A2 Sınıfı Ehliyet | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

A2 Sınıfı Ehliyet

A2 Sınıfı Ehliyet

Ehliyet kelime anlamı olarak TDK’da bir kimseye ilgililerce belirli bir konuda yeterli olduğunu belirtmek adına verilen belge, ehliyetname olarak nitelendirilir. Sürücü belgesi olarak ta bilinen ehliyete sahip olmanız sizin, ilgili aracın kullanılması ve trafiğe çıkmanız için gerekli olan yeterliliğe sahip olduğunuz anlamını taşımaktadır. Biz de bu yazımızda A2 Sınıfı ehliyetten bahsedeceğiz.

Kişinin trafiğe çıkabilmesi ve aktif olarak araç kullanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan sürücü kurslarından eğitim almaları, direksiyon ve yazılı olmak üzere iki adet sınavdan başarılı olmaları gerekmektedir. Toplam da  M – A1 – A2 – A – B1 – BE – C1 – C1E – C – CE – D1 – D1E – D – E –F –G olmak üzere on yedi (17) çeşit ehliyet bulunmaktadır. Kişi kullanmayı arzu ettiği araca uygun olan ehliyet çeşidine göre kursa başvuru yapmalıdır. Ehliyet ya da diğer adıyla sürücü belgesi için ilgili kursa başvuru için gerekli belgeler ise şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Daha önce alınmış başka bir sürücü belgesi var ise fotokopisi
  • Öğrenim belgesi ( diploma- öğrenci belgesi –çıkış belgesi-tasdikname )
  • 5 adet biyometrik fotoğraf
  • Tek hekimden alınan ‘sürücü olur’ sağlık raporu
  • Teorik sınav harcı

A2 Sınıfı Ehliyet Nedir?

A2 sınıfı ehliyetler iki (2) ve üç (3) tekerlekli motosikletler için geçerlidir. İki (2) tekerli motosikletler için güç sınırı 3 kv (kilovayt)’tır. Kv/kg oranı 0,2 değerini geçmeyecek şekilde sepetli veya sepetsiz olarak kullanılabilir. Üç (3) tekerli motosikletler içinse güç sınırı 05 kv (kilovayt)’tır. A2 sınıfı ehliyete sahip olabilmek için gereken minimum yaş 18’dir. Yönetmelikte; “Gücü 35 kv (kilovayt)’ı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2 ‘yi geçmeyen iki tekerlekli motosiklet” şeklinde ifade edilir.

A2 sınıfı ehliyete sahip olanlar M ve A1 sınıfına dahil araçları da kullanabilme hakkına sahiptir. A2 sınıfı ehliyeti biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

Yalnızca B sınıfı sürücü belgesine sahip olan kişiler motosiklet kullanamazlar. Motosiklet ya da ATV kullanabilmek için A2 sınıfı ehliyet ya da diğer adı ile sürücü belgesine sahip olmanız gerekmektedir. B sınıfı ehliyete sahip olan kişiler yazılı sınavdan muaf olarak yalnızca direksiyon sınavına tabi tutularak A2 sınıfı ehliyeti alabilirler. B sınıfı ehliyete sahip olan kişiler A2 sınıfı ehliyet almak için; bir (1) fotoğraf, nüfus cüzdanı ve ehliyet fotokopisi ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurslardan birine başvurabilir. Kurs kişiye belirli bir tarih verir ve kişi kursun talep ettiği diğer; sağlık raporu, öğrenim belgesi, sabıka kaydı gibi gerekli evraklı tamamlar. Sağlık raporu polikliniklerden, sabıka kaydı ise E-devlet kapısından temin edilebilmektedir. Kişi direksiyon sınavında başarılı olduğu takdirde kurs kişinin gerekli belgelerini sürücü adayına teslim eder. Sürücü adayı gerekli belgelerle birlikte trafik şubeye başvurur ve ehliyete dönüştürülür. Sürücü adayı direksiyon sınavında başarılı olamadığı takdirde ise kursun belirlediği tarihlerde sınava girer ve daha sonrasında işlem görülür.

A2 sınıfı ehliyet almak istediğiniz takdirde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kursa gitmeniz gerekmektedir. Kurstaki direksiyon eğitimlerinde istediğiniz motosikleti kullanabilirsiniz. Bu kendi motosikletiniz olabilir. Kurstaki eğitim gördüğünüz motosikletin vitesli ya da vitessiz olma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

A2 sınıfı ehliyet sınavları ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili komisyonlarının belirlediği vitesli bir motosiklet ile yapılır. Bu nedenle motosiklet eğitimi alan sürücü adayı için, sınavda zorluk çekmemesi adına vitesli bir motosiklet ile eğitim görmesi tercih sebebi olmalıdır.

Motosiklet sınavında başarısız olan sürücü adayları dört (4) sefer daha sınava girme hakkına sahiptir. Hepsinde başarısız olunması durumunda ehliyet yolu kapanmaktadır. Peki direksiyon sınavına nasıl hazırlanmalıyız?

A2 motosiklet direksiyon sınavında Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili komisyonlarının belirlediği vitesli bir motosiklet kullanılır. Sürücü adayının 8 koninin arasından slalom şeklinde geçmesi gerekir. Bunun ardından 2 koninin arasından 8 çizecek şekilde geçilir. Sürücü adayının son olarak 8 metrelik dar ve uzun platformdan geçmesi gerekir. Sürücü adayının eğitim süresi boyunca tercihen vitesli bir motosiklet ile parkura etkili bir şekilde çalışması gerekmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz