Araç 10000 Bakımında Neler Yapılır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç 10000 Bakımında Neler Yapılır?

Araç 10000 Bakımında Neler Yapılır?

Nasıl insanların birçok hayati organı varsa araçların da hayati birçok parçası vardır. Bu parçaların zamanla yıpranma olasılığı olduğu için araçların da bakıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle özellikle yılda bir kez olmak üzere sürücülerin araçlarına bakım yaptırmaları önemlidir. Bu bakımlar periyodik olarak benzinli araçlarda 10.000 kilometre de bir olarak yapılırken dizel araçlar için önerilen 15.000 kilometrede bir bakım yapılmasıdır. Fakat çok kilometre yapmasa da sürücülerin yıllık bakımını yaptırmamaları halinde araçların garanti kapsamından çıkma durumu olacağı için bu duruma dikkat etmeleri ve her yıl düzenli bir şekilde araçlarının bakımını yaptırmaları gerekmektedir. Yazımızın devamında araç 10000 bakımında neler yapılır, bu araç bakımı neden yapılmalıdır, araç sahipleri nelere dikkat etmelidir gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Araç Bakımı Neden Yapılmalıdır?

Aslında tüm bu bakımların genel amacı arabanın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak ve ileride karşılaşılabilecek bozulmalarda ekstra masraf çıkmasını engellemeye çalışmaktır. Örnek olarak araba için en önemli şeylerden biri motor yağıdır. Araçlarda kullanılan ve uzun süre bekleyen yağ zamanla işlevini yitireceğinden ve araç filtreleri zamanla aşınacağı için dikkat edilmeyen durumlarda değiştirilmeyen motor yağı araç motorunun yanmasına kadar birçok olaya sebep olabilir. Bu da hiç bir sürücünün olmasını istemeyeceği fazla maliyetli bir durumdur. Sürücüleri ilgilendiren bir diğer önemli husu aracın yüksek performansta düşük bir yakıt harcamasıdır. Bir diğer neden ise araçların serviste kalma sürelerini azaltarak sürücünün araçsız kalmasının engellenmesidir. Ayrıca araç 10000 bakımı yapılan aracın güvenli bir sürüş sağlayacağı için kaza risklerini ortadan kaldırması da önemli nedenlerden biridir.

Araç 10000 Bakımında Neler Yapılır?

Araçların ömrünü uzatmak için yapılan araç 10000 bakımında neler yapılır kısaca anlatmaya çalışacağız. Genellikle bu bakımlar periyodik ve ağır bakımlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Periyodik bakımlar genellikle araçların kusursuz çalışması için gereken işlemler örneğin filtre değişimleri gibi. detaylı kontrolleri içerirken ağır bakımlar daha çok işçilik gerektiren durumlarda örneğin triger değişimi, fren balata değişimi gibi işlemler gerektirir.

Periyodik işlemlerde araçta yapılan diğer değişiklikler şöyle sıralanabilir; lastik havasının kontrolü ile başlanarak kontak açıldıktan sonra ekran lambalarının kontrolü, araç aynalarının kontrolleri, farların ve elektrikli aksamın kontrolü, havalandırma mazgallarının kontrolü, motor yağı kontrolü, hidrolik yağı kontrolü, diğer sıvı seviyelerinin kontrolü(radyatör suyu, silecek suyu vb.) ,akü kontrolü ,yakıt filtresi, hava filtresi, polen filtresi vb. filtrelerin bakımı, araç fren baskı balata gibi parçaların bakımları periyodik işlemlerdendir.

Araç bakımları araçların kullanım şekillerine ve kullanıldığı süreye göre değişeceği gibi pek çok farklı değişkene göre de bakım ihtiyacı değişiklik göstermektedir. Bu sebeple işlemlerinizi yaptıracağınız yer ve çalışanlar çok önemlidir. Arabayı kontrol edecek olan kişinin yanı ustanın araç hakkında bilgili olması önemlidir. Bu kadar çok değişken olduğu için araç 10000 bakımında belirli bir fiyat uygulanması da zordur. Her araç firması araç bakımı için fiyatları kendi belirlemektedir. Filtre değişimleri gibi küçük işlemler çok masraf gerektirmediğinden sürücülerin fiyat karşılaştırması yapmaları kendi bütçeleri açısından önemli olabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Durumlar

MOTOR YAĞI & FİLTRELER

Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus yılda bir kez değiştirilmesi gereken motor yağının içeriğine dikkat edilmesi gerekmektedir yani moleküler yapısı birbirine eşit, kül oranı düşük, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı, kurum temizleme ve soğutma özelliği olan tek kullanımlık, kapağı mühürlenmiş olan tam sentetik yağlar kullanılması gerekmektedir. Ayrıca hava filtresi, yağ filtresi ve yakıt filtreleri periyodik bakımlarda gerekli durumlarda motor ömrünü uzattığı için değiştirilmesi önemlidir.

FREN BALATALARI & DİSKLER

En son araştırmalarla asbestsiz balatalar ünlendir ve fren balatalarının disklere değen yüzeylerinin 1-2 mm. si yumuşak hamurdan yapıldığı için, eğer fren balatası değişimi yaptırdıysanız hemen sonrasında yola çıktığınızda balata ve disk yüzeylerinin birbirine alışması için 100-200 km. kadar aracınızı daha sakin frenlemelerle kullanmanız gerekmektedir.

ANTİFRİZ

Yakıt tasarrufu ve motor soğutmasında en önemli parçalardan biri olan antifriz için önerilen durumlar mevsimlere göre yanı kış,yaz ayırmaksızın kaynama derecesinin yüksek olması ve korozyona karşı koruyucu özelliği bulunan organik ürünlerin tercih edilmesidir.

HİDROLİK YAĞLAR

Hidrolik fren yağları belirli bir zaman sonra havadaki nemden beslenerek içerisinde su oluşturur ve bu su fren sistemini etkileyen pas ve korozyon oluşturduğu için fren sisteminde ciddi şekilde zarar verir. Bu durum belirli bir seviye üstüne çıktığı fark edilince bu hidrolik fren yağlarının değiştirilmesi önemlidir.

AKÜ

Eğer aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız bu gibi durumlarda akünün ( – ) kutbunu muhakkak sökmeli ve voltaj ölçümü yapmalısınız. Eğer ölçümde aracınızın voltajı 11,5 V un altına düşmüşse  hemen akü şarj edilmelidir. Ayrıca araç stop etmeden önce tüm elektronik parçaların kapatılması da akü ömrü için önemli bir etmendir.

DİREKSİYON & SÜSPANSİYON

ATF, direksiyon sisteminde sürtünmeyi düzenlemeli, düşük sıcaklıklara dayanıklı olmalı,pas, korozyon ve aşınmaları engelleyebilmeli, köpürmeyen, sarsıntısız güç iletkenliği sağlayan, uzun ömürlü bir yağlayıcı olmalıdır. Genellikle belirli durumlarda amortisör arızaları lastik balans arızası ile karıştırıldığından bu duruma dikkat edilmelidir.

KLİMA SİSTEMİ

Ozon tabakasına zarar veren klimaların, kış aylarında aralıklarla çalıştırılması durumunda klima gazının özelliğini yitirmediği görülmektedir. Ayrıca klimanın sorunsuz çalışması için kompresör tahrik kayışının gerginliği kontrol edilmesi önemlidir.

LASTİKLER

En önemli kurallardan biri lastik yenilenirken yeni lastikler arkaya, eski lastikler öne takılmalıdır.Eğer araç uzun süre kullanılmayacaksa lastiklere hava normalden 2-3 psi fazla basılmalıdır. Değişen hava koşullarından etkilenmemesi için lastikleri nitrojen bastırılabilir. Lastik yenilerken en önemli husus imalat tarihidir. 1 yıldan fazla beklemiş lastiklerin işlevsiz olduğu anlaşılmıştır.

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz