Araç 30000 Bakımında Neler Yapılır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç 30000 Bakımında Neler Yapılır?

Araç 30000 Bakımında Neler Yapılır?

Araçlar geçen zamana bağlı ya da yapılan kilometreye bağlı olarak bir takım bakım ve kontrollere ihtiyaç duymaktadırlar. Araçların model, marka, yaş ve yaptıkları kilometreler doğrultusunda yapılmakta olan bakım uygulamaları da farklılıklar göstermek ile beraber, binek araçların bakımı sırasında yapılan işlemler genel olarak benzerlikler taşımaktadır. Biz de bu yazımızda araç 30000 bakımında neler yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

30.000 Bakımı Nedir?

Araçların bakımları iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar periyodik bakımlar ve ağır bakımlardır. Periyodik bakımlar sırasında otomobilin sorunsuz olarak çalışmaya devam etmesi için yapılan işlem ve kontrollerden oluşmaktadır. Ağır bakım sırasında ise aracın triger kayışı, fren balatalarının değişimi gibi ağır işçilik gerektiren işlemler yapılmaktadır. Araç 30.000 bakımı da periyodik bir bakım olduğu için periyodik bakımlar kategorisine girmektedir. Araç 30000 bakımında neler yapılır sorusu da önemli yer tutmaktadır.

Benzinli ve Dizel Araç Periyodik Bakımı Nedir?

Benzinli olan araçlar genel olarak her yıl ya da her 10 bin veya 15 bin kilometrede periyodik bakım yaptırılmalıdır. Dizel olan araçlar için ise bakım periyotları genel olarak bir yıl ve 10 bin kilometre olarak belirlenmektedir. Turbo motorlara sahip olan araçların periyodik bakım süreleri daha da kısa olabilmektedir. İster benzinli bir araç olsun ister dizel bir araç olsun, araçların periyodik bakım süreleri, aracın yaptığı kilometreye bağlı olarak değiştirilmesi gereken bileşene, yapılması gereken kontroller ve ayarlara göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında zamana bağlı olarak eskimiş ve yıpranmış olan parçaların değiştirilmesi amacıyla da periyodik bakım süresi farklılık gösterebilir. Bakım süresini etkileyen önemli başka bir faktör ise aracın kullanım şartları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Araç 30.000 Bakımı Faydaları Nelerdir?

Araçların tüm periyodik bakımlarında olduğu gibi 30.000 bakımı da aracın performans kaybetmesini ve kullanım ömrünün kısalmasını önlemektedir. Aracın periyodik bakımı olan 30.000 bakımı zamanında ve gerektiği bir biçimde yapılmaz ise araç arıza riski taşır. Araçta yakıt tüketimi konusunda, sürüş konforu ile sürüş güvenliği konularında sorunlar ile karşılaşma riski daha da artmaktadır. Araç 30.000 bakımının ve diğer periyodik bakımların yaptırılması, araç sahibinin araç için ödemesi gereken bakım maliyetlerinin gereksiz olarak artmasını engelleyecektir. Böylece araç sahibi maddi olarak bir tasarruf etmiş olacaktır. Eğer araçların bakımları gerektiği gibi yapılmaz ise araçlar çevreyi daha fazla kirletir. Bu da çevre kirliliğine sebebiyet vererek insan sağlığını tehdit eder ve zarar verir. Bu yüzden araç 30.000 bakımı aksatılmamalı, araç sahibi tarafından geciktirilmeden yaptırılmalıdır.

30.000 Bakımı Sırasında Değiştirilen Parçalar Nelerdir?

Araçların periyodik bakımları sırasında değiştirilmesi gereken parçalar, aracın yardımcı ürünleri ile yapılması gereken kontrol ve işlemler araçların modeli, markası, yaşı ve yapmış olduğu kilometreye göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıklara rağmen araçların periyodik bakım işlemleri sırasında yapılmakta olan kontrol ve işlemler genel olarak benzerlik göstermektedir. 30.000 bakımı sırasında aşağıda belirtilen işlemler yapılmaktadır:

 • Aracın motor yağının değiştirilmesi işlemi
 • Motorun bakımı (Buji kontrolü,  keçelerin kontrol edilmesi, herhangi bir sızdırma ve kaçak olup olmadığı.)
 • Yağ filtresi değişiminin yapılması
 • Hava filtresinin değişimi
 • Klimalı araçlarda bulunan polen filtresinin değişim işlemi
 • Yakıt filtresinin değiştirilmesi
 • Frenlerinin bakımı ve kontrolünün yapılması, gerekli olan durumlarda fren disklerinin değişim işlemi
 • Aracın soğutma suyunun kontrol edilmesi (Antifiriz ölçümü sonrasında gerekli ise yenileme yapılır.)
 • Far ayarlarının yapılması
 • Aracın ön takım kontrol işlemi
 • Elektronik olarak check-up yapılması
 • Lastik kontrollerinin yapılması (Lastiklerin basıncı, dişlerin derinlik ölçüsü, deformasyon kontrolleri vb.)
 • Mevsime bağlı olarak klima kullanılacak ise gaz basınç kontrolünün yapılması
 • Aracın şase ve kaportasının gözle kontrol edilerek herhangi bir sorun olup olmadığına bakılması

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz