Araç 90000 Bakımında Neler Yapılır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç 90000 Bakımında Neler Yapılır?

Araç 90000 Bakımında Neler Yapılır?

Sıklıkla kullandığımız araçların periyodik olarak bakıma ihtiyaçları vardır. Periyodik olarak yapılan bakımlar kullanılan zaman ve aracın kilometresine bağlı olarak değişmektedir. Araçların bakım işlemlerinde aracın marka, model, yaş ve kilometre durumu baz alınarak gerekli bakım ve onarım yapılır. Bu yüzden her aracın bakım işlemleri farklı olabilir. Araç bakım işlemleri aslında araç muayene işlemleri anlamına gelmektedir. Araç muayene işlemleri de periyodik olarak yapılan bakım ve ağır bakım olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. Araçlarda yapılan periyodik bakım ile sahip olduğunuz aracın bir sorun yaşamadan çalışması için kontroller sağlanır. Araçlarda yapılan ağır bakım ile triger değişimi, fren balata değişimi gibi işlemler yapılır. Bu işlemlerin maliyeti yüksek ve uzun süreli işlemlerdir. Biz de bu yazımızda araç 90000 bakımında neler yapılır konusunu işleyeceğiz.

Periyodik ve Ağır Araç Bakımlarında Neler Değişir?

Periyodik bakımda;

 • Motor yağı değişimi
 • Motor bakımı (keçelerin kontrolü, sızdırma, kaçak, bujilerin kontrolü v.b.)
 • Yağ filtresi değişimi
 • Hava filtresi değişimi
 • Polen filtresi değişimi (klimalı araçlarda)
 • Yakıt filtresi değişimi
 • Frenlerin bakımı ve kontrolü (gerekli durumlarda fren disklerinin değişimi)
 • Soğutma suyu kontrolü (antifiriz ölçümü yapılır, gerekliyse yenilenir)
 • Far ayarı
 • Ön takım kontrol
 • Elektronik check-up
 • Lastiklerin kontrol edilmesi (lastik basıncı, diş derinliği, deformasyon kontrolü v.b.)
 • Mevsime göre klima kullanılacak ise gaz basıncı kontrolü
 • Şase ve kaportanın gözle kontrolü yapılır.

Ağır bakımda;

 • Triger kayışları kontrol/değişim
 • Baskı balata kontrol/değişim
 • Şanzıman kontrolü
 • Direksiyon kutusu ve direksiyon kontrolü
 • Rot ayarı (gerekliyse), tabla fişekleri, tabla kontrolü yapılır.

Periyodik ve Ağır Araç Bakımları Ne Zaman Yapılır?

Araçların periyodik muayenelerini her ay ya da iki ayda bir yaptırmaları tavsiye edilir. Benzin ile çalışan araçlar ise her yıl ya da kilometreleri 10 ile 15 bine ulaşmış ise araç periyodik bakımı yaptırmaları gereklidir. Eğer aracınız dizel yakıt kullanan bir araç ise bu durumda 1 yıl içinde eğer 10 bin kilometre ve daha fazlasını yapmış ise yine araç bakımı yapmak gerekir. Araç ağır bakımı ise araçların kullanım ömrüne göre değişmektedir. Zamanla kullanım sonucunda eskiyen ve yıpranan parçaların değişmesi veya yenilenmesi gerekmektedir. Temiz kullanılan araçlar için 3 yılda bir ağır bakım yapılması gereklidir. Onun haricinde her muayeneye gidildiğinde aracın aşağıda yukarıya her kısmı kontrol edildiği için ağır bakıma gerek duyulacak olması durumunda yine ağır bakım yapılabilir.

Ayrıca araçlar her 1000, 10000 ve 90000 kilometreye ulaştıklarında özel bakım yapılır. Şimdi sizlere araç 90000 bakımında neler yapılır bundan bahsedeceğiz.

Araç 90000 Bakımı

Araç 90000 bakımında neler yapılır konusuna gelelim. Genel olarak yeni alınan yani sıfır kilometre olan araçlarda 1 yıl sonunda 10000 bakımı yapılır. Aslında bu 1 yıl bir ortalama süredir. Sürücüye başlı olarak 1 veya 2 yıla kadar da 10000 kilometreyi geçilmemesi durumunda bakıma gitmek için acele edilmez. Araç 10 bin bakımı aracın ilk periyodik bakımı sayılır. Araç 1000 bakımında genel olarak motor yağ değişimi, filtrelerin temizlenmesi ve değişimi, fren  ve balataların kontrolü, baskı balata kontrolleri yapılmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda triger takımları da değiştirebilir.

Araç 90000 (90 bin) bakımı da aracın kilometresinin bu rakama yaklaşması veya ulaşması durumunda yapılmaktadır. Bu rakama ulaşan araca yapılacak olan bakım ağır bakımdır. Yani 90 bin kilometredeki araçlar ilk ağır bakım işlemlerini yaptırırlar. Ağır bakımda ilk olarak aracın motor yağı değiştirilir. Daha sonra bujiler kontrol edilir. Aracın filtreleri kirlenmiş ve eskimiş olduğundan dolayı aracın hava filtresi ve polen filtresi değiştirilir. Aracın motor ve şanzıman takozları kontrol edili ve motor kulaklarına bakılır.

Bildiğiniz gibi ağır bakımda triger kayış seti muhakkak kontrol edilir. Eğer önceki bakımlarda değişime gerek duyulmamış ise ağır bakımda kesin değiştirilir. Ağır bakımda triger set olarak değiştirilir.

Aracın gaz kelebeği parçasının kontrolü yapılır ve değişmesi gerekiyor ise değiştirilir. Ağır bakımda aynı zamanda fren balataları ve diskler de kontrol edilir.

Her 90000 km ye ulaşmış ve ağır bakım yapılan araçlarda şanzıman yağı da değiştirilir. 2 yılda bir olmak üzere fren hidroliği de değiştirilir.
Tüm bunların haricinde motorda yıpranan plastik hortum ve aksamlar kontrol edilir. Bu kontroller sonucunda araçtaki rot rot kolu , rotil amortisör, helezon, porya bilyeleri, akslar ve aks körükleri değişmesi gerekiyor ise değiştirilir.

Araç Bakımları Nerede Yapılır ve Maliyeti Ne Kadardır?

Araç bakımları; araç servislerinde, özel bakım istasyonlarında veya sanayi sitelerinde parça ve onarım işleri yapan dükkanlarda yapılabilir. Eğer aracınızı araç servisinde bakım yaptırırsanız; değişecek her parça veya kısım orijinal olacağından dolayı garantili bir bakım yapmış olursunuz. Fakat parçalar orijinal olduğundan dolayı bakım maliyeti oldukça fazla olacaktır. Eğer özel bakım istasyonlarında araç bakımı yaptırırsanız bu durumda kullanılacak olan parçalar garantili olmayacağı için maliyet düşerken bakım kalitesi de düşecektir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz