70 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

70 Plaka Kodu Nerenin?

70 Plaka Kodu Nerenin?

70 plaka kodu Karaman ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. İç Anadolu bölgesinin yer alan ve aynı zamanda ilçesiyle aynı ada sahip olan Karaman’a ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu bulunmakta. Karaman’ın ilçelerine bağlı taşıt araçların plakalarının tüm listesi.

  • 70 AC 001 – 70 AZ 999 Merkez
  • 70 DA 001 – 70 DZ 999 Merkez
  • 70 E 0001 – 70 E 9999 Ermenek
  • 70 EA 001 – 70 EZ 999 Merkez
  • 70 M 0001 – 70 M 9999 Merkez
  • 70 T 0001 – 70 T 9999 Merkez

 

Karaman, İç Anadolu Bölgesi’nde yer almakta olan bir şehrimizdir. 1989 yılında Orta Anadolu’nun gelişebilmesi için verilen bir karar ile birlikte Konya şehrinden ayrılarak bir şehir haline gelişmiştir. Karaman’ın kimi ilçelerinde Akdeniz iklimine benzeyen Karasal iklim gözükür iken kimi ilçelerinde doğrudan Akdeniz iklimi görülmektedir. Karaman’da yetişmekte olan bitki türlerinin çeşitliliği bulunmaktadır. Kuzey ve batısında Konya bulunan Karaman’ın güneybatısında Antalya yer alırken, güneyinde Mersin yer almaktadır.

Karaman’ın yüz ölçümü 8.924 kilometre kare olup bu şehirde kilo metre kare başına 28 insan düşmektedir. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre şehirde yaşayan insan sayısı 245.610 olmuştur. Şehrin aldığı göç ve verdiği göç hemen hemen birbirlerine yakın olsa da genellikle verilen göç daha fazladır. Fakat şehirde yeni doğmuş bebekler ile birlikte nüfus giderek artış göstermektedir. Şehrin en büyük nüfusa sahip olan Merkez ilçesi şehrin dörtte üçlük bir nüfusuna hakimdir. Beraberinde ise Ermenek, Sarıveliler, Ayrancı, Kazımkarabekir ve Başyayla ilçeleri gelmektedir.

Karaman şehrinin ekonomisi genel itibarı ile tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Zira Karaman nüfusunun %58’i tarım ile uğraşırken şehrin topraklarının %36’sı tarım için elverişlidir. %26’sı mer’a ve çayır olan bu şehrin %30’u orman iken, %8’i tarıma elverişsiz topraklardan oluşmaktadır. Her ne kadar geniş ovalara sahip olsa da bu şehirde akarsular az olduğu için topraklar yeteri kadar faydalı bir hale gelememektedir. Şehrin başlıca tarım ürünleri, pancar, soğan, ayçiçeği, nohut, mercimek, arpa, kimyon, patates ve buğday iken Gülsu Vadisi ve Ermenek Vadisi boynca kavun, lahana, karpuz ve domates başta olmak üzere antep fıstığı, zeytin, incir, nar, vişne, kiraz, şeftali, erik,  ayva, armut, üzüm ve elma gibi meyvelerde yetişmektedir.

Karaman’da gidip görülebilecek birçok yer bulunmaktadır. Şehirde birçok manastır, kilise, cami, türbe, kale, eşsiz mimari eserler ve birçok Türk büyüğünün bıraktığı eserler bulunmaktadır. Şehirde Hürrem Dayı Evi, Hatuniye Medresesi, Ermenek Çayı, Taşkale Tahıl Ambarları, Karaman Müzesi, Mennan Kalesi, Madenşehir Örenyeri, Ermenek Kalesi, Manazan Mağaraları, Dereköy Fisandon Kilsesi, Aktekke Camii, Gökçeseki Ören Yeri, Binbir Kilise ve Değle Ören Yeri gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Karaman’da marangozculuk, ağaç oyma işçiliği ve mobilyacılığın oldukça yaygın olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte kadınların oya ve nakış işçiliği ile ilgilendiği görülmüştür. Bu nedenle de el sanatı ürünleri ve Taşkale, Koraş ve Şirvan halıları gibi halılar bu şehirden alınabilir.

Karaman’a giden kişilerin mutlaka bulamaç, keşkek, köy ve yaprak dolması, cibe, aşlık gibi çorba çeşitleri ,batırık, paça, toya ve arabaşı gibi yöresel yemeklerden tatması gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz