Araba/Araç Çekme Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araba/Araç Çekme Cezası

Araba/Araç Çekme Cezası

Trafiğin güvenli bir şekilde akışının sağlanması ve kurallar çerçevesinde devam edebilmesi için Kara yolları tarafından yönetmelikler hazırlanmaktadır. Bu yönetmelikte araç , yaya, yolcu , polis vb. birçok açıdan trafikteki değerlendirmeleri bulunmaktadır. Amaç trafikte yer alan tüm etmenlerin güvenli bir şekilde ilerlemesini sağlamaktır. Bu yüzden tüm etmenlerin üzerinde düşen görevler açıkça belirtilmiştir. Ayrıca bu görevleri yerine getirmeyen ya da belli başlı oluşturulmuş kuralların dışına çıkan tüm kişiler için cezai şartlar da bulunmaktadır. İşte bu konularda kontrol mekanizması olarak göre yapan Emniyet Genel Müdürlüğünün büyük sorumluluğu bulunmaktadır.

Bildiğiniz gibi araç sayısının fazla oluşu trafikte güvenli bir şekilde hareket etmemizi biraz zorlaştırmaktadır. Hele yasak yerlere park edilmiş araçlar da eklenince trafik çilesi ortaya çıkmaktadır. Trafikte park için belirlenen yerler haricinde araçların park edilmesi Trafik yönetmeliğinde belirlenmiş kurallar gereği para cezasıyla cezalandırılmaktadır. Küçük şehirlerde ve trafik yoğunluğu gibi problemlerin olmadığı yerleşim yerlerinde sadece park cezası yazılmaktadır. Fakat trafiğin yoğun olduğu noktalarda ise polis memurlarının sadece ceza yazmakla kalmayıp aracınızı bulunduğu yerden de kaldırma hakları bulunmaktadır.  Çekicilerle araçlar park edildiği yerden alınmakta ve otoparklara götürülmektedir. Böyle bir durumda aracınızı geri almak için ilk olarak otoparkı bulmanız ve gerekli ödemeleri yapmanız gerekmektedir.

Herhangi bir sebepten dolayı park halindeki aracınızın trafik ekipleri tarafından çekilmesi ve ilgili otoparka götürülmesi durumunda, aracınızı bulunduğu yerden telim alabilmeniz için belirlenen bedeli ödemeniz gerekmektedir. Bunun için ”otoparka çekilen araç sorgulama ” işlemini yapmanız gerekmektedir. Aracınızı almak için ilgili otoparka ulaştığınızda üzerinizde ihtiyacınızı karşılayacak miktarda paranızın olması önemlidir, bu yüzden araç çekme cezası olarak ne kadar fiyat ödeyeceğiniz konusunda bilgilendirme amacı ile uygulamaya koyulan internet sayfaları bulunmaktadır.

Bu internet sitelerinden en önemlisi Emniyet Genel Müdürlüğünün online internet sitesidir. Bu  siteden yapacağınız sorgulama işlemi sayesinde aracınızın nereye çekildiğini, ne zaman çekildiği gibi birçok konuda bilgi alabilirsiniz. Şimdiki yazımızda sizlere bu sorgulama sayesinde araba/araç çekme cezası nın nasıl öğrenebileceğiniz de aktaracağız.

Araba/Araç Çekme Cezası Ne Kadar?

Araba veya aracınızı park etmenin yasak olduğu bir yere park etmeniz halinde park cezası yeme, trafik cezası ya da aracın çekilip otoparka götürülme gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumlarda ise aracın akıbeti, cezanın miktarı ve nereye ve en son ne zaman ödeneceği gibi konularda Emniyet Genel Müdürlüğünün online internet sitesinden bilgi alabilirsiniz. Bu konuyu öğrenebilmek için ” otoparka çekilen araç sorgulama” işlemini yapmak gerekmektedir. Bu sorgulamaya başlamak için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmalısınız. Ardından aşağıdaki ekrana yönlendirilirsiniz.

Araba/Araç Çekme Cezası 1

Yukarıda sizlere verdiğimiz görselde de  görüldüğü üzere boş bırakılan alanlara isim, soy isim, tc kimlik no, doğum yılı bilgileri sisteme sırayla girilir. Sonrasında doğrula butonuna tuşlanır.  Sonrasında ise karşınıza bilgisayar ekranında aşağıda yer alan resim çıkacaktır.

 

Araba/Araç Çekme Cezası 2

Buradan ‘ otoparka çekilen araç sorgulama’ kısmına tıklamanız gerekmektedir. Sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Bu ekranda gördüğünüz üzere aracın plakasını girmelisiniz. Ardından sorgula butonuna basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu işlem ile araba/ araç çekme cezasının da ne kadar olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Trafik yönetmeliğinde 2016 araç çekme cezası 90 TL olarak belirtilmiştir. Buna ek olarak aracın otoparkta durma süresiyle ilgili bir otopark ücreti araç kullanıcılarından alınmaktadır. Çekme ve otopark ücretinin dışında park cezası için belirlenen ücret 2016 yılında 88 TL olarak alınmaktadır. Yasaklanan noktalara park eden araç kullanıcıları ise ehliyetlerinden 15 puan ceza kesilmektedir. Tüm bunlara ek olarak da ”engelli yerine park etme cezası” da bulunmaktadır. Engelliler için ayrılan yerlere park etmenin cezası diğer park cezalarından farklıdır. Böyle bir durumda para cezası 176 TL’dir. Ceza puanı için ise diğer park cezalarında olduğu gibi 15 puan kesilmektedir.

Araba/ Araç Çekme Cezasını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz