Araçlarda 60000 Bakımı Nasıl Yapılır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç 60000 Bakımında Neler Yapılır?

Araç 60000 Bakımında Neler Yapılır?

Her bir aracın belirli aralıklar ile periyodik bakım işleminin gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu bakımlardan bir tanesi de 60000 bakımıdır. Peki araç 60000 bakımında neler yapılır? Yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Araçların bakım, kontrol ve gerekli olan tüm işlemleri alanında uzman olan profesyonel teknisyenler tarafından yeterli ekipman ve cihaza sahip olan teknik servisler tarafından gerçekleştirilmektedir. Aracın 60000 bakımı sırasında araç üreticisi tarafından onay almış olan ürünleri kullanımına özen gösterilmelidir. Araç 60000 bakımında değiştirilecek olan tüm parçaların orijinal olması gereklidir. Bunun dışında bakım sırasında yapılacak olan kontrol ve ayarlama işlemleri de araç üreticisi tarafından belirlenmiş olan değerler doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Araç bakımları her aracın markasına, modeline, yaşına ve gitmiş olduğu kilometreye göre değişiklik göstermekle beraber genel olarak benzer düzeyde işlemler gerçekleştirilmektedir.

60000 Bakımında Yapılan İşlemler ve Değiştirilen Parçalar Nelerdir?

Araç 60000 bakımında neler yapılır sorusuna gelelim. Araç 60000 bakımı sırasında aracın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak olan bazı işlemler ve uygulamalar yapılmaktadır. Bu işlemler her araca farklılık göstermek ile beraber genel olarak uygulanan işlemler şunlardır; lastiklerin basınç düzeyleri, diş derinlikleri ve deformasyon olup olmadığı kontrol edilir. Ön takımın kontrolü sağlanır. Frenlerin kontörlü yapılır ve bakım işlemi gerçekleştirilir. Eğer gerekli bir durum var ise fren disklerinin değiştirilmesi işlemi uygulanır. Araç kabininde temiz hava sirkülasyonunun sağlanmasını sağlayan polen filtresi de 60.000 bakımı ile birlikte değiştirilir. (Klimalı araçlar için geçerlidir.) Polen filtresi dışında hava filtresi, yağ filtresi ve yakıt filtresi de değiştirilir. Antifiriz ölçümü yapılarak gerekli görüldüğünde yenilenir. Keçelerin kontrolü, kaçak veya sızdırma ölçümü ve bujilerin kontrolleri yapılarak da motor bakım aşaması gerçekleştirilmiş olur. 60.000 bakımı ile birlikte değişen parçalar bu şekilde sıralanabilir.

60.000 Bakımı ve Faydaları

Araca yapılacak olan her bakımın faydası vardır. Araç 60000 bakımı ile de aracın performans kaybının önüne geçilerek daha uzun ömürlü bir şekilde kullanım sağlaması gerçekleştirilir. 60.000 bakımı alanında uzman profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirildiği takdirde aracın yakıt tüketimi ile sürüş güvenliği gibi konularda maksimum düzeyde fayda sağlanmış olur. Aracın yapacağı arıza riski de minimum düzeye indirilmiş olur. Böylece bakım maliyetlerinin gereksiz bir şekilde artması önlenecek ve aracın sahibi olan kişiye bir avantaj sağlanmış olacaktır. Yine aracın sahibine olduğu kadar çevreye de yararı vardır. Hem çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olunur. Hem de çevre kirliliğinin önüne geçilerek insan sağlığını tehdit eden unsurlar da ortadan kaldırılmış olacaktır. Aracın 60000 bakımı ile ayarlaması yapılan rot ve balans, ayarlama sonrasında lastiklerin ömrünün uzamasında etkili olmaktadır. Yine bakım sırasında değiştirilen motor yağı da değişmesi gereken en önemli unsurlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü motor yağı, belirli bir kilometre sonrasında yağ özelliğini yitirir ve işlevini yerine getiremez hale gelir. Sonrasında ise sürtünmeyi fazlalaştırır ve motor için ciddi derecede zararlar oluşturur. Bu açıdan araç sahibinin, aracın marka ve modelini dikkate alarak aracına en uygun olan yağlar arasından bir tanesini tercih etmesi önemli bir konudur. 60.000 bakımı sırasında değiştirilen bir başka parça ise yağ filtresidir. Yağ filtresi motor içinde kopan küçük metal parçacıklarını ve oluşan diğer pislikleri içerisine toplar. Yağ filtresinin tıkanması sonucunda motor ciddi hasar almaktadır.

60.000 bakımı sırasında tespiti yapılan ve araç sürücüsünün kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan fren balatası, disk ve debriyaj gibi parçaların değiştirilmesi için belirli bir ücret istenebilir. Çünkü sürücüden kaynaklı olarak oluşan sorunlar aracın 60.000 bakımı dışında kalmaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz