Araç Bandrol Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Bandrol Ödeme

Araç Bandrol Ödeme

Araç Bandrolü Nedir?

Günümüzde neredeyse her ailede bir adet motorlu taşıt ya da otomobil bulunmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ve özel seyahatler için kullandığımız araçlarımız için devlete ödememiz gereken bir vergi bulunmaktadır. Bu vergiye araç bandrolü ismi verilmiştir. Araç sahipleri araçları için bu vergiyi her yıl yılda iki kez olmak üzere ödemekle yükümlüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemekle yükümlü olan araçlar yalnızca kara araçları değildir.

Ödenecek olan araç bandrol vergisi iki taksit şeklinde ödenmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne ait ilk vergi taksiti Ocak ayında ve ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenmektedir. İlk altı ay içinde kaydı silinenler, ikinci 6 ayın vergisini, ikinci ayda kaydı silinen araçlar ise bir sonraki yıldan itibaren bu vergiyi ödemezler. Bu ödemeyi ister el üzerinden ilgili kuruma ödeyebilirsiniz. Ya da bahsetmiş olduğumuz gibi internet üzerinden daha kolay bir şekilde kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. Bu yazımızda “Araç Bandrol Ödeme” uygulamasını sizler için ele aldık.

Vergiler Geciktirilirse Ne Olur?

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin geciktirilmesi halinde, araç sahiplerine yasalarca belirlenmiş olan bir ceza uygulanacaktır. Yılın ilk taksiti olan Ocak ayı taksiti ödemesi ödenmediğinde, ikinci taksit yani Haziran ayında ilk olarak önceki (1. taksitte verilmesi gereken tutar) borçlar tahsil edilir. Eğer araç sahibi bir yıl içerisinde hiç ödeme yapmamışsa, ilk olarak araç sahibi bir mektupla uyarılmaktadır. Bu mektup sonrasında belirli bir süre boyunca ödeme şansı araç sahibine verilir. Bu ödeme tekrar yapılmayacak olursa; Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla, araç sahibinin banka hesaplarına haciz konarak tüm ödenmemiş vergilerin tutarı araç sahibine ait banka hesabından tahsil edilir. Bu yol tamamen yasada bulunduğu için kullanılmakta olan bir yoldur. Bu nedenle taksitlerinizi düzenli ödemeniz sizin için yararlı olacaktır.

Araç Bandrol Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç bandrol ödeme işleminizi günümüzün mükemmel bir şekilde ilerlemiş olan teknolojisi sayesinde internet ortamından yapabilmeniz mümkündür. Sizler için bu yazımızda anlatacak olduğumuz konu da tam olarak budur. Yazımızın devamında sizler için bu işlemi internet üzerinden nasıl yapabileceğinizi adım adım anlatmış bulunmaktayız. Bu adımları uygulayarak araç bandrol ödeme işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden bu işlemi yapabilmek için ilk olarak yazımızın sonunda sizler için vermiş olduğumuz ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra açılacak olan sayfada çıkacak olan bölümde bulunan “6552 Bilgilendirme” , “Borç Öğrenme” ve “6552 Ödeme” seçeneklerinden 6552 Ödeme seçeneğine tıklayınız. Bu seçeneğe tıkladığınızda açılacak olan yeni sekmede bulunan 4 farklı giriş seçeneğinden size uygun olanı seçiniz. Bu seçenekler;

  • İnternet Vergi Dairesi kullanıcı kodu ile giriş,
  • Taşıt sahibine ait T. C. Kimlik Numarası ve diğer kimlik bilgileri ile giriş,
  • Motorlu taşıtın plaka ve tescil tarihi bilgileri ile giriş,
  • Tecil Dosya Numarası / Tahakkuk Fiş Numarası ve diğer kimlik bilgileri ile giriş yapabilmeniz mümkündür.

Girişinizi bu 4 yoldan herhangi biri ile yaptıktan sonra açılacak olan sayfada bulunan kredi kart bilgileri kısmına kart bilgilerinizi doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi doğru bir şekilde yazdıktan sonra ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle internet sistemi üzerinden ödemenizi yapmış olacaksınız.

Diğer seçeneklere tıkladığınızda; “6552 Bilgilendirme” seçeneği için açılacak olan sekmede öğrenmek istediğiniz ve sıkça sorulan bilgileri alt başlıklar halinde bulabilirsiniz. “Borç Sorgulama” seçeneğine tıklandığında ise açılacak olan yeni sekme üzerinde kimlik bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Böylelikle adınıza kayıtlı olan aracınıza ait vergi borcunuz olup olmadığını görebilirsiniz.

Araç Bandrol Ödeme İşlemi Resmi Sayfa Girişi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz