76 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

76 Plaka Kodu Nerenin?

76 Plaka Kodu Nerenin?

76 plaka kodu Iğdır ilimize özel olarak belirlenen plaka numarasıdır. Doğu Anadolu bölgesinin önemli yerleşimi Iğdır’a bağlı ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. İşte Iğdır’ın ilçelerine bağlı taşıtların plakalarının tamamına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

  • 76 AC 001 – 76 AZ 999 Merkez
  • 76 M 0001 – 76 M 999 Merkez
  • 76 T 0001 – 76 T 999 Merkez

Iğdır ilimiz Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerimizden biridir. Iğdır ilinin plaka kodu ise 76’dır. Iğdır ili telefon alan kodu 0476’dır. Ayrıca 2016 yılı Iğdır nüfusu 192.785 kişi olarak ölçülürken; bu nüfusun %51,38 erkek, %48,62 kadındır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum – Kars Bölümünde yer alan Iğdır ilimiz yıllarca Kars iline bağlı bir ilçe iken 1992 yılında 76. il olarak il statüsüne kavuşmuştur. Iğdır ilin 4 tane ilçesi vardır. Bu ilçeler Merkez, Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca’dır. Iğdır bazı ülkeler ile sınırı komşuluğu bulunmaktadır. Ermenistan, İran ve Nahcivan ile ile kara sınırını paylaşmaktadır. Ayrıca ülke içinde Kars ve Ağrı ile komşudur. Ayrıca dünyaca ünlü ”Ağrı Dağı”nın büyük bir kısmı bu ilin sınırları içinde yer almaktadır.

Iğdır ili Doğu Anadolu’nun yüksek kısmında yer aldığından dolayı il dağlık alanlar ile kaplıdır. İlde genel olarak Doğu Anadolu’nun sert karasal iklimin etkileri hakimdir. Bu yüzden il genelinde bulunan dağlık alan ve yaylalarda  kışlar uzun sürerken yazlar kısa sürelidir. İlde bulunan Aras Vadisi boyunca iklim daha yumuşaktır. Iğdır da yıllık ortalama sıcaklık 11.2 °C’dir. Iğdır ili en az nüfusa sahip illerden biridir. Bu durumun en önemli nedeni ise göçtür. İlin nüfusun çoğu kırsal alanda yaşamaktadır.  Bu yüzden ilin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. İl genelinde tarım ve hayvancılığın yapılmasına elverişli olan yer Iğdır Ovasıdır. Burada pamuk ve şeker pancarına tarımı en fazla yapılmaktadır. Ayrıca Buğday, arpa, çavdar, ayçiçeği, kayısı, zerdali, elma ise diğer üretilen tarım ürünleridir. Ayrıca hayvancılık faaliyetleri  yaylalarda yapılır iken buralarda koyun, keçi ve sığır yetiştirilir. Hayvancılıktan elde edilen et, süt, deri, yün, tereyağı gibi ürünler il dışına ticareti yapılır.

76 plakalı ilimiz Iğdır’ın tarihini inceler isek; Kafkasların Anadolu’ya açılan kapısı olduğundan dolayı tarih boyunca birçok kavme ve millete yerleşke olmuştur. Bu bölgeye Milattan önce 4000 yıllarında Hurriler gelmiş ve yaşamıştır. Sonrasında Urartular, Sakalar, Sasaniler, Bizanslar, Selçuklular, Moğollar, Oğuzlar, Karakoyunlular ve Osmanlı İmparatorluğu gibi devletlerin hakimiyeti altına girmiştir. Bu bölge Osmanlı İmparatorluğu  ve İran arasında sürekli olarak  el değiştirdi. 19. yüzyıla kadar devam eden bu süreç 1878’de Rusların eline geçti. Yaklaşık 40 yıl boyunca Rus işgali altında kalan Iğdır, 1919 yılında Ermeniler tarafından işgal edildi. Milli mücadele yıllarında ise Türk savunması sonucu 13 Kasım 1920’de kurtarıldı. Kars iline bağlı iken 27 Mayıs 1992’de yeni düzenlemeyle il oldu.

Iğdır yemek kültürü ile de ünlüdür. Iğdır’a özgü en önemli yemek olan ”Bozbaş” kuzu inciğinden yapılan bir yemek türüdür. Ayrıca ile özgü diğer yemeklerden bazıları şunlardır. Katık Aşı, Lepeli Ekşili Pilav, Taş Köfte, Kaysafa, Kuymak, Tapan, Nabat, Zibilli Pilav, Fetir, Patlıcan Reçeli, Börülceli Bulgur, Kekik Etli Lepeli Pilav, Ekşili Pilav, Salmanca, Etli Sarma, Bozbaş, İşkembe Kavurma, Tandır Şiş, Perzana, Sabahaşı, Hörre, Kelecoş, Yoğurt Çorbası, Katlet, Keleçoş, Lepeli Etli Pilav, Kavut, Omaç Helvası, Tereyağlı Erişte, Evelikli Bulgur, Sütlü Pilav, Kuru Üzümlü Pilav, Omacaşı, Cılvır, Yağ Şorvası, Paça, Cızdık, Ekşili, Tavuk Şorva, Helise, Süt Hörresi, Ayranaşı, Atığaşı’dır.

Iğdır’a yolunuz düşerse mutlaka şehri gezip görmelisiniz. Iğdır da bulunan ”Tuzluca Tuz Mağaraları” çok ünlüdür. Tuz mağaraları Tuzluca ilçesinde bulunmaktadır. Tünellerde bulunan havanın bir çok solunum yolu hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca ilde ”Meteor (Gök taşı) Çukuru” bulunmaktadır. 1892 yılında bir gök taşının Korhan Yaylasına düşmesi ile büyük bir çukur meydana gelmiştir. Dünyada bulunan meteor düşmesinde kaynaklı en büyük ikinci çukurdur. Özellikle kış aylarında dağ tırmanıcı kişilerin uğrak yeri olan Ağrı Dağı da görülmesi gereken önemli yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca ilde gezebileceğiniz bazı yerler ise şöyledir. Amarat Kümbet, Ejder Kervansarayı, Balahana, Bulakbaşı, Halıkışlak, Ağrı Dağı, Kültepe(Urartu Tepeleri), Zerdüş Tapınağı, Ahura Ören Yeri, Iğdır Anıt Ve Müzesi, İrem Bahçesi, Dinazor Tepesi, İslamköy,  Karakale, Babek Mağarası, Şehit Ağacı, Tuzluca Mesire Yerleri, Aras Nehri, Koş Başlı Mezarlar, Gödekli Kümbeti, Nuh’un Gemisi, Melekli Şahmaran Tepesi, Tanrının Kutsal Suyu(Karasu Çayı), Karasu Çayı Kuş Cenneti’dir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz