74 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

74 Plaka Kodu Nerenin?

74 Plaka Kodu Nerenin?

74 Plaka kodu Bartın şehrine atanmış olan arabaların plaka kodudur.  Bartın’ın ilçelerine ait diğer plakaların detaylarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

  • 74 AC 001 – 74 AZ 999 Merkez
  • 74 BA 001 – 74 BZ 999 Merkez
  • 74 M 0001 – 74 M 2500 Merkez
  • 74 MA 001 – 74 MA 999 Merkez
  • 74 T 0001 – 74 T 2500 Merkez

Bu yazımızda sizlere Bartın ili hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Bartın ili 74 plaka koduna sahip bir ilimizdir. Bartın ili Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. 1991 yılında il olmadan önce Bartın, uzun yıllar boyunca Zonguldak iline bağlı bir ilçeydi. Bartın ilimiz Zonguldak, Karabük ve Kastamonu illeriyle komşudur. 2016 yılı verilerine göre Bartın nüfusu  192.389 kişidir. Ayrıca Bartın ilinin alan kodu 0378 dir. Karadeniz’ in kıyı şeridinde yer alması sebebi ile balıkçılık ve kıyı turizmi gelişmiştir. Tipik bir Karadeniz ili olduğundan dolayı hem doğal güzellikleri hem de kültürel özellikleri ile ön plandadır. Bartın ilinin ismi; Romalılar devrinde Parthenia iken daha sonraki yıllarda Bartın’a dönüşmüştür. Ayrıca bu yörenin diğer Karadeniz illerinden farklı olan bir şivesi vardır.

74 plakalı ilimiz Bartın; Karadeniz de kıyı şeridinde bulunmasına rağmen iç kısımları dağlıktır. Burada Karadeniz iklimi hakimdir. İlde her ay yağışlı geçer iken; mevsimler ise ılıman geçmektedir. Karadeniz ikliminin etkisi ile bitki örtüsü zengindir. Ayrıca ilde ormanlar yoğun bulunduğundan dolayı birçok ağaç tipi görülür. Bu ağaç türlerinden bazıları kayın, köknar, ardıç, gürgendir.

Bartın ilinin ekonomisi; tarım, ormancılık, madencilik ve endüstriye dayanmaktadır. Tarım faaliyetleri çoğunlukla Bartın Ovası ve çevresinde yapılmaktadır. Tarım faaliyetlerinden elde edilen bazı ürünler; mısır, buğday, arpa, fasulye, bakla, keten, kenevir, ayçiçeği elma, armut, fındıktır. Ayrıca hayvancılık faaliyetleri de genel olarak kümes hayvancılığı gelişmiştir. Ayrıca koyun ve sığır besiciliği de yapılmaktadır. Karadeniz ili oluşundan dolayı gelişmiş olan orman endüstrisi sonucunda orman ürünlerini elde edilmektedir. Bu ürünlerin üretimi ve işlenmesi için sunta, kereste, kontrplak ve parke fabrikaları vardır. İlde çimento fabrikası, mozaik, tuğla ve konserve fabrikaları da vardır. Bartın’ın Amasra ilçesinde madencilik gelişmiştir.

Bartın’ın tarihi de eskiye dayanır. Bartın ilinde yerleşen ilk gruplar hakkında kesin bilgiler yoktur. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda burada M.Ö. 14. yüzyılda Gaşkaların yaşadığı tahmin edilmektedir. Sonraki yıllarda Hitit İmparatorluğu’nun bölgede güçlü hale gelmesi ile burada Gaşka hâkimiyeti sona ermiştir. Daha sonra Hitit İmparatorluğu’nun hakimiyetine giren bölgede yıllar içinde Lydialılar, Persler, Makedonyalılar, Bithynia Krallığı ve Romalılar da yaşamıştır. Sonrasında Roma İmparatorluğu yıkılınca bu ile Doğu Roma hakim olmuştur. Bizans yani Doğu Roma etkinliği sürerken, Türklerin Anadolu’ya girmese ile 13. yüzyıldan itibaren burası Candaroğulları Beyliği’nin hakimiyetine girmiştir.  Yıldırım Bayezid, Candaroğulları Beyliği’ni yenerek Bartın’a hakim olmştur. Sonrasında Bartın Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Bartın, 1924’te Zonguldak’ın ilçesi, 1991’de ise il olmuştur.

Bartın’ı ziyaret ettiğinizde görmeniz gereken bazı yerler vardır. Bu yerlerden tarihi olanlar; Amasra Edhem Ağa Konağı, Amasra Kalesi, Amasra Müzesidir. Bu yerlerden dini olanlar ise Boztepe Dilek Ağacı, Direkli Kaya, Ebu Derda Türbesi, Fatih Camisidir. Ayrıca bir Karadeniz ili olması sebebi ile doğa turizmi de gelişmiştir. Bartın da akarsu boylarında doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Bartın-Kastamonu Küre dağları Milli Parkı içerisinde avcılık faaliyetleri gelişmiştir. Bartın Karadeniz’e kıyısı bulunduğundan dolayı olta balıkçılığı oldukça gelişmiştir. Ayrıca dalmayı sevenler için su altı dalış merkezleri de vardır.
74 plakalı Bartın ili yüzden fazla çeşitte yemek çeşidi ile zengin mutfağı ile göz doldurmaktadır. Bartın’ın meşhur yemekleri arasında etli, sebzeli, sütlü, hamur işli ve zeytinyağlı yemekler ile pilav, çorba ve tatlı çeşitleri ile meşhurdur.
Ayrıca Bartın’da bulunan el dokuma ürünleri, tel kırma yazmaları ve ahşap baskı yazmaları Türkiye de meşhurdur. Kurucaşile bölgesinde gulet yapımı vardır. Amasra ilçesinde ise ahşap ve dokuma yönünden çok gelişmiştir. Bu el işleri ile sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda turizm gelişmiştir. Bartın ilinin Amasra İlçesinde yaz turizmi geliştiği için pansiyonculuk da gelişmiştir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz