Araba Cam Filmi Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araba Cam Filmi Cezası

Araba Cam Filmi Cezası

Araçlara takılan cam filmlerini hepimiz biliriz. Peki araçlara takılan cam filmi nedir ve ne işe yarar? Cam Filmi yüksek performanslı metalik polyester ile kaplıdır ve cam yüzeylerde yeterli güneş izolasyonu sağlamaktadır. Cam Filmleri parlak ya da renkli ya da mat renk olarak değişik şekilli desenler ile üretilmiştir. Kullanılan filme bağlı olarak, Cam Filmi ışığı %12’den %93’e kadar kesebilme özelliğine sahip, kumaş ve halıların korunması amacıyla zararlı ultra viole ışınlarının %99’unu engeller, parlak ışığın %92’sini keser ve camın yalıttığı güneş ısısını %76’ya kadar engeller. Oto Cam Filmleriyse, çekirdek malzemesi polyster  olan şeffaf bir üründen oluşması gerekir. ÜstündeUV koruma, renklendirme katı, çizilmezlik katı,  güvenli yapışkan ve de son olarak koruma folyosu eklenerek katlı katlı bir düzen  güvenlik ve izolasyon malzemesidir. Araçların kullanmakta olduğu bu tarz  katlar ile, Güneşin Yakıcı etkisiyle IR (Infra-red) ve UV (Ultra-Violet) ışınları bu şekilde önlenirken, VLT ışığında meydana gelen renklendirme belli bir oranda koruma şeklinde kullanıldığı geçiren bir koruma işlevi gerçekleştirir.

Bu tür avantajları bulunan cam filmi sürücüler tarafından talep görmektedir. Fakat cam filmi taktırmanın yasal olup olmadığı hala bir muallak halindedir. Bu yüzden otomobilinde cam filmi olan ya da cam filmi taktırmak isteyen sürücülerin ikilemde kaldığı sorulardan olan ”Otomobile cam filmi taktırmak yasal mı? Yasal ise bir koyuluk derecesi var mı?” gibi konularda kesin bilgiye ulaşmak mümkün. Bu konu ile ilgili soruların cevapları için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ortaya konan ‘Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği’ ve ‘Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği’ ne bakılması gerekmektedir. Çünkü bu kanunda belirtilen cam filminin kullanımı ile ilgili esaslar belirtilmiştir.

Fakat kanunda esaslar belirtildiği halde cam filminin görüşü etkileyip etkilemediği konusunda bazen bunlara riayet edilmiyor. Denetleme sırasında denetim yapan polis memurunun göz hassasiyetine kalabiliyor. Çünkü çevirme sırasında polis memuru araç içine girip cam filminin görüşü etkileyip etkilemediğine karar veriyor. Şayet cam filmleri görüşü etkiliyorsa polis memuru 2 bin 918 sayılı Kara yolları Trafik Kanununun 30/1-b maddesi kapsamında cam filmlerini çevirme sırasında söktürme yetkisi bulunmaktadır. Ayrıca sürücüye araba cam filmi cezası olarak da 172 TL ceza verilmektedir.

Cam filminin görüşü engelleyip engellemediği polis memurunun söylediğine kaldığı için cezanın verilmesinde haksızlıklar ile karşılaşabiliriz. Bu durum söz konusu olduğu için sürücülerin cezalara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu itiraz eğer haklı bulunursa verilen cezanın iptal ettirebilmesi de mümkündür. Şayet polis memuru hiçbir uygulama yapmadan sadece film olduğu için ceza kestiyse ve aşağıdaki dört halden birine uyuyorsanız cezanızı iptal ettirebilirsiniz.

Bu dört durum:

  • Öncelikle araca takılan süs, aksesuar ya da renkli camlar araç kullanıcılarını sürüş esnasında engelleyici şekilde olmamalıdır. (burada dikkate alınması gereken konu, araç içerisindeki kişinin yola baktığında yolu neti bir şekilde görebilmesidir.),
  • Araca takılan süs veya renkli camların olabilen bir kaza durumunda aracın içince bulunan insanlar için tehlike yaratacak şekilde olmaması,
  • Para cezası veren polis memurunun öncelikle cezayı vermeden önce araç içerisine girmesi gerekir. Sürücünün görüş açısını bu şekilde kontrol etmelidir.
  • Bilirkişi raporunda, itirazda bulunan birinin aracında  süs eşyasına rastlanmadığının halinde düzenlenen bu para cezasının iptal edilmesi gerektiğine ulaşılmıştır.

Sonuçta yukarıdaki dört durum haricinde koyu bir cam filminiz var ise ve bu filmle görüş kabiliyetimizi kaybedip insan hayatlarını tehlikeye attığınız sürece cam filminin uygulanmasının yasaklanmasının olası bir durum olduğunu kabul etmek gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz