Araç 50000 Bakımında Ne Yapılır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç 50000 Bakımında Ne Yapılır?

Araç 50000 Bakımında Ne Yapılır?

Arabası olan her kişi yılda en az bir defa olmak üzere araçlarını periyodik bakıma götürmektedir. Dizel ve benzinli araçlar için bu süre değişiklik göstermektedir. Genel olarak dizel araçlar her on beş bin kilometrede, benzinli araçlar ise on bin kilometrede bir periyodik bakıma götürülmektedir. Peki araç 50000 bakımında ne yapılır? Araç 50000 bakımı sırasında değiştirilen parçalar nelerdir? İşte 50000 bakımı ile ilgili araç sahiplerinin bilmesi gereken tüm detaylar!

Araç sahipleri araçları ile belirtilen periyodik bakım kilometre sınırlarına ulaşamasalar da bu duruma sevinmemeleri gerekmektedir. Çünkü otomobil üreticileri arabaların yıl içerisinde en az bir defa bakıma girmesi gerektiğini söylüyor. Aracınızın garantisi süresi henüz dolmamış ve 50000 bakımını kaçırmış iseniz aracınız garanti kapsamından çıkarılabilir.

Araç 50000 Bakımı Neden Gereklidir?

Araç 50000 bakımında ne yapılır sorusundan önce nede yapıldığına bakalım. 50000 bakımı yapılmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi aracın motor yağıdır. Aracın içinde bekleyen motor yağı zaman ile işlevini tam olarak yerine getirememeye başlamaktadır. Motor yağı dışında da aracın çeşitli yerlerinde kullanılmakta olan filtrelerin zamanla eskiyor olması aracın 50000 periyodik bakımını gerektiren bir başka faktördür. Bu belirtilen bakım gereksinimleri aracın daha uzun ömürlü olmasını sağlayarak araç sahibinin ileride çıkabilecek olan ekstra bakım masraflarından kurtulmasını sağlamaktadır. Motor yağının değiştirilmemesi sonucunda aracın motor kısmı yanabilir. Bu yüzden 50000 bakımı geciktirilmeden profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Böylece aracın sahibi pek çok açıdan avantaj sağlamış olacaktır.

50000 Periyodik Bakım Aşamaları

Araç 50000 bakımında ne yapılır sorusuna gelelim. Aracın 50000 periyodik bakımı sırasında bir takım işlemler ve kontroller yapılarak aracın daha uzun ömürlü olması sağlanır. 50.000 bakımı ile yapılan kontroller ile gerçekleştirilmekte olan işlemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Hava Filtresinin Değişimi: Aracın motorunun içine giren havanın temiz olması gereklidir. Ayrıca hava filtreden rahat bir şekilde geçmelidir. Kirlenmiş olan hava filtresi içinden motora giren havanın yoğunluğu ve kalitesi düşük olmaktadır. Bu yüzden 50.000 bakımı sırasından hava filtresinin değiştirilmesi önem arz etmektedir.
  • Motor Yağı: Motor yağı 50.000 bakımı sırasında değiştirilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Belirli bir kilometre sonrasında motor yağı özelliğini yitirir ve motorun parçaları arasındaki sürtünmeleri fazlalaştırarak motora çok ciddi zararlar vermektedir. Araçların model ve markalarına uygun kullanım şartları sağlayan motor yağlarından bir tanesi tercih edilmelidir.
  • Polen Filtresi: Polen filtresi aracın kabini içerisine girmekte olan havayı temizler ve sağlıklı nefes alınmasını sağlar. Ülkemizde özellikle tozlu yollar içinde, toz solunmasını önler ve toza karşı bir alerjisi olan insanlar için daha sağlıklı bir hava sunmaktadır. 50.000 bakımının dışında her periyodik bakımda bu filtrenin değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Fren Balatası: Aracın ön ve arka fren balata seviyelerinin kontrolü yapılır. Biten balatalar mevcut ise takım halinde değişim yapılır.
  • Süspansiyon Sistemi: Süspansiyon sistemi kontrolünde, sistem üzerinde herhangi bir boşluk yapmış ya da bozulmuş olan bir parça var ise tespit edilir ve değişim işlemi gerçekleştirilir.
  • Rot ve Balans Ayarı: Rot ve balans ayarı aracı kullanan sürücünün daha rahat ve sorunsuz bir sürüş yapmasını sağlamaktadır. Bu ayarın önemi ise lastiklerin ömrünün uzamasında etkilidir.
  • Sıvı Kontrolü: Bu işlem yapılırken direksiyon yağı kontrolü, motor suyunun antifriz kontrolü ve fren hidroliği kontrolü yapılır. Bunlar dışında cam suyunun da kontrolü yapılır ve eksiği olan var ise eksik olanların tamamlanma işlemi gerçekleştirilir.

Araç 50000 bakımında ne yapılır sorusunun cevabı bu şekildedir. Araç sahiplerinin, araç 50.000 bakımını yaptırması ve gerekli kontrolleri zamanında ve tam olarak yaptırması ile hem aracın ömrü daha uzun olacaktır hem de araç sahibi maddi olarak karlı çıkacaktır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz