77 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

77 Plaka Kodu Nerenin?

77 Plaka Kodu Nerenin?

77 Plaka kodu Yalova şehrine atanmış olan arabaların plaka kodudur.  Yalova’ya ilçelerine ait diğer plakaların detaylarını konumuzun devamından öğrenebilirsiniz.

  • 77 AC 001 – 77 AZ 999 Merkez
  • 77 DA 001 – 77 DD 999 Merkez
  • 77 M 0001 – 77 M 9999 Merkez
  • 77 MA 001 – 77 MA 999 Merkez
  • 77 T 0001 – 77 T 9999 Merkez

77 plaka sahip olan ilimiz Yalova; Marmara bölgesinde bulunmaktadır. Marmara denizine il boyunca kıyısı olan turistlik bir şehirdir. Özellikle yaz sezonunda yerli yabancı birçok turist tarafından tercih edilmektedir.  Yalova ili Armutlu ilçesi ile ünlüdür. Yalova ilinin telefon alan kodu 0 226’dır. Yalova ülkemizin yüz ölçümü bakımından en küçük ilidir. Ayrıca 2016 yılında Yalova’nın nüfusu 241.665 kişidir. Nüfusun yıl içindeki azlığına rağmen yaz aylarında bu sayı 2 katından fazlasına çıkmaktadır. Yalova ili Marmara Denizi ve Gemlik Körfezine kıyısı bulunmaktadır. Ayrıca Bursa ve Kocaeli illerine de karadan komşuluğu bulunmaktadır.

Yalova ili deniz kıyısında düzlükler alanlara sahip iken il genelinde ise dağlık bir araziye sahiptir. İlde Kocaeli’ye kadar uzanan Samanlı Dağları bulunur. Yalova ili Marmara Bölgesinde bulunmasına rağmen  Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin de etkisindedir. Bu yüzden iklimi ”makro – klima” iklimi olarak ifade edilir. Yalova da bazı zamanlar karasal iklim hakim iken il genelinde üç tür hava akımına maruz kalarak ikim değişmektedir. İlde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve bol yağışlıdır. Yalova ili yer altı su kaynakları ile meşhurdur. Yalova’nın termal ilçesinde bulunan şifaları suları kaplıca turizmini geliştirmiştir. Özellikle kış aylarında bu tesisler sıklıkla ziyaret edilmektedir. Yalova’nın diğer ilçeleri ise yaz aylarında rağbet görmektedir. Yalova’nın Armutlu ve Çınarcık ilçeleri yaz sezonlarında oldukça kalabalık olmaktadır. Yalova ilinde ekonomi tarım, turizm ve sanayiye dayanmaktadır. Birçok farklı tarımsal ürün yetiştirilmektedir. Bu ürünlerin başında yulaf, arpa, zeytin, elma, şeftali, kiraz, erik ve sebze gelmektedir. Burada seracılık faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Ayrıca hayvancılık ve balıkçılık da yapılmaktadır. Sanayi bakımındansa gıda sanayi, içki sanayi, tekstil ve giyim sanayi, kağıt ve kağıt ürünleri sanayisi oldukça gelişmiştir.
77 plakalı ilimiz Yalova’nın tarihine bakmak gerekir ise; antik çağda Yalova ve çevresi hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Ancak yapılan kazı çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre Hitit dönemine kadar uzanmaktadır. Bu bölgede ayrıca Milattan Önce 1200 yılında Frigler ve Milattan Önce 700 yıllarında ise Bithynler hakim olmuştur. Daha sonraki yıllarda Romalılar yönetiminde olan Yalova, Roma ikiye ayrılınca burası Bizans hakimiyetine geçmiştir. Süleyman Şah tarafından 1075 yılında fetih edilen Yalova daha sonra, Karamürsel ve İzmit ilçeleri de alınarak İstanbul’a yaklaşılmış oldu. Sonrasında Süleyman Şah öldüğünde meydana gelen Haçlı seferleri hem bu bölgede hem de Yalova’da yıkım ve yağmalamalara sahne oldu. Bafeus Muharebesi ile 1302 yılında Yalova tamamen Türk egemenliğine geçmiş oldu.  Osmanlı döneminde bu topraklarda çoğunlukla Rum ve Ermeniler yaşamakta idi. Yalova önce Bursa Sancağına sonra da İzmit Sancağına bağlandı. Sonraki yıllarda Yunan işgaline uğrayan Yalova, 1921 yılında Kurtuluş Savaşı ile düşman işgalinden kurtulmuştur. Yalova ili Atatürk’ün en sevdiği illerden biri idi. Yaz aylarını geçirdiği il olan Yalova Atatürk‘ün emri ile 1930’da İstanbul ilçesi olmuştur. Daha sonra 1995 yılında il yapılmıştır.

Yalova’nın mutfak kültürü de gelişmiştir. Yalova iline ait; Termal Tatlısı, Yumurta Tiridi, Milföylü Yalova Kebabı, Yalova Köftesi en önemlileridir. Ayrıca burada Pavli, Kara Lahana Yemeği, Çirbuli, Çubiyiş Gayi, Silohto, Meçavçevi Tepsi, Termal Sarma, Yaprak Pidesi, Papara, Lalanga, Luhu Şuşkey, Paponi, Papa gibi ismi değişik ve farklı fakat tatları oldukça güzel olan yemekler vardır. Yalova’ya ait ne önemli hediyeliklerden biri ”Yalova Geceleri Kolonyası”dır. Bu ile özgü olan bu kolonyalar turistler tarafından oldukça sevilmektedir.

Yalova ilinde her mevsim turizm faaliyetleri görülmektedir. İlde termal turizmi, kıyı turizmi, av turizmi, doğa turizmi gibi birçok farklı alanda turizm faaliyetleri görülmektedir. Tüm dünyada nam salmış termal kaplıcalar oldukça rağbet görmektedir. Yalova da Termal ve Armutlu ilçelerinde bulunan kaplıcaları ünlüdür. Ayrıca burada gezebileceğiniz; Sudüşen Şelalesi, Karlık Yaylası, Harmankaya Tabiat Parkı, Çınarlı Yol, Kurşunlu Hamamı, Hasan Baba Mesire Yeri, Delmece Yaylası, Erikli Yaylası, Aşıklar Çeşmesi gezilebilecek doğal yerlerdendir. Ayrıca tarihi ve kültürel değerlere de sahip olan; Yürüyen Köşk, Karaca Arboretum, Rüstem Paşa Cami, Hacı Ali Paşa Cami, Yalova Açık Hava Müzesi, Beş Melek Kilisesi’dir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz