Araba Cam Filmi Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araba Cam Filmi Cezası Sorgulama

Araba Cam Filmi Cezası Sorgulama

Araba cam filmi, aracın içini dışarıdan görünmesini engellemesi adına yapılmakta olan bir uygulamadır. Araba cam filmi sayesinde aracın görselliğine de şıklık katmak amaçlanmaktadır. Ayrıca güneş ışınlarını da engellediği için kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ancak araç içini göstermeyen bu film tabakası trafik kurallarına göre sakıncalı sayılmaktaydı. Günümüzde araba cam filminin bir cezası olup olmadığı hala tartışılmaktadır. Bu yazıda sizlere bu tartışmanın geldiği son durum hakkında bilgiler vereceğiz.

Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi çalışanları tarafından gerçekleştirilen araştırmalar ile Sanayi, Bilim, ve Teknoloji Bakanlığınca konulan ‘Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği’ ile ‘Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Gereçleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliğinde değinilmekte olan yönerge işte şu şekildedir: Cam filminin görüş mesafesini etkilemediği sürece cezai bir işlemin uygulanamaz. Kanuni dayanak aynen bu şekilde bir ibare ile olaya açıklık getirmiştir. Ancak koyuluk derecesi hakkında detaylı bilgi verilmediği için cezalar da bu yönü ile farklı uygulamalara tanıklık etmektedir. Trafik polisleri kontrol aşamasında cam filmlerinin görüşü etkilediği kanaatine varırsa filmin kaldırılması talimatını verebilir. Polis memurları cam filmi trafik cezası verebilme yetkisine sahiptir.

2015 yılı içerisinde belirlenen Kara yolları Trafik Kanuna göre, modifiye araçlara cam filmi cezası 365 TL olarak belirlenmiştir. Kara yolları yönetmeliğinde 30/1-b bendinde yer alan ‘görüşü engelleyecek ya da herhangi bir kaza anında içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıların tespit edilmesi durumunda idari para cezası uygulanacağı’ açıkça belirtilmektedir. Bu durumda araçlarınıza uygulamış olduğunuz araç cam filmi yasal çerçeveler içerisinde uygulanacak olduğunu da belirtilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü bu kapsamda 81 ile yazılı talimat göndermiştir. Belirlenen bu idari para cezasına ek olarak da sürücülerin puanlarından da bir eksilme söz konusu olacaktır.

Araba Cam Filmi Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç camına film taktırma cezası tamamen polis memurunun kanaatine bırakılmasından dolayı çok kez haksız cezalarla da karşılaşabiliyoruz. Cam filmi cezasına yönelik trafik ceza uygulaması standart verilere göre yapılamadığı için o anda trafik polisinin yorumuna göre değişkenlik göstermektedir. Hal böyle olunca eğer görüş açınızı etkilemediğini düşünüyorsanız cam filmi trafik cezasına itiraz edebilirsiniz. Bu haksız yazıldığı düşünülen cezalara itiraz ederek, iptal ettirmek de mümkündür.  Şayet polis memuru hiçbir uygulama yapmaya gerek duymadan ve sadece film olmasından dolayı cezai işlem uyguladıysa cezanızı iptal ettirme şansınız bulunmaktadır. Cezanızı iptal ettirebileceğiniz durumlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Araca takılmakta olan süs, aksesuar ve de renkli camların araç sürücüsünün görüş mesafesini, araç kullanımını engellemeyecek şekilde olması gereklidir. (Dikkate alınması gereken durum ise dışarıdan bakıldığı zaman aracın içinin ne kadar görüneceği değil, sürücünün dışarıyı görebilmesidir),
  • Araca takılan aksesuar, süs ya da renkli camların olası bir kaza anında araç içerisindeki kişilerin bir kaza esnasında tehlikede olmaması,
  • Para cezası uygulayan memurun bu cezayı yazmadan hemen önce araç içerisine girerek filmli camların sürücünün görüşünü engel olup olmadığını teyit etmesi gerekir.
  • Bilirkişi raporunda, itirazda bulunan kişilerin aracında bu kapsamda aksesuar eşyasına rastlanmadığının tespitini yapmıştır.

Araba cam filmi cezası sorgulama işleminizi Emniyet Müdürlüklerine giderek, kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz de Emniyet Genel Müdürlüğünün online internet sitesinden de sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Şayet adınıza bir cam filmi cezası var ise; tüm bu durumları emsal gösterip arabanızdaki cam filmlerinin trafikte tehlike arz eden bir durum olmadığını kanıtlayan bir dilekçe yazarak cezadan muaf olmayı talep edebilirsiniz. 2016 yılı itibarı ile artık arabada cam filmi takılmasına herhangi bir para cezası verilmemektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz