Araç Bandrol Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Bandrol Sorgulama

Araç Bandrol Sorgulama

Geçmişte bandrol olarak bilinen kavram aslında aracımızın trafiğe çıkabilmesi için devlete ödemek zorunda olduğumuz, motorlu taşıt vergisinin tam olarak kendisidir. Aracımıza ait borcun vergi dairesine ödenmesi sırasında elimizde bulunan belgelere bandrol denmiştir. Günümüzde ise bu kavram artık anlamını yitirmiştir.

Motorlu Taşıt Vergisi, araç sahipleriyle birlikte tüm helikopter, motorlu deniz taşıtı gibi araçlara sahip olan vatandaşların devlete ödemek zorunda olduğu vergi tutarıdır. Bu vergi yılda iki kere ödenmek zorundadır. Birinci taksit olarak adlandırabileceğimiz tutar yılın ilk yarısı için Ocak ayında tahsis edilirken, ikinci yarısı için de Temmuz ayında tahsis edilmektedir. Tüm araçlar için ödenecek olan vergi tutarı aynı değildir. Verginin hesaplanmasında bazı kriterler dikkate alınmaktadır. Bunlar ise aracın otomobil, motosiklet, kamyon, tır gibi aracın türüdür. Otomobil ve motosikletlerde ise aracın yaşına ve motor büyüklüğüne bakılırken, otobüslerde de oturma kapasitesine dikkat edilir. Başlıca özellikler sayesinde ödenecek tutar değiştiği için aracınıza ait bandrol borcunuzu öğrenmeniz mantıklı bir karar olacaktır. Vergi daireleri yardımıyla bu bandrol borçları sorgulanabilirken, internet üzerinden sağlanan hizmetler yardımıyla da araç bandrol sorgulama işlemini kolaylıkla yapabiliyoruz. Bu yazımızda araç bandrol sorgulamanın nasıl yapıldığını açıklayacağız.

Araç Bandrol Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç bandrol borcumuz bir vergi borcudur. Bu yüzden araç bandrol sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında yer alan motorlu taşıt sorgulamaları altında yapılmaktadır. Araç bandrol sorgulama için yazımızın sonuna ilgili sayfaya erişiminizi sağlayacak olan linki ekleyeceğiz. Bu link yardımıyla ilgili kurumun resmi internet sitesi üzerinden sağlanan Motorlu taşıt işlemleri menüsünü ekranınızda göreceksiniz. Bu menüde aşağıdaki resimde de olduğu gibi en üstte yer alan motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme basamağına tıklayınız.

araçbandrol

Bu basamak yardımıyla aracınıza ait plaka bilgileri, size ait TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve trafik tescil tarihinin sorulduğu bilgi sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada gösterilen ilgili boşlukları doğru şekilde doldurarak tamam butonuna tıklayınız. Sorgulama işleminiz son bulmuş demektir. Açılacak olan sayfa aracınıza ait bandrol borcunuzu gösteren sayfa olacaktır.

araçbandrol2

Araç Bandrol Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz