Araç 1000 Bakımında Neler Yapılır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç 1000 Bakımında Neler Yapılır?

Araç 1000 Bakımında Neler Yapılır?

Araçlar zamana ve yapılan kilometreye bağlı olarak bakıma ihtiyaç duyarlar. Araçların marka, model, yaş ve kilometrelerine göre yapılan bakım uygulamalarında farklılıklar olmakla beraber, binek araçların bakımında yapılan işlemler genel olarak benzerlikler taşır. Araç bakımları periyodik bakımlar ve ağır bakımlar olarak ikiye ayrılır. Periyodik bakımlar otomobilinizin doğru çalışmaya devam etmesi için yapılan işlemleri ve kontrolleri içerir. Ağır bakımlarda ise triger değişimi, fren balata değişimi gibi ağır işçilik gerektiren işlemler yapılır. Arabası olan herkesin, yılda en az bir kere olmak üzere, uğraştığı işlerden birisi de arabasının periyodik bakımıdır. Turbo motora sahip araçların bakım süreleri daha kısa olabilmektedir. Gerek benzinli araçların gerekse dizel araçların periyodik bakımları ile ilgili süreler, zamana bağlı olarak eskiyen ve yıpranan parçalar ile yapılan kilometreye bağlı olarak değişmesi gereken bileşenlere, yapılması gereken kontrol ve ayarlamalara göre belirlenmektedir. Bunun dışında aracın kullanım şartları bakım süresini etkileyen bir diğer faktördür. Ancak çok fazla yol yapmayan araç sahiplerinin bu duruma sevinmemesi gerekiyor, çünkü kilometre olarak yeterli yolu yapmamış olsanız bile otomobil üreticileri en az yılda bir kere arabanızın bakıma girmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Hatta ve hatta arabanız garanti kapsamındaysa ve bir yıllık bakım periyotu kaçırdıysanız sürprizlere hazır olun, arabanız garanti kapsamından çoktan çıkmış olabilir.

Araçların periyodik bakımı, kullanım ömürlerinin kısalmasını ve performans kaybını önler. Periyodik bakımları zamanında ve gerektiği biçimde yapılmayan araçlar, arıza riski taşır, yakıt tüketimi, sürüş konforu ve güvenliği yönlerinden sorunlarla karşılaşılabilir. Ayrıca periyodik araç bakımlarının düzenli yapılması bakım maliyetlerinin gereksiz artmasını önleyecektir. Bakımları gerektiği gibi yapılmayan araçlar çevreyi daha fazla kirleterek, çevre ve insan sağlığına zarar verir. Peki ya araç 1000 bakımı neden önemlidir. Bu önemin birçok nedeni bulunmaktadır. İlk nedenlerinden birisi motor yağı!

Araç içinde bekleyen yağ zamanla işlevini yerine getirememeye başlıyor. Onun dışında da aracınızın çeşitli yerlerinde kullanılan fitrelerin zamanla eskiyor olması. Tüm bu bakım gereksinimleri aslında arabanızın daha uzun ömürlü olmasını ve sizi ilerde karşılaşabileceğiniz ekstra masraflardan korumak için ortaya çıkıyor. Değiştirmediğiniz motor yağından dolayı arabanızın motoru yanması gerçekten hiçbirimizin istemeyeceği bir durum olur.

Genel olarak bakımları periyodik bakımlar ve ağır bakımlar olarak ikiye ayırabiliriz. Ağır bakımlarda daha çok triger değişimi, fren balata değişimi gibi ağır işçilik gerektiren işlemler varken, periyodik bakımlar arabanızın kusursuz çalışması için genel olarak filtre değişimleri ve detaylı kontrolleri içerir. Araç 1000 bakımı yapıldığında değişmesi gereken parçalar, yardımcı ürünler ve yapılması gerekli kontroller araç markası, modeli, kilometresi ve yaşına bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak periyodik bakımlarında yapılan işlemler değişmektedir. Şimdi araç 1000 bakımında neler yapılır konusuna gelelim.

Araç 1000 Bakımında Neler Yapılır?

Araç 1000 bakımında genel olarak aslında bir chek-up işlemi yapılıyor. İstisnasız her araç için yapılması gerekmektedir. Araç 1000 bakımında yapılan işlemler aşağıda listelenmiştir.

 • Motor bakımı (keçelerin kontrolü, sızdırma, kaçak, buji kontrolü vs. kontrolünü içerir.Motor yağı periyodik bakımlarda değiştirilmesi gerekenlerin başında gelir. Belirli kilometrelerden sonra özelliğini yitirerek parçalar arasındaki sürtünmeyi fazlalaştırarak motora ciddi zararlar verir. Aracınızın marka ve modeline uygun kullanım şartları karşılayan motor yağlarını kullanın.)
 • Hava filtresi değişimi
 • Yağ filtresi değişimi
 • Yakıt filtresi değişimi
 • Polen filtresi değişimi
 • Frenlerin bakımı ve kontrolü
 • Soğutma suyu kontrolü (Antifiriz ölçümü yapılır, gerekliyse yenilenir.)
 • Ön takım kontrol
 • Far ayarı
 • Elektronik chek-up
 • Lastiklerin kontrol edilmesi (Lastik basıncı, yırtık, balonlaşma vs)
 • Mevsime göre klima kullanılacak ise gaz basıncı kontrolü
 • Şase ve kaportanın gözle kontrolü

Ayrıca aracınızı kullanım şeklinize, taşıtınızı kullandığınız yere ve taşıtınızın bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı gibi pek çok değişkene göre bakım ihtiyaçları değişkenlik gösterebilir. Bundan dolayı yapılacak kesin değişimlerin haricinde aracınızı kontrol edecek kişinin hem aracınızı iyi tanıyor olması hem de itina ile check-up işlemini yapıp size aracınızın durumunu söylüyor olması gereklidir. Haliyle işin içinde bu kadar da değişken varken bu işlemlerle ilgili sabit bir fiyat belirlenmesi gerçekten zordur.

Eğer aracınıza ağır bakım gerektiren durumlar var ise; bu durumda ”Ağır Bakımda” şu işlemler yapılmaktadır.

 • Triger kayışları kontrol/değişim
 • Baskı balata kontrol/değişim
 • Şanzıman kontrolü
 • Direksiyon kutusu ve direksiyon kontrolü
 • Rot ayarı (gerekliyse), tabla fişekleri, tabla kontrol
 • Yağ sızıntısı olup olmadığı kontrol edilir varsa conta, keçe lastik gibi sızdırmazlık sağlayan parçalar değişir.
 • Araç komple elle gözle kontrol edilir varsa bir aksaklık onarılır. ( Far ayarı, yanmayan lambalar, silecekler, rot ayarı vs.)
 • Süspansiyon sistemi kontrol edilir, bozulmuş, özelliğini kaybetmiş parçalar değişir. (Amörtisör, z rot vs. ) Periyodik bakımda yapılan tüm işlemler ağır bakımda da yapılır.

Ayrıca araç sahibinin isteğine bağlı olarak araç üzerinden bazı değişiklikler de yapılmaktadır. Eğer aracın kaportasını korumak istiyorsanız veya renk farklılığına gitmek istiyorsanız en kolay yolu pasta ve ciladır. Pasta; boya yüzeyini aşındırır, doğru uygulanmadığı taktirde faydadan çok zarar verir. Cila; Boyayı besleyici ve korozyona karşı koruyucu özelliği vardır. Pastayı yılda bir, cilayı ise üç aylık aralıklarla yaptırabilirsiniz .

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz