Aday Sürücü Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Aday Sürücü Nedir?

Aday Sürücü Nedir?

Kara Yolları Trafik Yönetmeliği’nde 17 Nisan 2015 tarihinde yapılan değişiklik doğrultusunda 2016 yılından başlamak üzere birçok farklı değişiklik yapılmış ve yürürlüğe yeni kavramlar dahil edilmiştir. 27 Ağustos 2015 tarihinde Mili Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlar Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan bir resmi yazıya göre bu konu ile ilgili detaylar verilmiş bulunuyor. Biz de bu yazımızda aday sürücü kavramından detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Aday sürücüler tarafından alınacak olan ehliyete de stajyer ehliyet adı verilmektedir. Peki aday sürücü nedir?

Aday Sürücü Ne Anlama Gelir?

Aday sürücülük; 1 Ocak 2016 tarihinden başlamak üzere ilk defa sürücü belgesi alacak olan kişiler ile herhangi sebepten dolayı sürücü belgesi iptal edilmiş olan ve bir kez daha sürücü belgesi için müracaat ederek yeni bir sürücü belgesi alacak olan kişilerin bu belgeyi aldıkları tarihten başlamak üzere iki yıl süresince aday sürücü olarak kabul edilecektir. Örneğin 6 Haziran 2016 tarihinde az önce bahsetmiş olduğumuz sebeplerden dolayı ehliyet sürücü belgesi alacak olan bir kişi 6 Haziran 2018 tarihine dek aday sürücü olarak tanımlanacaktır.

Aday Sürücünün Özellikleri

Yürürlüğe giren yönetmelik çerçevesinde aday sürücüler ile alakalı olarak çeşitli açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamaları maddeler halinde yazmamız mümkündür;

 1. Aday sürücülük 1 Ocak 2016 tarihiden itibaren yürürlüğe girmiştir. Aday sürücü belgesi alan kişilerin bu tarihten başlamak üzere aday sürücülükleri 2 yıl boyunca devam eder.
 2. Aday sürücülerin yanlarında herhangi bir refakatçi olmadan kendi başlarına araç kullanabilirler.
 3. Aday sürücü olan kişilerin sürücülük belgelerini alabilmeleri için aşağıdaki şartlar önemlidir.

2 yıl süresince;

 • Trafik ışıklarını 3 kez ihlal etmeleri,
 • Uyarıcı madde ya da uyuşturucuyu en az bir kere almış olmaları,
 • Okul geçitlerinde yer alan öğrenci geçişlerini üç kez ihlal etmiş olası,
 • Belirtilmiş olan hız limitlerine üç kez aykırı davranmak,
 • Sağa ve sola ve dönel kavşaklarda bisiklet kullanıcılarına ve yayalara verilmesi gereken geçiş hakkına 3 kez aykırı davranmak,
 • Emniyet kemerinin 3 kez takılmaması halinde,
 • Bir defa 0,20 promili aşacak şekilde alkollü araç kullanılması halinde,
 • 75 ceza puanına ulaşılması halinde,
 • 1 yıl içerisinde de 75 ceza puanına erişilmiş olması ya da ölüm ile sonuçlanmış olan bir trafik kazasında kendinden kaynaklanan bir sebepten dolayı kusurlu olunan bir durumda bireylerin sürücü belgeleri iptal edilecektir.

Belgesi iptal edilen sürücüler, sürücü belgelerini tekrar elde etmek istedikleri takdirde; sürücü kurslarına gitmeye devam etmeli ve yapılacak olan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücü sertifikalarını almaları gerekir. Bu bireylerin sürücü kurslarında eğitime başlamadan önce psiko teknik değerlendirmelere ve psikiyatri uzmanı tarafından yapılacak olan muayeneye tabi tutulmaları ve bunun sonucunda da sürücü olabilmeleri için herhangi bir engel haline sahip olmadıklarına dair belgenin de sürücü kursuna ibraz edilmesi ve iptal etme sebeplerinden kaynaklanan bir durumdan dolayı var olan geri alma süresi kadar zamanın geçmiş olmasına karar verilmiştir.

Bununla birlikte sürücü kursları tarafından verilecek olan eğitim ve sınavların daha kaliteli bir hale getirilebilmesi için Genel Müdürlükler tarafından gerekli çalışmaların devam ettiği ve bu husus ile ilgili olarak sürecin dikkatli bir şekilde elden geçtiği belirtilmiştir.

Aday Sürücülük İle İlgili Asılsız İddialar

Bu süre zarfı içinde çeşitli sivil toplum örgütleri ve sürücü kursları aday sürücülük konusunda kamu oyunu yanılmaya yönelik bilgiler vermiş ve bu süre içinde aday sürücülerin yanlarında refakatçi birinin olması gerektiği, son tarihin 8 Eylül 2015 olduğu, bireylerin bu süre içinde kendi başlarına araç kullanamayacaklarını, ehliyet almanın daha zor bir hale geldiğini ve yasada aksi bir durum belirtilmiş gibi yasaya yakalanmadan belge alınması gerektiği gibi birçok asılsız beyanlarda bulunarak bireylerin en kısa süre içinde sürücü kurslarına kayıt olmalarına yönelik bir algı oluşturmuştur.

Stajyer Ehliyet Nedir?

Stajyer ehliyet uygulaması ile birlikte iki yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşmış olan sürücülerin ehliyetine el konulacak ve psikolojik durumuna dair psiko teknik testlerin ve bir psikiyatri uzmanı tarafından yapılacak olan muayenenin ardından bu noktalarda araç sürmesi için herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin sürücü kursuna bir kez daha başvurarak ehliyetini tekrar alması halinde alacakları ehliyet, stajyer ehliyet olacaktır.

75 Ceza Puanı Nasıl Doldurulur?

Bu hususta en sık yapılan hatalar, cezası 20 puan olan park yasağına uymamak, kırmızı ışıkta geçmek, şerit izleme kurallarına uymamak, yayaların geçiş üstünlüğüne sahip olduğu yerlerde yayalara yol vermemek iken, cezası 10 puan olan muayenesiz araç kullanmak, hız sınırını aşmak ve trafikte seyir halinde iken telefonla konuşmak ve cezası 15 puan olan emniyet kemerini bağlamamak gibi hatalardır. 3 – 4 defa hata yapan kişiler yapılan hataya karşılık olarak verilecek olan ceza puanına göre 75 ceza puanına ulaşacaktır.

 

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz