konuda olabilir. Bu tür borç varlığını öğrenmek ve borcun içeriği hakkında bilgi sahibi olmak için araç borcu sorgulama işlemi yapılması gereklidir. Araç borcu sorgulama işlemleri sayesinde araç ile ilgili herhangi bir borcun varlığı, miktarı ve içeriği hakkında geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Araç Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç borcu sorgulama işlemi birkaç farklı yoldan yapılabilmektedir. Bunlardan ilki araca ait vergi borcu sorgulama işlemidir. Aracınıza ait vergi borcunu sorgulamak amacıyla Vergi Dairesi’nin online internet sitesinden  sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu internet sitesini kullanarak araca ait bir vergi borcu var ise bu sorgulama sayesinde öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle aşağıda verilen linke tıklamanız gereklidir. Ardından sorgulama ekranında bulunan plaka, T.C. kimlik numarası ya da vergi numarası ve araç tescil tarihi bilgilerini sırasıyla doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor. Bunun ardından ‘tamam’ butonuna tıkladığınızda vergi borcunun ne kadar olduğunu öğrenilebilir.

araç borcu sorgulama (2)

Gelir İdaresi Başkanlığı Araç Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Bir diğer borç kaynağı ise araç muayene borcudur. Bilhassa araçların periyodik muayenelerini yaptırmayan kişilerin cezai işlemler sonrasında adlarına borç verilmektedir. Bu yüzden araç borcu sorgulama işlemi yaparken muayene borcunun da sorgulanması gerekmektedir. Araç muayene borcu sorgulaması için TÜVTÜRK’ün online internet sitesinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama için öncelikle aşağıda verilen linke tıklamanız gerekiyor. Ardından karşınıza gelen sorgulama ekranından plaka numarası ve en son yapılan muayene tarihini girmeniz gereklidir. Bu sorgulama işlemi sayesinde hem aracın muayene durumunu öğrenebilir hem de herhangi bir borcun varlığından da emin olabilirsiniz.

muayene borç sorgulama

TÜVTÜRK Araç Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Son seçenek ise EGM’nin online internet sitesinden trafik cezası borcu sorgulama işlemidir. Bunun için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından isim, soyisim, TC kimlik no ve doğum yılı sırasıyla ve doğru bir şekilde girilerek ‘ doğrula’ butonuna basılır.

ARAÇ BORCU SORGULAMA

Ardından karşınıza 4 farklı sorgulama başlığı gelecektir. Bunlar ise şu şekildedir: araç plaka sorgulama, sürücü araç ceza sorgulama, tüzel ceza sorgulama, otoparka çekilen ceza sorgulamadır. Bu tercihlerin birkaçını ya da hepsini sorgulayarak araç ceza borcuna ilişkin bilgileri edinebilirsiniz.

EGM Araç Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz