71 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

71 Plaka Kodu Nerenin?

71 Plaka Kodu Nerenin?

71 plaka kodu Kırıkkale ilimize ait özel plaka numarasıdır. 77 numarasıyla başlayan arabaların harf gruplarına özel alt ilçelere ait plaka kodları listesini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  • 71 AC 001 – 71 AZ 999 Merkez
  • 71 DA 001 – 71 DZ 999 Merkez
  • 71 G 9001 – 71 G 9250 Keskin
  • 71 KA 001 – 71 KZ 999 Keskin
  • 71 M 0001 – 71 M 9999 Merkez
  • 71 MA 001 – 71 MA 999 Merkez
  • 71 S 0001 – 71 S 9999 Merkez
  • 71 T 0001 – 71 T 5000 Merkez
  • 71 T 5001 – 71 T 5599 Keskin

Plaka kodlarından 71 numaralı plakaya sahip olan ilimiz Kırıkkaledir. 71 plakalı ilimiz Kırıkkale hakkında sizlere bazı bilgiler sunacağız. Kırıkkale İç Anadolu Bölgesinde bulunan illerimizden biridir. İç Anadolu’nun Orta Kızılırmak bölümünde yer alır. Komşu olduğu bazı iller şunlardır; Çankırı, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Ankara illeridir. İç Anadolu da yer alan Kırıkkale karasal iklime sahiptir. 2016 yılına verilerine göre Kırıkkale nüfusu 277.984 kişi olarak belirlenmiştir. İlin geçim kaynağı çoğunlukla tarım ve hayvancılıktır. 71 plakalı ilimiz Kırıkkale; 578 Sayılı yasa ile 21 Haziran 1989 da Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL tarafından il statüsü verilmiştir. Ayrıca Kırıkkale ilimiz deprem kuşağı arasından yer almaktadır. 2. dereceden deprem bölgesindedir.

Kırıkkale ilinde karasal iklimin bütün etkileri görülmektedir. Kışlar genel olarak soğuk ve karlı geçer iken yazlar sıcak ve kuraktır. İlkbahar ve sonbahar ayları ise genelde yağışlıdır.  Yıllık ortalama sıcaklık 12.6°C olarak ölçülür iken;  en soğuk ay Ocak ayı, en sıcak ay Temmuz ayıdır.

Kırıkkale ilinin ekonomisi merkez ve kırsal olmak üzere iki farklı açıdan şekillenmiştir. Kırıkkale ilinin merkezinde sanayi gelişmiştir. Kırsalda ise tarım ve hayvancılık önemli bir geçim koludur. Tarım yapılarak; tahıllardan buğday, arpa, yulaf; baklagillerden mercimek, fiğ, nohut; endüstri bitkilerinden şeker pancarı, yağlı tohumlardan ayçiçeği; meyvelerden üzüm, elma, armut yetiştirilir. Hayvancılık faaliyetlerinde ise koyun, keçi, sığır beslenir. Bu yüzden et ve süt ticareti ilde yoğun olarak yapılmaktadır.

71 plakalı Kırıkkale ilinin tarihinden biraz bahsetmek gerekir ise; geçmiş yıllarda ilin yerinde Kırık köy ile Kale adından iki ayrı yerleşim yeri bulunuyordu. Kale ile köyün yerleşim yerleri zamanla birleşerek buranın ismi Kırıkkale oldu. Osmanlı arşivlerinde ise şehre Kırıkkale ismi verilmiştir.

Kırıkkale ili yüzyıllar öncesine dayanan bir tarihe sahiptir. Bu ilde çok eski zamanlara ait kalıntılar bulunmaktadır. Burada yapılan kazılarda mağara, yer altı şehri ve höyük gibi arkeolojik eserler ve kalıntılar bulunmuştur. Bu kalıntılar Kırıkkale ilinin eski tarihi ile ilgili bilgiler vermektedir. Türklerin Anadolu’ya 1071 Malazgirt Zaferi ile girmesi ile Kırıkkale ili de himaye altına alınmıştır. Bu il Türklerin Anadolu’ya girdikleri zaman kurdukları ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Balışeyh’i sınırlarında bulundurur. Takip eden yüzyıllarda bu bölge, Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Oğuz Türkmen aşiretlerinin yerleşmelerine izin verilmiştir. Yıllar içinde incelenen Osmanlı arşivine ait belgelerde  Kırıkkale ilinin ”kırıkkal” olarak ifade edildiği ve Oğuzların bu bölgede yaşadığına ait bilgiler bulunmaktadır. Osmanlı imparatorluğunun yıkılış zamanlarında Kırıkkale ili ve çevresi Ankara’ya bağlı bir sancak idi. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Kırıkkale ilinin Keskin, Yahşihan ve Sulakyurt kasabalarına ait bilgiler yer almaktadır. Kırıkkale ili İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Cumhuriyetin ilanından sonra Ankara ya yakınlığından dolayı Savunma Sanayisi gelişmiştir. Burada savunma sanayisine destek veren MKEK Fabrikaları  ve Tüpraş Rafinerisi bulunmaktadır. Ayrıca çok eskiye dayanan bir geçmişi olduğundan dolayı yapılan kazılarda birçok farklı medeniyetlere ait eserler bulunmuştur. Bu eserlerden en önemlisi 150 – 200 yıllık tarihe sahip ahşap konaklarıdır.

Her ilin kendine has lezzetleri olduğu gibi Kırıkkale ili de kendine has lezzet ve tatlara sahiptir. En meşhur yemeklerinden biri ”Kırıkkale Madımak” dır. Bu yemek tarlalardan mevsiminde toplanan madımaklar ile yapılmaktadır. Daha sonra bulgur, salça ve etle birlikte tencerede pişirilir. En son olarak da madımak üzerine tereyağı eritilir ve dökülür. Talebe göre sarımsaklı yoğurt ile servis edilir. Diğer lezzetleri ise Yoğurtlu Tarhana, Un Tarhana, Yarma, Bulama, Yeşil mercimekli çorba, Bulgur pilavı, Guymak, Sızgıt, Pelte, Mantı, Su böreği, Madımak, Sütlü, ekşi, pekmez, Sarığı burmadır.

Kırıkkale’ye gittiğinizde mutlaka tarihi ve doğal güzelliklerini de ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu tarihi yerlerin birkaçı; Sulu mağarası, tarihi Hasan dede camisi, Cerit kale kaya mezarları, Çeşnigir köprüsü, Ballı cami ve türbesi, Konak ve tarihi evlerdir.

71 plakalı ilimiz yaylaları ile de meşhurdur. Eğer bu ilin doğal güzelliklerini ziyaret etmek isterseniz gezi rotanıza Hodar, Bedesten, Sarıkaya, Gümüşpınar, Yeşilkaya ve Azgın yaylalarını gezmeyi ekleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz