79 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

79 Plaka Kodu Nerenin?

79 Plaka Kodu Nerenin?

79 plaka kodu Kilis ilimize verilen özel plaka kodudur.  Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’ne komşu olan ilimiz Kilis’e bağlı ilçelerin değişik harf grubu vardır. 79 plaka sahibi Kilis’in ilçelerine ait araç plakaları ile ilgili tüm ayrıntıları aşağıda sizler için listeledik.

  • 79 AC 001 – 79 AZ 999 Merkez
  • 79 M 0001 – 79 M 9999 Merkez
  • 79 T 0001 – 79 T 9999 Merkez

Kilis ilinin plaka numarası 79 olarak belirlenmiştir. Bu amaçla sizlere 79 plakalı ilimiz Kilis hakkında birçok bilgi vereceğiz. Kilis ili hem Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nin arasında bulunan bir ildir. Ülke içinde Gaziantep ili ile komşu iken ülke dışında Suriye ile sınır komşusudur. Kilis ve Suriye arasında yaklaşık 10 km vardır. Bu yüzden Suriye üzerinden gelen kişiler Kilis üzerinden Türkiye’ye giriş yaparlar. Kilis ili telefon alan kodu 0348’dir. Ayrıca 2016 yılında Kilis ilinin nüfusu 130.825 kişidir. Kilis ili, ülkemizdeki küçük illerden bir tanesidir. Kilis ilimiz 1995 yılında il olmuştur. Kilis’e bağlı 3 tane ilçe bulunmaktadır. Bu ilçeler; Elbeyli, Polateli ve Musabeyli’dir. Genel olarak Gaziantep’e bağlı olan bir il olsa da kendine ait Organize Sanayi Bölgesi ile sanayi faaliyetleri gelişmiş bir şehirdir. Ayrıca Kilis, sahip olduğu tarihi höyükleri, kaleleri, camileri ve kebapları ile küçük ama dolu bir şehirdir.

Kilis genel olarak Akdeniz iklimi özelliklerini göstermektedir. Yıl içerisinde hava genel olarak serindir. Maki iklimin özellikleri ile tarım alanları seracılık ve meyve yetiştiriciliğine elverişlidir. Kilis ilinin özellikle sınır boyunca bağcılık ve zeytincilik faaliyetleri gelişmiştir. Burada tarıma elverişli araziler bulunmaktadır. Gaziantep ile beraber Türkiye’de en çok fıstık üretiminin olduğu şehirlerdendir. Ayrıca ilde akarsular ve irili ufaklı çaylar bulunmaktadır. Kilis İlinin ekonomisi ise genel olarak tarım, hayvancılık, ticaret ve küçük sanayiye dayanmaktadır. Buradaki tarım ürünleri; arpa, buğday, mercimek, nohut, soğan, sarımsak, zerdali Antep fıstığı ve az miktarda pamuk ve mısırdır. Suriye ile komşu olduğu için uzun yıllardır sınır ticareti gelişmiş ve hala devam etmektedir.

Kilis ilinin tarihi de eskiye dayanır. Kilis önceleri Halep krallığına bağlı bir kentti. Daha sonra Hitit döneminde onların egemenliği altına girmiştir. Büyük İskender Milattan önce 356 yılında batıdan doğuya doğru işgal için yola çıktığında tüm Anadolu topraklarını işgal etmiş ve İskenderun körfezine gelmiştir. Burada İskenderun da bir sancak kurup Kilis üzerinden Mısır’ı fethetmeye doğru yola çıkmıştır. Sonra İskender’in ölümü ile  imparatorluk üçe bölünmüş ve Kilis, Selefki’nin egemenliği geçmiştir. 8. yüzyılda ise Türkler bölgeye gelmişlerdir. Orta Asya’dan gelen Oğuz boyları gruplar halinde Abbasilerin egemenliği altına girmişlerdir. Bu bölgede Mısır-Türk kökenli bir milletin etkisi sürmüştür. Sonraki yıllarda Osmanlı devleti Yavuz zamanında bu bölgeye hakim olmuştur. Osmanlının zayıf düştüğü yıllarda 1918 yılında Kilis Mondros Mütarekesi ile il olarak İngilizler sonrada Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Daha sonra burada yaşayan Ermeniler Fransızlarla birleşerek bölgede hakimiyet kurmuşlardır. Kuva-i Milliye birliklerinin kurulması ile Kilis’te de düşmanlarla kahramanca savaşılmış ve 6 Aralık 1921’de şehir düşman işgalinden kurtulmuştur. 79 plaka sahibi ilimiz Kilis 1927 yılında Gaziantep il olunca, Gaziantep’e bağlı bir ilçe olmuştur ve 6 haziran 1995 tarihinde de il statüsüne kavuşmuştur.

Eğer Kilis’i ziyaret etmek isterseniz; Karataş Parkını(Cumhuriyet Parkı), Akpınarı, Söğütlü Dereyi, Ravanda Kalesini mutlaka gezip görmelisiniz. Ayrıca Oylum Höyük, Kili Müzesi (Neşet Efendi Konağı) gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Yine Akcurun Kasteli, Küçük Çarşı Kasteli, İspir Paşa Kasteli, Ayınönü Kasteli, Kurdağa Kasteli, Eski Hamam Kasteli gezebileceğiniz önemli yerlerdir.

Kilis mutfağı ile de iyice benimsenmiştir. Geleneksel kültürü yansıtan yöresel yemekleri vardır. Tadanlar tarafından hem görüntüsü ile hem de tadı ile oldukça beğenilmektedir. Kilisi kebabı buraya yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanız gerekir. Ayrıca Miyoma Helvası, Şıhılmahşi, Kilis Tava, Tava Katmeri de Kilis’e özgü lezzetlerdendir. Kilis pekmezi, yeşil salamura zeytini, Antep fıstığı ve üzümleri ile de oldukça meşhurdur.
Kilis’in kapalı çarşısı ve bakırcılar çarşısından pek çok hediyelik alabilirsiniz. Ayrıca yöreye ait pekmez çeşitlerinden katı veya sıvı pekmez alınabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz