Adıma Tescilli Araç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Adıma Tescilli Araç Sorgulama

Adıma Tescilli Araç Sorgulama

Adıma tescilli araç sorgulama işlemi ile; vatandaşın kendi adına kayıtlı araçlara ait plaka, cins, marka, model, tescil belge seri numarası, hak mahrumiyeti ve detay bilgilerine ulaşabilmesi sağlanmaktadır. Kişiler herhangi bir şekilde üzerine bir araç alırlarsa ve noterden herhangi bir şekilde devir işlemleri yaparlarsa bunlar kayıt altına alınır. Bu kayıtlar E-devlet sisteminin gelişmesinden sonra online olarak da sorgulama işlemine açılmıştır. E-Devlet online işlem yapma sistemi üzerinde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde; araç sorgulama, sürücü belgesi ceza puanı sorgulama, sürücü belgesi iptal bilgisi sorgulama, adıma tescilli araç sorgulama, araç plakasına yazılan ceza sorgulama gibi çeşitli ceza sorgulama hizmetlerini insanlara vermektedir. Sonrasında kişiler kimlik doğrulama işlemiyle  güvenilir şekilde sisteme giriş yapabilirler. Bu girişin ardından da  kamu kurumları üzerinde bulunan dijital hizmetlerini kullanabilir, bu alanda ihtiyaç duydukları işlemleri kolayca ve de çok kısa bir sürede yapabilirler. ‘e-Devlet şifresi ile giriş’, ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ ile toplamda dört çeşit giriş işlemlerinden dilediklerini kullanarak sisteme girişlerini sağlayabilirler. E-devlet sistemi üzerinde ”Adıma Tescilli Araç Sorgulama” işlemi yaparak ulaşabilirsiniz. Bu işlem ile kişiler adına kayıtlı olan araç bilgilerine bu sistem üzerinden erişerek araçlarının yasal durumunu takip edebilir ve güncel bilgilere ulaşabilirler. Kişiler Adıma tescilli araç sorgulama işlemlerini kontrol ettiklerinde istemedikleri bir durumla karşı karşıya kaldıklarında bunu kolayca görürler . Ayrıca bu konu ile ilgili yetkili birimlere itiraz ederek sorunun bir an önce düzeltilmesi için adım atmış olurlar.

Adıma Tescilli Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Adıma tescilli araç sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapabiliyoruz. Peki bu işlem ne işimize yarayacaktır sorusu akıllara gelebilmektedir. Bu işlem ile kişiler adına kayıtlı olan araç bilgilerine bu sistem üzerinden erişerek araçlarının yasal durumunu takip edebilir ve güncel bilgilere ulaşabilirler. Kişiler ”adıma tescilli araç sorgulama” işlemlerini kontrol ettiklerinde istemedikleri bir durumla karşı karşıya kaldıklarında bunu kolayca görürler ve konuyla ilgili yetkili birimlere itiraz ederek sorunun bir an önce düzeltilmesi için adım atmış olurlar. Bu yüzden kişilerin belli zaman aralıklarıyla adıma kayıtlı araç sorgulama işlemini E-devlet sistemi üzerinden yaparak ilerde oluşabilecek herhangi bir mağduriyeti erkenden tespit etmeleri gerekmektedir. Bu olası bir olumsuzluğu çözme aşamasında işleri daha da hızlandıracağından son derece önemlidir.

Adıma tescilli araç sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak aşağıda verilen bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Bu linke tıkladıktan sonra E devlet sitesine giriş yapacaksınız. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran görüntüsü gelecektir.

Adıma Tescilli Araç Sorgulama 1

Bu ekrandan ”kimliği şimdi doğrula” butonuna basmanız gerekmektedir. Ardından diğer sayfaya yönlendirilirsiniz.

Adıma Tescilli Araç Sorgulama 2

Yukarıda gördüğünüz ekrandan T.C kimlik numarası ve E devlet şifresi sırasıyla giriliyor. Ardından ”sisteme giriş yap” butonuna basılması gerekmektedir. Akabinde sizi diğer bağlantı sayfasına yönlendirecektir.

Adıma Tescilli Araç Sorgulama 3

Bu sayfada görüldüğü gibi sisteme girişiniz gerçekleşmiş olacaktır. İşte bu sayfada adınıza tescil edilmiş araca ait bilgileri görebilirsiniz. Bu sayfada aracın plakası, aracın cinsi, aracın markası, aracın modeli, tescil belge seri numarası ve hak mahrumiyeti gibi konulara ait bilgilerin yer aldığı sayfada sorgulama işleminin sonucuna ulaşabilirsiniz.

Adıma tescilli araç sorgulama işlemi tamamen ücretsiz bir işlemdir. Fakat bu işlemi yapabilmek için bir E devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. Bu şifreyi alabilmek için de Türkiye de ki PTT şubelerine giderek şifre alma talebinde bulunabilirsiniz. E devlet şifresini 2 tl karşılığında anında sahip olabilirsiniz.

Adıma Tescilli Araç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz