Alkollü Araç Kullanma Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Alkollü araç kullanımı trafikte kaza riskini oluşturan en önemli konulardan biridir. Trafik polisleri kontrolleri de bununla birlikte önemli hale gelmektedir. Sürücülerin alkollü araç kullandıkları yapılan test (alkolmetre ölçümü) ile anlaşıldığı taktirde 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesine göre idari para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca sürücü trafikten men edilir ve sürücü ehliyetine 6 ay süre ile el konulur. Alkollü araç kullanma cezası tekrar edildiğinde sürücüye tekrar para cezası kesilir, trafikten men edilir ve bu kez sürücü belgesine 2 yıllık bir süre ile el konulur. Alkollü araç kullanma cezası 3. kez tekrar edildiği taktirde yine para cezası uygulanıp ve trafikten men edileceği gibi sürücü ehliyeti 5 yıl süre ile el konulmaktadır ve sürücü 6 aydan az olmak koşuluyla hapis cezasına çarptırılır. Belirlenen bu  5 yıllık süreç sonunda sürücü psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesinden sonra gerekli kontroller yapılıp onaylanırsa belgelerini geri alabilir. Alkollü araç kullanımı cezasına maruz kalan ve ehliyetine el konulan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine ya da en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne başvuru yaparak sürücü belgelerini geri alabilirler.

Düşünüldüğünde trafikte oluşan çoğu risk ve kazaların küçük dikkatsizliklerden kaynaklanmaktadır. Alkol alımı da insanların sinir sistemini ve dikkat yeteneğini etkilediği için trafikte dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Aşağıdaki tablolarda alkol düzeyinin hesaplanması, alkol-kan oranları ve Alkolün vücut davranışı üzerindeki etkileri promilleri ile birlikte verilmiştir.

alkolhohoho

Ülkemizde ticari ve kamu aracı sürücülerine tamamen yasaklanan alkol alımı, kişisel araç kullanımında yasal oran 0.50 promil olarak belirlenmiştir. Peki yasal alkol oranı nasıl hesaplanır? Promil hesabı yapılırken alkolün ağırlığı, kan ise hacim olarak orantı kurularak yapılır.  Örnek verecek olursak 0.50 promil alkol oranında 100 mililitre kanda 50 miligram alkol olduğunu göstermektedir. Kandaki alkol oranı kan oranına bölündüğünde promil hesabı bulunur.

Alkol denetimi, trafik polisleri aracılığıyla sürücülere yapılan testlerle sürücünün kanında hangi miktarda alkol bulunduğunun belirlenmesi ve bu miktarın kanunda belirtilen yasal promil sınırına uygun olup olmadığına bakılmasıdır. Alkollü araç kullanımı cezası uygulanacak olan sürücülere öncelikle alkolmetre ile ölçüm yapıldığı gibi başka testlerle de alkol alıp almadığının kanıtlanması istenebilir. Ayrıca ölçüm sonucunda sürücünün 0.50 promilden fazla alkollü olduğu anlaşılırsa alkollü araç kullanımı cezası uygulanır. Sürücünün itiraz etmesi durumunda sürücüden kan tahlili istenerek bu tahlil polis laboratuvarına gönderilir. Alkol miktarının ölçülmesi istenen tahlil en yakın adli tıp laboratuvarına ya da Sağlık Bakanlığınca onaylanmış tahlil yapabilecek kuruma gönderilir ve sonuçları beklenir. Sonuçlar doğrultusunda alkol oranının fazla çıkması halinde sürücü alkollü araç kullanma cezası uygulanır.
Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğindeki 48/5 maddesine göre “0,50 promilin üzerinde alkollü olarak hususi otomobil kullanmak, 0,20 promil üzerinde alkollü olarak hususi otomobil dışında kalan diğer araçları kullanmak” yasaklanmıştır. Alkollü araç kullanımı cezası uygulanacak olan para miktarı ilk seferinde 844,00 TL olarak belirlenmiş fakat peşin ödemelerde indirim sağlanarak 633,00 TL’ye indirilmektedir. Aynı durumun ikinci kez tekrarlanması durumunda para cezası 1.058,00 TL olarak artmaktadır. Peşin ödemeyle 793,50 TL’ye indirilmektedir. Son olarak alkollü araç kullanımı cezası üç ve üç’ten fazla tekrarlandığı taktirde para cezası 1.698,00 TL olup indirimli olarak  1.273,50 TL olarak ödenmesi beklenmektedir. Trafik Kanunda belirtilen maddeye göre uygulanacak olan ceza alkollü araç kullanan sürücülere uygulanmakta olup belirlenen ceza puanı ise 20 puandır. Ayrıca yazının başında da belirttiğimiz gibi sürücü trafikten men edilir ve sürücü ehliyetine 6 ay süre ile el konulur. Alkollü araç kullanma cezası tekrar edildiğinde sürücüye tekrar para cezası kesilir, trafikten men edilir ve bu kez sürücü belgesine 2 yıllık bir süre ile el konulur. Alkollü araç kullanma cezası 3. kez tekrar edildiği taktirde yine para cezası uygulanıp ve trafikten men edileceği gibi sürücü ehliyeti 5 yıl süre ile el konulmaktadır ve sürücü 6 aydan az olmak koşuluyla hapis cezasına çarptırılır. Belirlenen bu  5 yıllık süreç sonunda sürücü psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesinden sonra gerekli kontroller yapılıp onaylanırsa belgelerini geri alabilir. Alkollü araç kullanımı cezasına maruz kalan ve ehliyetine el konulan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine ya da en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne başvuru yaparak sürücü belgelerini geri alabilirler.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz