72 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

72 Plaka Kodu Nerenin?

72 Plaka Kodu Nerenin?

72 plaka kodu Batman ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Güneydoğu Anadolu bölgesinin önemli kenti Batman’a ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. Batman’ın ilçelerine ait otomobil plakalarının tam listesi aşağıdaki gibidir.

  • 72 AC 001 – 72 AZ 999 Merkez
  • 72 D 0001 – 72 D 999 Merkez
  • 72 D 9501 – 72 D 9999 Kozluk
  • 72 DA 001 – 72 DH 999 Merkez
  • 72 KA 001 – 72 KZ 999 Kozluk
  • 72 M 0001 – 72 M 999 Merkez
  • 72 M 9001 – 72 M 9999 Kozluk
  • 72 T 0001 – 72 T 999 Merkez
  • 72 T 9501 – 72 T 9999 Kozluk
  • 72 S 0001 – 72 S 999 Merkez

Plaka kodların 72 plakaya sahip ilimiz Batman dır. Batman Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Ülkemizin petrol ihtiyacının %20’si bu şehirden karşılanır. Şehirde birçok petrol rafinerisi bulunmaktadır. Batman ili köklü bir tarihe sahiptir. Mezopotamya toprakları içerisinde yer alan 72 plakalı ilimiz birçok farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Batman ilinin ilçesi olan ”Hasankeyf” birçok farklı kültür tarafından yıllar boyunca mesken edilmiştir. Batman ilinin birçok şehirle de komşudur. Bu iller; Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Muş ve Bitlis’tir. Daha önceleri Siirt’in bir ilçesi olan ve İluh adı ile anılan Batman ilimiz , 1990 yılında il statüsüne kavuşmuştur. Merkez ilçesi ile beraber 5 ilçesi daha bulunmaktadır. Bu ilçeler; Beşiri, Hasankeyf, Kozluk, Sason ve Gercüş’tür. 2016 yılı itibari ile Batmanın genel nüfusu 576.899 kişidir.

Batman ilinin coğrafi yapısı ve ekonomik şartlarını incelemek gerekir ise; ilin büyük bir bölümü dağlarla kaplıdır. En önemli dağ Raman Dağı’dır. Ayrıca bu dağda petrol çıkarılma işlemleri de yapılmaktadır. Tipik karasal iklim görülmektedir. Ayrıca Batman çayı ve Dicle nehrinin burada bulunmasından dolayı iklim diğer karasal iklimlere göre daha yumuşamıştır. Gap projesi kapsamında Batman çayı üzerinden yapılması hedeflenen Batman Barajı ile şehrin iklimin daha da yumuşayacağı tahmin edilmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 15.7°C’dir.

İlin ekonomisi petrol ve petrole dayalı ürünlerin sanayisinde gelişmiştir. Genel olarak iş potansiyeli petrol alanında vardır. Ayrıca son yıllarda inşaat ve farklı sanayi sektörlerinde de hareketlilik gözlenmektedir. Kırsal kesim ise tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Başlıca tarımsal ürünler; buğday, arpa, mercimek, nohut, üzüm, ceviz, nar, bademdir. Küçükbaş hayvan (koyun, kıl keçisi) yetiştiriciliği, canlı hayvan, hayvansal ürünler ticareti önemlidir. Ayrıca bu ilde dokumacılık faaliyetleri de gelişmiştir.

72 plaka sahibi Batman ilimiz kuruluş tarihi 25 yılı aşmamış olmasına karşın ilk çağlara uzanan bir tarihe sahiptir. İlde yapılan kazı çalışmalarında elde edilen kalıntılar incelendiğinde şehrin tarihi Sümerlere kadar uzandığı saptanmıştır. İluh Tepesi’nin bulunduğu alanda yapılan kazı çalışmaları sonucunda burada bir Sümer yerleşkesinin olduğu, fakat arazinin bataklık oluşundan dolayı şehrin zaman içerisinde yer altına göçtüğü tahmin edilmektedir. Bu yüzden Batman ilinin adı “batmak” kelimesinden esinlenerek verildiği düşünülmektedir. 1940 yılında ilde petrol yataklarının bulunması ile daha önce nüfusu oldukça az olan ile göç başlamıştır. Batman ili böylece kısa sürede Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekonomisi güçlü hale gelmiştir. Sonraki yıllarda ise terör faaliyetlerinden dolayı il ve çevresi güvensiz hale geldiğinden dolayı işsizlik ve nesiller arası çatışma ortamı artmıştır. Türkiye de intihar olaylarının en fazla olduğu ildir.

Batmanı ziyaretini sırasından mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Hasankeyf gelmektedir. Hasankeyf sahip olduğu tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile görülmesi gereken bir yerdir. Mezopotamya topraklarında ilk çağlardan beri yaşamış olan kavimlerin yerleşkeleri ve dağlara oyulmuş vaziyette mağaralar, külliyesi, tarihi camisi ve türbesi ile önemlidir. Ayrıca burada bulunan Mor Aho Manastırı,  Kozluk (Hezo) Kalesi, Hasankeyf Yol Geçen Hanı,  Seyyid Bilal Türbesi, İbrahim Bey Cami de gezilebilecek yerlerdedir. Ayrıca doğal güzelliklere sahip olan ilçesi Beşiri -iki köprü de piknik yapabilir. Malabadi Köprüsü ve çevresinden gezinip balık tutabilirsiniz.

72 plaka sahibi ilimiz Batman köklü kültürünün yanında zengin bir mutfağa da sahiptir. Bu mutfağın önde gelenleri Saç ekmeği, Şam böreği, Kavurma, Türlü, Tırşık, Batman Usulü Kütülk (İçli Köfte) gelmektedir. Bu yemeklerin tamamı bu şehre özgüdür. Ayrıca Sütlü Çorba, İşkembe Dolması, Perde Pilavı, Tandır Ekmeği, Büryan, İçli Köfte, Bumbar,Saç Tava, Patates Dolma, Babaganuç, Kışlık Dolma, Ayran Çorbası, Bağırsak Dolması, Kaburga Dolması, Hevra (Taş Ekmeği) gibi birçok farklı yemeğin de sıkça yapıldığı bu ilimiz turistler tarafından önce köklü tarihi ile sonra da zengin mutfağı ile çokça ziyaret edilmektedir.

İlde dokumacılık faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Bu dokumacılık faaliyetlerinde olan parlak ipek sim işlemeli kumaşlar, oya, dantel ve kanaviçe işlemeleri, yün patik, motifli yün çoraplar ili ziyaretiniz sırasında sevdiklerinize hediyelik olarak alabileceğiniz şeylerdendir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz