A1 Sınıfı Ehliyet | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

A1 Sınıfı Ehliyet

A1 Sınıfı Ehliyet

”Ehliyet” ya da diğer adı ile ”sürücü belgesi” motorlu taşıtların sürülebilmesi için edinilmesi gereken belgedir. Her 18 yaşını doldurmuş vatandaşın bir motorlu araç sürebilmesi için ehliyet alması zorunluluğu bulunmaktadır. 18 yaşından küçük ve ehliyeti olmayan kişiler trafiğe çıktıkları zaman cezai işleme tabii tutulurlar. Bu yüzden bir motorlu araç sürebilmek için ehliyet bulundurma zorunluluğu vardır. Ehliyet ya da sürücü belgesi sürücü kurslarından alınmaktadır. İç İşleri Bakanlığının kontrolünde olan sürücü kurslarına kayıt yapılarak araç kullanma ve trafik üzerine eğitimler alınır. Sürücü kurslarında alınan bütün eğitimler ücretlidir. Bu eğitimler interaktif ve uygulamalı olmak üzere ikiye ayrılır. İnteraktif eğitim kapsamında kişilere trafik, trafik mevzuatı, ilk yardım ve motor eğitimleri verilmektedir. Uygulamalı eğitim de ise kişilere direksiyon eğitimi verilir. Tüm bu eğitimler tamamlandıktan sonra Bakanlık tarafından yapılan sınavlar ile kişiler 2 sınava girerler. Bu sınavlardan ilki yazılı sınavdır. Bu sınavda  trafik, trafik mevzuatı, ilk yardım ve motor eğitimlerinden sorular sorulur. İkinci sınav ise direksiyon sınavıdır. Bu iki sınavdan alınacak olan puanlar sonucunda kişiye ehliyet verilir. Eğer puanlar ehliyet almaya yetmez ise kişinin tekrardan sınavlara girmesi gerekmektedir. Her yeni sınav ise ayrıca ödenmesi gereken ek ücret demektir. Biz de bu yazımızda A1 sınıfı ehliyet kapsamını inceleyeceğiz.

Ehliyet ya da sürücü belgesi araç türüne göre değişmektedir. Bu yüzden farklı birçok ehliyet sınıfı bulunmaktadır.  A, B, F ve G sınıfı ayrıca C ve D sınıfı olmak üzere birçok farklı ehliyet türü bulunmaktadır. Bu ehliyetlerin alınması için kişiler farklı sınavlara tabii tutulabilirler. Mesela ehliyetlerin bazılarının alınması için deneyim şartı aranırken, bazıları için 16 yaşından büyük olmak yeterli sayılmaktadır.

Ehliyet sınıflarından biri olan A sınıfı kendi içinde A1-A2-A olarak ayrılmaktadır. Şimdi sizlere ehliyet sınıflarından biri olan A sınıfı kapsamında verilen A1 sınıfı ehliyet ile ilgili yazımızı paylaşacağız. A1 sınıfı ehliyet ile ilgili öğrenmek istediklerinizi aşağıda yazımızdan takip edebilirsiniz.

A1 Sınıfı Ehliyet Nedir?

A1 sınıfı ehliyet, motor bisiklet ya da elektrikli motosiklet (Scooter) dediğimiz araçların kullanımı için alınması gereken ehliyet türüdür. En az ilk okul mezunu olan ve 16 yaşını doldurmuş her bireyin A1 ehliyet alabilme hakkı bulunmaktadır. A1 ehliyeti sürücü kurslarından A1 düz vites ve A1 otomatik vitesli / scooter motosiklet eğitimi ve ehliyet olmak üzere iki seçenek olarak verilmektedir. A1 sınıfı ehliyet Trafik  Yönetmeliğinde “Silindir hacmi 125 santimetre küpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosikleti şeklinde ifade edilir.” Bu tür özelliklere sahip araçların A1 ehliyeti bulundurma zorunluluğu vardır. A1 ehliyetli araçlar için daha özele inelim.

A1 sınıfı ehliyet 2 tekerlikli motosikletler için geçerlidir. Bu tür araçların silindir hacmi 125 santimetre küpten fazla olmayacak şekilde, güç olarak 11 kv (kilovat) sınır değerini aşmayacak ve kv/kg oranı ise 0,1 değerini geçmeyecek taşıtlar için A1 ehliyeti alınmalıdır. Ayrıca bu tür araçlarda özel olarak sepetli veya sepetsiz seçenekleri de bulunmaktadır.

A1 ehliyeti üç tekerlikli motosikletler için de alınmaktadır. Üç tekerlekli motosikletler için ise güç sınırı 15 kv (kilovat) iken; yaş sınırı on altı olarak belirtilmiştir.

Ek olarak belirtmek gerekir ise; A1-A2-A sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler Trafik, İlk yardım, Motor derslerinden toplam 50 soruluk sınava tabii tutulurlar. Daha sonra motosiklet direksiyon sınavına sürücü kursunun motoru ile girilir. Bu sınavın süresi ise 35 dakikadır. Motor sınavı için düzenlenmiş olan özel parkurda motosiklet kullanılır. Dilerseniz direksiyon sınavına vitesli veya otomatik motor seçeneklerinden istediğiniz biri ile girebilirsiniz. A1 sürücü belgesine sahip olanlar kişiler aynı zamanda M sınıfına giren araçları da kullanabilme hakkına sahiptirler.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz