75 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

75 Plaka Kodu Nerenin?

75 Plaka Kodu Nerenin?

75 plaka kodu Ardahan ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Ardahan’ın ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu bulunmaktadır. İşte Ardahan’ın ilçelerine ait araçların plakalarının aralıkları aşağıdaki listedeki gibidir.

  • 75 AC 001 – 75 AZ 999 Merkez
  • 75 M 0001 – 75 M 9999 Merkez
  • 75 T 0001 – 75 T 9999 Merkez

Ardahan plaka kodu 75 olan ilimizdir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ardahan ayrıca ülkemizin sınır ili olma özelliğini de taşımaktadır. Bir kısmı Doğu Karadeniz ile komşu iken ayrıca ülkemizin dışında Gürcistan ile sınırı paylaşmaktadır. Bu yüzden Ardahan ili için Kafkaslara açılan kapı ifadesi kullanılır. Ardahan’ın Gürcistan ile sınır komşuluğunun yanında; Erzurum, Artvin ve Kars ile de komşuluğu bulunmaktadır.  Ardahan  27 Mayıs 1992 de il statüsüne kavuşmuştur. Ardahan bulunduğu bölgeden dolayı elverişsiz ve soğuk bir iklime sahiptir. İşsizliğin de iklim ile birleşmesiyle birlikte dışarıya oldukça göç vermektedir. Buna rağmen Ardahan nüfusu 2016 yılı verilerine göre 98.335 kişi olarak belirlenmiştir. Ardahan’ın telefon alan kodu 0478’dir.

Ardahan ilinin iklim ve coğrafi özelliklerini de incelemek gerekir. Hem Doğu Anadolu bölgesinde yer alması nedeni ile hem de Doğu Karadeniz de yer aldığı için her iki iklimin özelliğini göstermektedir.Ayrıca Doğu Anadolu’nun  yüksek kesiminde yer aldığı için çoğunlukla dağlık ve engebelidir. Birçok yüksek dağ ile sıralanmış bir şehirdir. Daha çok Doğu Anadolu bölgesinde görülen karasal ikliminin etkisine sahiptir. Bu yüzden kışları uzun, sert ve kar yağışlı, yazları ise kısa ve serindir. Bazı yıllar neredeyse ilkbahar ve sonbahar yılları hiç yaşanmaz. Ardahan’ın Posof ilçesi ise il geneline göre daha az geçirdiği sert kışları ve sıcak yazları ile bilinir. Bunun nedeni ise Doğu Karadeniz iklimin yumuşatıcı etkisidir. Yıllık ortalama sıcaklığı 5 °C’nin altında olup, kışın –30°C’nin altına iner. Ardahan’ın  ekonomisi; çoğunlukla sınır kapısı ticaretine dayanmaktadır. Ayrıca ilde tarım, hayvancılık, sanayi az gelişmiştir. Tarımla; buğday, arpa, çavdar ve patates yetiştirilirken; hayvancılık faaliyetleri genel olarak sığır yetiştiriciliği üzerinedir. Ayrıca ilde platolar üzerine kurulu mandıralarda yoğurt, tereyağı, peynir üretimi yapılmaktadır. Bu ürünlerin sınır ticareti de yapılır. Ayrıca Kura Nehrinde balıkçılık yapılmaktadır.

75 plakalı Ardahan ili 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Milattan Önce 680’de; Kafkasların Kuzey Bölgesinden göçen İskitler, Ardahan bölgesine gelir ve burayı istila ederler. Bugünkü Van bölgesinde bulunan Urartu İmparatorluğu’nu yenerek bölgeye hakim olurlar. Daha sonra Sakalar, Gogarlı, Cavaklı, Taoklu boyları da bu bölgede yaşamlarını sürdürürler. Yaklaşık 500 yıl boyunca Sakaların bölgede hakimiyet sürdürürler. Daha sonra Ardahan Part/Arsaklı hakimiyetine geçer. Bu kavim de yaklaşık 600 yıl boyunca bölgede yaşarlar. Bu bölgede uzun yıllar Peçenekler ve Kuman yaşamıştır.  Daha sonra 1071 de Malazgirt Savaşı ile Türklerin Anadolu’ya girmesinin ardından 1068’de Sultan Alparslan imparatorluğundaki Selçuklu devleti Ardahan’ı ele geçirir. Bu bölgede yaşamlarını sürdüren ve Ortodoks olan Kıpçaklar 1267 yılında; Atabek adından bir aşiret oluşturarak 1479 yılında İstanbul’a bağlı olmuştur. Ayrıca 1578 yılında Osmanlı Devleti bölgede tam hakimiyet kurana kadar Ardahan da hüküm sürmüşlerdir. Kurtuluş savaşında Türk ordusu tarafından 23 Şubat 1921 tarihinde Ardahan düşman işgalinden kurtulmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra Kars iline bağlı bir ilçe olan Ardahan 1992 yılında il olmuştur.

75 plaka sahibi Ardahan farklı türde mutfak kültürüne de sahiptir. Bu mutfağa ait başlıca yemekler; Ayran Çorbası, Ardahan Helvası, Boran, Dügmeç, Etli Mantı, Feselli, Fodol Gevreği, Gevrek, Harşo, Haşıl, Hünkar Çorbası, Katmer, Kesme Aşı, Kuymak (Mıhlama), Pişi, Sacta Kaymaklı Yufka, Sinor’dur. Buraya yolunuz düşerse bu yemeklerin en az birkaç tanesini tatmanızı öneririz. Ayrıca Ardahan kaşarı ve balı ile dünyada ünlüdür. İlde halıcılık ve gümüş işlemeciliği gelişmiştir. Ardahan yöresine ait gümüş kemer, başlık ve takılar en çok satın alınan hediyeliklerdir.

Tarihi ve doğal birçok gezilip görülmesi gereken yerleri olan Ardahan ilimizde; Altaş Kalesi, Ardahan Kalesi, Köyü Kale Kalıntıları görülmesi gereken tarihi yerlerdendir. Ayrıca Bülbülan Yaylası, Göle Okçuoğlu Yaylası, Yalnız Çam Yaylası, Çıldır Gölü yine ilimizin sahip olduğu doğal güzelliklerdendir.  Ardahan ilimizde bulunan Damal Dağlarında beliren Atatürk silüet’i ile ünlüdür. Haziran’ın on beşinden temmuz ayının on beşine kadar saat 18’den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk’ün silueti net olarak görülür. Bu yüzden her yıl bu tarihlerde  ”Atatürk’ün İzinde-Gölgesinde Damal Şenlikleri” düzenlenmektedir. Bu ili ziyaretiniz sırasında burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz